Mieszkanie dla seniora. Fot. Budvar Centrum

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Mieszkanie dla seniora. Fot. Budvar Centrum
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
20 paź 2017 10:05

Piękny dom bez przeszkód. Designerskie wnętrze dla seniora

Projektanci wnętrz coraz częściej pochylają się nad potrzebami osób starszych i niepełnosprawnych. Ortopedyczny materac w sypialni, antypoślizgowa kabina prysznicowa i bezprogowe drzwi to już podstawy, których nie może zabraknąć w domu przyjaznym seniorowi.

Jak jednak sprawić, by wnętrze było nie tylko praktyczne, ale też atrakcyjne wizualnie?
W starzejącym się społeczeństwie potrzeby seniorów stają się szczególnie ważne. Bez względu na to, czy starsza osoba wprowadza się do swoich dzieci i wnucząt, czy też woli mieszkać w pojedynkę, warto pomóc jej stworzyć wygodną i bezpieczną przestrzeń, w której będzie spędzała czas z przyjemnością.

W mieszkaniu przyjaznym seniorowi liczy się przede wszystkim łatwość poruszania się, wygoda w wykonywaniu codziennych czynności, bezpieczeństwo i… przyjemność. Projektantowi tworzącemu wnętrze dla starszej osoby, powinna przyświecać idea, że najstarsi domownicy to nie tylko osoby niedołężne i niepełnosprawne, lecz także bogate w doświadczenia i żądne pięknej jesieni życia.

Salon z widokiem na możliwości

Pokój dzienny ma służyć realizacji ulubionych czynności. Jeśli pasją seniora jest hodowla kwiatów, ozdóbmy nimi salon i zapewnijmy mu bezpieczne wyjście na taras lub ogród.

Aktywny senior, musi mieć zapewnione bezpieczne poruszanie się. Przejścia między pokojami montowane są już zwykle bezprogowo, warto jednak zadbać o to, by drzwi balkonowe również nie stanowiły bariery. Z myślą o najbardziej wymagających domatorach, stworzyliśmy system przesuwnych drzwi tarasowych T-Slide – mówi Paweł Trzciński, ekspert firmy Budvar Centrum. Umożliwia on montaż całkowicie płaskiego progu, posiada zasuwnicę ze wspomaganiem, więc niemal nie wymaga siły, a do tego ma niesamowity, ultraminimalistyczny design. Umożliwia wykonanie bardzo dużych przeszkleń, więc miłośnicy przyrody będą mogli z zachwytem przyglądać się przydomowej naturze i bez przeszkód wychodzić jej naprzeciw.

Nowoczesna łazienka dla każdego

Jeśli uwielbiasz surowe, nowoczesne wnętrza, ucieszy cię wiadomość, że taki wystrój łazienki doskonale sprawdzi się w mieszkaniu seniora. Pierwszym krokiem do praktycznego minimalizmu będzie zlikwidowanie barier. Zamiast wanny czy kabiny z wysokim brodzikiem, postaw na kabinę typu walk-in, czyli strefę kąpielową bez progów i schodków.

Czytaj również: Mieszkanie od dewelopera – jak je wykończyć?

Przeszkodą w komfortowym korzystaniu z łazienki może być też zbyt nisko zawieszona miska WC (według wytycznych dla niepełnosprawnych powinno się ją montować na wysokości 45-50 cm), lub za wysokie umywalki – należy umieścić je tak, by nawet osoba na wózku inwalidzkim mogła swobodnie dosięgnąć kranu.

Baterie? Jeśli chcesz wyjść naprzeciw potrzebom starszych osób, możesz wybrać ich bezdotykową wersję – pewnie nie zdajesz sobie sprawy, ale odkręcanie kurków w pewnym wieku może być bolesne dla stawów. Pamiętaj też o płytkach antypoślizgowych i poręczach dla niepełnosprawnych, czyli uchwytach, które pozwolą samodzielnie korzystać z toalety czy prysznica. Mogą mieć one różne kształty, a więc pełnić nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną funkcję.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Ewa, 2017-10-24 09:59:49

    Dbanie o higienę osób starszych jest szczególnie ważne dlatego zrobiliśmy w domu remont łazienki żeby usprawnić dziadkom życie i zrezygnowaliśmy z wanny na rzecz prysznica z krzesełkiem. Zamontowaliśmy na naszym sedesie deskę myjącą biobidet na którą dostaliśmy dofinansowanie z PFRON-u. Teraz i nam jest wygodniej i oni mają większy komfort.

POLECAMY W SERWISACH