Projekt wnętrza apartamentu na warszawskim Ursynowie o powierzchni 115 m². Wnętrze jest nowoczesne ale Inwestorom zależało na kilku detalach retro. Fot. Archiwum Archiconnect
Projekt wnętrza apartamentu na warszawskim Ursynowie o powierzchni 115 m². Wnętrze jest nowoczesne ale Inwestorom zależało na kilku detalach retro. Fot. Archiwum Archiconnect
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Archiconnect.pl
06 cze 2016 10:11

Nowoczesne trendy: design czasów PRL w nowym wydaniu

O wnętrzach w stylu PRL w nowoczesnym wydaniu, z projektantką Anną Ryplewską z biura Pracownia Aranżacja, rozmawia Piotr Sawczuk.

Jak obecnie mieszka przeciętny Polak?

Wydaje mi się, że w obecnych czasach, przeciętny Polak przyzwyczaja się do zmian. Wszystko wokół Nas się zmienia, zmieniamy sprzęty elektroniczne, telefony, prace, więc i mieszkania oraz codzienne życie, otoczenie zaczyna się zmieniać. Obecnie ludzie szukają prostoty, uporządkowania, minimalizmu, gdyż zdają sobie sprawę, że wszystko za chwilę może ulec zmianie. Nastąpią nowe trendy, nowe materiały, nowe oczekiwania, nowe urządzenia. Polacy wyprowadzają się na obrzeża miast, do osiedli z zabudową wielorodzinną lub do osiedli z zabudową jednorodzinną. Chcą chociaż na chwilę uciec ze zgiełku miejskiego szumu, hałasu, szybkości.

Idąc za tymi zmianami, jak wnętrze i otoczenie się przeobrażają?

Przede wszystkim zaczynają nabierać indywidualnego wyrazu. Odchodzą już wnętrza czy ogrody, które mają wyglądać tak samo jak u przysłowiowego „sąsiada”. Więcej osób stawia na połączenie elementów istniejących z nowymi założeniami, wprowadzając bardziej wyszukane materiały i wyszukane wyposażenie. Dzięki temu, w prostocie całego założenia i ujednoliconych barwach, pojawiają się elementy dawnych czasów – odnowione, przerobione, odświeżone. Jeszcze niedawne biele i czernie, a także kolorystyka beży i ciepłych barw przełamywana jest innym kolorem, detalem. Dzięki temu otoczenie staje się być bardziej interesujące i warte uwagi.

Jeszcze dużo jest mieszkań, które są przesycone intensywnymi barwami, albo posiadają meble z okresu PRL jak meblościanki, fotele i krzesła drewniane lub skórzane. Można to zauważyć m.in. przy poszukiwaniu ogłoszeń mieszkań do wynajmu. One przede wszystkim posiadają meble z dawnych czasów, i mimo że pomieszczenia są odnowione, to meble są na tyle trwałe, że nadal widnieją w polskich domach.

Jest dokładnie jak Pani mówi. Wiele mieszkań Polaków, nawiązuje jeszcze do epoki PRLu. Z różnych przyczyn. Czy widać na rynku wnętrzarskim powracającą modę na PRLowski wystrój wnętrz?

Wydaje mi się, że tak. Ludzie wybierają przede wszystkim prostotę i minimalizm, ale powracają również do rozwiązań bardziej wyszukanych. Ponadto moda na renowacje mebli, na wykorzystanie materiałów z recyklingu, na powrót do życia w ekologicznym stylu i w zgodzie z naturą, na stosowanie naturalnych materiałów we wnętrzach i ogrodach, to wszystko obrazuje, że Polacy lubią tworzyć, łączyć style, a przede wszystkim wykorzystywać elementy, którym można nadać drugie życie.

Meble nawiązujące do epoki PRLu, kiedy nie mamy okazji zmienić ich na nowocześniejsze, warto odnowić, zmienić im tapicerkę, oczyścić elementy drewniane. Ich kształt, forma czy styl, idealnie pasują i komponują się z nowoczesnymi rozwiązaniami, a takie wyposażenie jest samo w sobie ciekawym detalem i nietypowym wzorem w aranżacji każdego wnętrza.

Ale czy tylko we wnętrzu można zastosować rozwiązanie z meblami w stylu PRL?

Chyba nie do końca. Renowacja takich mebli pozwala na wykorzystanie ich także na zewnątrz. Charakterystyczne dla tego okresu fotele i krzesła są na tyle wygodne, że warto wykonać z nich własne, oryginale meble ogrodowe lub meble na taras. Nie ograniczajmy się wprowadzaniem różnych stylów jedynie do wnętrza. Wszystko bowiem co nas otacza wpływa na nasze samopoczucie, więc wyjście wnętrzem na balkon, taras czy ogród i wkomponowanie w nie elementów typowo kojarzonych z wnętrzami, może bardzo dobrze się sprawdzić, a także być niepowtarzalne w stosunku do innych rozwiązań. Łączenie stylów oraz łączenie elementów nowych ze starymi jest zarówno dużym wyzwaniem jak i ogromem możliwości aranżacyjnych. Nie jeden projektant ma wówczas duże pole do popisu i głowę pełną pomysłów, dzięki czemu powstają później unikatowe kompozycje i rozwiązania.

PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD Z PROJEKTANTKĄ, ANNĄ RYPLEWSKĄ NA TEMAT TRENDÓW WE WNĘTRZACH POLAKÓW

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH