Po pierwsze meble i dodatki z różnych epok dobrze jest zestawiać na podstawie podobnego koloru lub faktury. Wszelkie kontrasty stare - nowe, tradycyjne - nowoczesne są mile widziane. Projekt: arch. Maja Klimowicz, Fot. Archeco Dom dla Ciebie

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Po pierwsze meble i dodatki z różnych epok dobrze jest zestawiać na podstawie podobnego koloru lub faktury. Wszelkie kontrasty stare - nowe, tradycyjne - nowoczesne są mile widziane. Projekt: arch. Maja Klimowicz, Fot. Archeco Dom dla Ciebie
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
20 paź 2016 11:14

Modne wnętrze. Wybierz styl eklektyczny

Styl eklektyczny opiera się przede wszystkim na umiejętnym łączeniu nowoczesnego z klasycznym. Koniecznie sprawdźcie, jak prezentuje się we wnętrzach.

Gra światłem i cieniem, matową i połyskującą fakturą, łącząc elementy różnych stylów np. rustykalnego i skandynawskiego. Do tego naturalne materiały – skóra, wełna, kamień. I neutralne barwy jak szary, brąz, czerń i biel. Oto styl oparty na prostocie i elegancji, ale nie tak chłodny i minimalistyczny jak styl nowoczesny. Opiera się na ponadczasowych i klasycznych rozwiązaniach oraz bliskości natury.

Więcej światła

To jedna z najważniejszych zasad tzw. contemporary style. Współczesne projekty eksponują jak najwięcej naturalnego światła we wnętrzach, które jest nam niezbędne. Podstawą są więc duże okna i przeszklenia, a także odpowiednie osłony. Do wnętrza w minimalistycznym stylu najlepiej pasują tkaniny roletowe w neutralnych jasnych kolorach, które wzmocnioną efekt rozświetlenia i pomogą optycznie poszerzyć przestrzeń. Warto mieć jednak na uwadze, że im jaśniejsza tkanina, tym mniejszy stopień zaciemnienia – radzi Leszek Jarema, ekspert marki Prakto, producenta osłon okiennych.

Zimową porą niedobór naturalnego światła można uzupełnić różnego typu oświetleniem, w tym punktowymi halogenami, niezwykle modnymi i nastrojowymi lampkami cotton balls lights i taśmami LED.

Przestrzeń dla indywidualisty. Postaw na eklektyzm

Do stylu współczesnego w klasycznym wydaniu można wprowadzić kontrastujący element. Styl eklektyczny cieszy się niezmierną sympatią dekoratorów. Główną zasadą tego stylu jest… brak zasad. Opiera się przede wszystkim na umiejętnym łączeniu nowoczesnego z klasycznym. Istnieją jednak przydatne drogowskazy, które pomogą osiągnąć spójny efekt i uniknąć efektu niekontrolowanego chaosu.

Po pierwsze meble i dodatki z różnych epok dobrze jest zestawiać na podstawie podobnego koloru lub faktury. Wszelkie kontrasty stare - nowe, tradycyjne - nowoczesne są mile widziane. Eklektyzm nie oznacza tylko loftów udekorowanych kryształowymi żyrandolami z ekskluzywnych magazynów. Wystarczy do minimalistycznego wnętrza w stylu skandynawskim dodać rustykalne dodatki, połączyć etniczne elementy z industrialną cegłą i betonem, albo do nowoczesnego wnętrza wprowadzić szczyptę glamour.

Nie musimy od razu przeprowadzać gruntownego remontu – na początek wystarczą nowe tapety np. w rokokowym wydaniu, oryginalne wzory w stylu pop-art na zasłonach albo tekstyliach. Kluczem jest łączenie mebli i przedmiotów codziennego użytku z zupełnie innych bajek. – Wystrój okna i osłony również mogą stanowić wyróżniający się detal w wystroju. Może wtedy wybrać tkaninę dzień i noc z kolekcji Piano, Piano 2 lub Piano 3. Dodadzą stonowanemu wnętrzu więcej energii – dodaje Leszek Jarema.

Najbezpieczniej jest postawić na jeden dominujący akcent lub połączenie dwóch stylów. W eklektyzmie każdy znajdzie coś do siebie. Nie trzeba dobierać elementów w jednej stylistyce. Efektem będzie zawsze modne, niebanalne wnętrze, które odzwierciedla indywidualizm właściciela.

 

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Graża, 2016-10-20 15:50:18

    Do końca nie jest to styl eklektyczny. Za duzo w nim bieli i nowoczesności. Przydałoby się choć kilka canvasów, żeby wnętrze nabrało takiego stylu w pełni.

POLECAMY W SERWISACH