Projekt domu Noeli. Źródło: Extradom.

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Projekt domu Noeli. Źródło: Extradom.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
22 lis 2016 11:36

Jakie domy budują Polacy – zobacz wyniki raportu

Polacy nie decydują się na ekstrawaganckie rozwiązania architektoniczne, a wybór pada najczęściej na średniej wielkości inwestycje do 150 metrów kwadratowych.

Dom musi być funkcjonalny, wygodny, ale też niedrogi w utrzymaniu. Najpopularniejsze projekty domów jednorodzinnych są tradycyjne i ponadczasowe. Firma Extradom opracowała raport*, który ukazuje, jakie domy najchętniej budują Polacy. Analiza obejmuje blisko 7 tysięcy projektów zakupionych od początku 2016 roku.

Cztery pokoje najpopularniejsze

Zebrane przez Extradom dane pokazują, że Polacy najczęściej budują dom z czterema pokojami (42%). Niewiele mniej kupujących zdecydowało się na trzy pokoje (39%). Na kolejnym miejscu najpopularniejszych pod względem liczby pokoi domów znalazły się nieruchomości z pięcioma pokojami (10%). Domy małe, dwupokojowe, są wybierane sporadycznie (6%), a wille to wybór najrzadszy. Nikt z blisko 7 tysięcy badanych nie zakupił projektu z siedmioma, ośmioma czy jeszcze większą liczbą pokoi.

62% Polaków wybiera dom do 150 m kw.

Spośród analizowanej grupy, aż 62% kupujących projekt domu zdecydowało się na powierzchnię sięgającą 100-150 mkw. Wedle preferencji, nieruchomość uwzględniała potrzeby wszystkich domowników, przewidując zaaranżowanie przestrzeni dla każdego członka rodziny. Parter to najczęściej kuchnia połączona z salonem, łazienka, pokój, który może być przeznaczony na sypialnię lub gabinet oraz korytarz, wiatrołap, kotłownia i schody prowadzące na poddasze lub piętro budynku.

Na drugim miejscu wśród wyborów Polaków znalazł się dom do 100 mkw. (25%), czyli powierzchni, która pozwala na funkcjonalny układ, wciąż spełniający oczekiwania rodziny w modelu 2+1 lub 2+2. 11% inwestorów zdecydowało się na dużą posiadłość, której powierzchnia użytkowa sięgała 150-200 mkw. W odniesieniu do wcześniej analizowanych danych, są to domy pięcio- i sześciopokojowe, dla większej rodziny lub osób szczególnie ceniących przestrzeń. 2% klientów Extradomu wybrało nieruchomość powyżej 200 mkw.

Polacy w swoich wyborach stawiają na wygodę – popularny model rodziny 2+2 decyduje się na dom z czterema pokojami. Wybór pada najczęściej na nieruchomość do 150 mkw. Taka inwestycja gwarantuje swobodę i optymalnie wykorzystaną przestrzeń. Projekty średnich domów cieszą się największym zainteresowaniem, ponieważ budowle nie generują zbędnych kosztów, a jednocześnie spełniają oczekiwania osób, które szukają czegoś większego niż mieszkanie – komentuje Agnieszka Łozińska, Project Manager w firmie Extradom.

Dom w stylu tradycyjnym

Aż 72% badanych zdecydowało się na budowę domu tradycyjnego, zazwyczaj z dwuspadowym dachem, o klasycznej bryle. Domy te sprawiają wrażenie przytulnych, nie wyróżniają się spośród otaczającego sąsiedztwa. Budynek jest symetryczny, okna ze szprosami znajdują się w równych odległościach od krawędzi elewacji. To wciąż najpopularniejszy wybór Polaków, którzy lubią to, co znają. Niechętnie stosują odważne rozwiązania, które często kojarzą im się nie z oryginalnością, a z dziwactwem i ekstrawagancją.

Osoby, które szukają czegoś unikatowego i chcą odejść od popularnej architektury, stanowią 25% wśród wszystkich badanych. 1/4 spośród prawie 7 tys. badanych wyborów to dom nowoczesny – modny, o surowym wyglądzie, z przeszkleniami. Projekty domów nowoczesnych wybierane są przez indywidualistów, designerów, osoby, które chcą się wyróżnić, a jednocześnie które mają dość monotonnych rozwiązań. To również ludzie odważni, lubiący oryginalność. Małe zainteresowanie, sięgające maksymalnie 3%, budzą domy budowane w stylu dworkowym, willowym, góralskim czy muru pruskiego.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Łuki, 2016-12-10 15:50:05

    wszystko się zgadza - 4 pokoje, styl tradycyjny, 106 mkw. aż architekt który mi to robił Iwona Terczyńska z Terczyńska Design się śmiała że takie projekty to ona z zamkniętymi oczami już robi :D

POLECAMY W SERWISACH