Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot. Rheinzink.

  • Autor: Rafał Konopka
  • 08 marz 2016 11:54 (aktualizacja: 10 marz 2016 12:57)

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Sprawdź!

W 2016 roku wzrost liczby inwestycji mieszkaniowych ma być jeszcze większy niż w roku ubiegłym. Oznacza to większy wybór lokali dla nabywców. O czym należy pamiętać przy zakupie mieszkania?

Szukając swojego idealnego mieszkania można kierować się wieloma kryteriami – lokalizacją, architekturą budynku, ceną. Wszystko zależy od oczekiwań klienta. - Użytkownicy naszej platformy analizują m.in. dogodną dla nich lokalizację, metraż czy odległość od centrum - mówi Paweł Gniadkowski, współzałożyciel platformy obido.pl. Dla niektórych ważne jest otoczenie – parki czy inna zieleń miejska, bliskość przedszkola, apteki lub przystanku autobusowego. Preferencje są różne.

Warto sprawdzić, co znajduje się w otoczeniu mieszkania, które chcemy kupić i jaka jest architektura samego budynku. Ważne, a może najważniejsze jest też sprawdzenie wiarygodności dewelopera.

- Są osoby, które interesuje jakość materiałów wykończeniowych czy firmy współpracujące z deweloperem – kontynuuje Paweł Gniadkowski. Jednak takich osób jest niewiele. Większość zwraca uwagę na aspekty, o których mówiłem wcześniej.

Bezpieczeństwo kupującego

Problemy finansowe dewelopera, opóźnienia w budowie itp. Zdarzają się różne sytuacje, które sprawiają, że kupujący nie może czuć się bezpiecznie. Działająca od kilku lat ustawa deweloperska ma pomóc ograniczyć takie ewentualności. Dzięki umowie przedwstępnej, zawieranej w formie aktu notarialnego klient ma czuć się bezpieczniej. Po podpisaniu takiej umowy pieniądze kupującego trafiają na rachunek powierniczy dewelopera. W ten sposób środki są wypłacane deweloperowi przez bank po zakończeniu całej inwestycji (rachunek zamknięty) lub kolejnych etapów (rachunek otwarty).

To jednak nie jedyne formy zabezpieczenia wpłat kupujących:

- Jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto rozeznać się trochę w rynku nieruchomości - twierdzi Paweł Gniadkowski. Można sprawdzić wcześniejsze inwestycje danego dewelopera, poszukać opinii na jego temat lub porozmawiać z osobami, które już kupiły mieszkanie należące do tej lub innej inwestycji.

Należy pamiętać, że deweloperzy mają obowiązek przedstawić klientom prospekt zawierający dane na temat inwestycji i mieszkań.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA