Natomiast drugi to styl nowoczesny, z którego meble są dostępne niemal w każdym sklepie. Jest on na tyle uniwersalny, że każdy intuicyjnie czy z pomocą katalogu i zaproponowanych tam gotowych rozwiązań, może umeblować w całości swoje mieszkanie, od łazienki poprzez salon, hol, kuchnię, a nawet balkon. Fot. Archiwum projektantki
Natomiast drugi to styl nowoczesny, z którego meble są dostępne niemal w każdym sklepie. Jest on na tyle uniwersalny, że każdy intuicyjnie czy z pomocą katalogu i zaproponowanych tam gotowych rozwiązań, może umeblować w całości swoje mieszkanie, od łazienki poprzez salon, hol, kuchnię, a nawet balkon. Fot. Archiwum projektantki
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Archiconnect.pl
10 cze 2016 11:39

Jak niedrogo odświeżyć wnętrze?

Jeśli chcemy odświeżyć nasze mieszkanie niewielkim nakładem finansowym, to potrzebne nam są przede wszystkim chęci, czas oraz internet.

W sieci jest mnóstwo blogów oraz portali wnętrzarskich, na których możemy znaleźć nie tylko inspiracje jak zmienić nasze wnętrze według aktualnie panujących trendów, ale również konkretne sposoby na przeprowadzenie samodzielnej renowacji mebli czy podłogi. Obecnie nasz rynek jest przesycony materiałami wykończeniowymi.

Najczęściej decydujemy się na odświeżenie kuchni czy łazienki. Taki szybki remont możemy przeprowadzić samodzielnie w ciągu jednego weekendu i nasze mieszkanie może się zmienić nie do poznania. Jeśli chcemy zmienić fronty kuchenne najlepiej jest zaopatrzyć się w nowe uchwyty do mebli, farbę do mebli drewnianych (wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna lub emalią rozpuszczalnikową alkidową), szeroki pędzel, szlifierkę lub papier ścierny (granulacja 120), rozpuszczalnik i szmatki. Szlifierką lub papierem ścieramy starą powłokę mebli tak, aby odsłonić właściwą warstwę materiału. Następnie szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem należy przetrzeć powierzchnię, aby rozpuścić i usunąć z nich wszystkie zanieczyszczenia.

Tak przygotowane fronty możemy pomalować przy użyciu szerokiego pędzla, nakładając farbę zgodnie z kierunkiem słojów. Po kilku godzinach, kiedy pierwsza warstwa wyschnie możemy przystąpić do nałożenia w tej sam sposób drugiej warstwy farby. Jeśli fronty kuchenne są z płyt MDF należy użyć wodorozcieńczalnej farby akrylowej półmatowej. Z kolei jeśli na frontach mamy okleinę, najlepiej będzie ją usunąć poprzez przyprasowanie folii gorącym żelazkiem i starcie powierzchni papierem ściernym drobnoziarnistym (o granulacji 180-220), a następnie pomalować farbą wodną akrylową i wykończyć lakierem. Jeśli fronty są gładkie (bez frezów czy ramek) możemy je okleić na nowo.

Kolejnym efektownym sposobem na szybką zmianę efektu wizualnego danego pomieszczenia jest np. pomalowanie glazury w łazience. Potrzebujemy do tego rozpuszczalnik, szmatki, papier ścierny (granulacja 440), taśmy maskujące do krzywizn lub taśmę papierową, pędzel (do płytek z fugami) lub wałek (do płytek bez fug), farbę podkładową, farbę do glazury oraz szablony wycięte z tektury (jeśli chcemy stworzyć nowy wzór na płytkach kwadratowych). Na początku musimy przygotować powierzchnię glazury przez odtłuszczenie jej szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem, a następnie papierem ściernym zetrzeć wierzchnią warstwę. Części, których nie chcemy malować należy dobrze zabezpieczyć taśmą tak, aby nie powstały zacieki.

Farbę podkładową nakładamy pędzlem i zostawiamy wyschnięcia. Kolejnego dnia możemy przystąpić do malowania farbą właściwą na dwie warstwy w odstępstwie kilku godzin między kolejnymi malowaniami przy użyciu pędzla lub wałka. Pełne utwardzenie się farb następuje po kilku dniach. Mniej inwazyjne i czasochłonne są zmiany tekstyliów, jak np. nowy abażur w lampie, wymiana poduszek, powieszenie nowych zasłon, dodanie kilku grafik na ścianach czy położenie nowego dywanu. Każdy taki element ociepla wnętrze i nadaje mu indywidualny charakter.

PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z PAULINĄ PIECYCHNĄ NA TEMAT REMONTOWANIA MIESZKANIA

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH