Dominującą we wnętrzu niemal sterylną biel przełamują i ocieplają naturalne materiały, np. naturalny kamień. Projekt: Architecture Open Form. Fot. Adrien Williams.

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Dominującą we wnętrzu niemal sterylną biel przełamują i ocieplają naturalne materiały, np. naturalny kamień. Projekt: Architecture Open Form. Fot. Adrien Williams.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
17 lut 2016 08:39

Biel i naturalne materiały. Tak odnowiono stary dom

Właściciele pragnęli, aby stary dom nabrał nowoczesnego charakteru, nie tracąc przy tym klimatu, jaki panował w nim przez dekady. Tak z wyzwaniem poradzili sobie architekci.

Zaprojektowany jeszcze w latach 60-tych dom należał do tej samej rodziny przez dekady. Dlatego też zajmował specjalne miejsce w sercach domowników, którzy chcieli odremontować stary budynek, zachowując jednocześnie klimat starego lokum pełnego rodzinnych wspomnień. Architekci z pracowni Architecture Open Form we współpracy z biurem FX Studio par Clairoux postanowili oprzeć koncepcję wnętrza o szczególny charakter budynku, typowy dla preriowej architektury.

Dom określili mianem "poziomego", bryła jest bowiem długa, parterowa, z dwoma tarasami po przeciwległych stronach budynku. Jeden z nich, z malowniczym widokiem na okoliczną rzekę, łączy się z kuchnią i jadalnią i służy za miejsce spożywania letnich śniadań. Drugi połaczono z domową siłownią i sauną, które zaplanowano w piwnicy budynku. Oprócz skomunikowania z rekreacyjną częścią domu, taras jest również miejscem, gdzie urządzono "kuchnię pod chmurką". Rozległe, wykończone w drewnie tarasy funkcjonują jako naturalne przedłużenie wnętrza i jako łącznik pomieszczeń wewnątrz domu z otaczającą do naturą.

Z widokami na zewnątrz dom łączą również panoramiczne przeszklenia pozbawione zasłon, rozświetlające urządzone w jasnych kolorach wnętrze. W aranżacji domu dominuje biel, zestawiona z naturalnymi materiałami, jak kamień i drewno, które optycznie ocieplają wnętrze. Aranżacja wnętrza jest nowoczesna, miejscami wręcz minimalistyczna, jednak zachowano pewne elementy oryginalnego, starego domu. Jednym z nich jest ogromny komin, wykończony naturalnym kamieniem.

Naturalne materiały nawiązują do idyllicznego charakteru domku na prerii, podczas gdy gładkie powierzchnie, meble pozbawione zdobień i wszechobecne geometryczne formy nie pozostawiają cienia wątpliwości, że jest to już współczesne wnętrze.

Projekt: Architecture Open Form; www.openform.ca

Zdjęcia: Adrien Williams

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH