Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

W tej kuchni całkowicie zrezygnowano z szafek górnych. Ich miejsce zajmuje dekoracyjne lustro. Projekt: Katarzyna Uszok. Fot. Bartosz Jarosz.

W tej kuchni całkowicie zrezygnowano z szafek górnych. Ich miejsce zajmuje dekoracyjne lustro. Projekt: Katarzyna Uszok. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 14 paź 2016 09:55

Kuchnia bez szafek górnych: dla kogo?

Kiedy myślimy o kuchni tradycyjnie wyobrażamy sobie dwa rzędy zabudowy: dolną, zwieńczoną blatem oraz górną - z przeszklonymi lub pełnymi frontami. Ale kuchnię można urządzić również bez górnych szafek.

Kuchnia bez górnych szafek to rozwiązanie, które prezentuje się bardzo efektownie. Przede wszystkim zyskujemy wrażenie większej przestrzeni, a ścianę nad blatem możemy ciekawie wykończyć aż pod sam sufit.

Co więcej, blat roboczy możemy wówczas np. poprowadzić wzdłuż ściany z oknami, i sprawić, że będzie pięknie oświetlony naturalnym światłem, a my podczas domowych prac będziemy mogli spoglądać na widoki za oknem. Kto jednak może sobie pozwolić na tego typu rozwiązanie?

Kuchnie bez górnych szafek sprawdzą się oczywiście w dużych wnętrzach. Wtedy, kiedy dolna zabudowa oferuje nam wystarczająco dużo miejsca do przechowywania wszelkich sprzętów czy akcesoriów kuchennych - możemy zrezygnować z rzędu górnych szafek.

Nie oznacza to bynajmniej, że tego typu kuchnia nie ma racji bytu we wnętrzach o nieco mniejszym metrażu. Tutaj również możemy zdecydować się na brak górnej zabudowy. Warunkiem jest jednak przeznaczenie jednej ściany lub chociaż jej fragmentu na wysoką zabudowę poprowadzoną wzdłuż linii podłoga-sufit. Wówczas zyskamy wystarczająco pojemny schowek, aby móc pozwolić sobie na rezygnację z górnych szafek. Pomocna może okazać się również wyspa i półwysep, które również oferują dodatkowe na przechowywanie. 

W naszej galerii prezentujemy 10 zdjęć z polskich domów, w których kuchnia jest pozbawiona górnej zabudowy. Jak Wam się podobają?

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA