Jak wydzielić strefy w mieszkaniu. Fot. Komandor

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Jak wydzielić strefy w mieszkaniu. Fot. Komandor
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
14 gru 2016 08:55

Funkcjonalne mieszkanie – tak wydzielisz strefy

Coraz większą popularność zyskuje trend, który zakłada subtelne wydzielenie stref w mieszkaniu. Aby wprowadzić taki podział, nie zawsze potrzebny jest remont.

Jeśli chcemy oddzielić otwartą kuchnię od salonu, albo wyznaczyć w nim strefę odpoczynku, jadalnię i miejsce do pracy, najważniejsze założenie jest takie, by mimo wprowadzonych podziałów, zachować spójność wnętrza i zapewnić komfort przebywania w każdej ze stref. Do wyboru mamy kilka możliwości. W zależności od tego, czy chcemy zastosować bardziej czy mniej inwazyjne rozwiązania, możemy zdecydować się na rozróżnienie stref za pomocą właściwego rozmieszczenia oświetlenia, kolorów czy materiałów położonych na posadzce, albo poprzez zastosowanie szklanych ścianek oraz przesuwnych lub podwieszanych drzwi – podpowiada Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor. Należy pamiętać, że podział na strefy ma nie tylko umowny charakter, podkreślają go również właściwe elementy wyposażenia – dodaje.

Światła, kolory i zróżnicowane materiały

W wydzieleniu stref pomoże nam właściwe rozmieszczenie oświetlenia. Za dnia nie ma ono tak wielkiego znaczenia, ale gdy zapadnie zmrok, docenimy zalety tego rozwiązania. Warto zrezygnować z oświetlenia centralnego na rzecz rozbudowanego systemu punktowego. Nie znaczy to, że mamy zupełnie odejść od lamp sufitowych, ale warto skierować ich światło w dół. Doskonale oświetlimy w ten sposób wybraną strefę (np. stół) i tym samym wyznaczymy jadalnię w salonie oraz skutecznie oddzielimy ją od kuchni, jeśli ze sobą sąsiadują. W podziale przestrzeni pomogą nam także lampy podłogowe, które oświetlą strefę przeznaczoną do relaksu, z kolei lampka na stole wyznaczy nam miejsce dedykowanym do pracy. Inne natomiast światło powinno pojawić się w części kuchennej, ponieważ jego zadaniem jest dobrze oświetlić blat do przygotowywania posiłków.

Poza światłem, w wyznaczaniu stref, skutecznie pomaga także pomalowanie ścian na różne kolory. Zróżnicowane barwy w każdej z dedykowanych przestrzeni, pozwalają z powodzeniem oddzielić m.in. kuchnię czy przedpokój od otwartego salonu. Jeśli chcemy, aby podział był tylko subtelny, możemy zdecydować się na różne tonacje tego samego koloru, które skutecznie i delikatnie podkreślą odrębność.

Granice pomiędzy strefami doskonale może wyznaczać także posadzka, a dokładnie miejsce styku różnych materiałów, które zostaną na niej położone. Kuchnię i salon rozgraniczy punkt styku płytek z panelami – to samo rozwiązanie możemy zastosować na granicy salonu i przedpokoju. Bardzo dobrze sprawdzą się także dywany, których końce mogą wyznaczać granice danej strefy, np. tej przeznaczonej do odpoczynku. Wyraźnie oddzielamy ją wtedy od części jadalnej czy biurowej.

Meble, podwieszane i przesuwne drzwi

Jeśli zależy nam na bardziej wyraźnym podziale, ale nie chcemy stawiać dodatkowych ścianek, dobrym rozwiązaniem będą meble. Kuchnię od salonu doskonale oddzieli wyspa, która zaprojektowana w odpowiedni sposób prezentuje się znakomicie i wyraźnie wskazuje granice każdej ze stref. Innym sposobem są wysokie, wykonane na wymiar regały, które nie tylko podzielą przestrzeń, ale mają także praktyczne zalety, bo pojawia się dzięki nim dodatkowe miejsce do przechowywania. Możemy w ten sposób wydzielić część biurową albo odseparować kuchnię od salonu. Wykonane ze szkła, podświetlane półki, podniosą walory artystyczne tego mebla, który w strefie dziennej może z powodzeniem pełnić funkcję biblioteczki.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH