Małe mieszkanie w Warszawie ma jedynie 36 metrów kwadratowych powierzchni. Projekt: Marta Kilan. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Małe mieszkanie w Warszawie ma jedynie 36 metrów kwadratowych powierzchni. Projekt: Marta Kilan. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
09 marz 2016 15:40

Urządzamy małe wnętrze: zobacz pomysły projektantów

Mieszkanie 40, 30, a nawet 13-metrowe. Myli się ten kto uważa, że nie można go funkcjonalnie i ładnie urządzić. Zobaczcie, jak radzą sobie projektanci!

Małe wnętrze to nie lada problem dla domowników. W ciasnych, niewielkich przestrzeniach czujemy się źle, brak światła działa na nas przygnębiająco, a graniczące ze sobą różne meble utrudniają poruszanie się po pomieszczeniach. Istnieje jednak kilka sztuczek aranżacyjnych pozwalających poradzić sobie z małym wnętrzem. 

Jasne kolory

Najprostszym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest zastosowanie jasnych kolorów. Zamiast przytłaczającej czerni czy ciemnych brązów, na niewielkich metrażach świetnie sprawdzają się biel, kolory kremowe, jasne pastele etc. Nie musimy rezygnować z drewna, ale lepiej, aby pojawiało się ono w jasnych kolorach. 

Lustra i połysk

Wykorzystać możemy również różne iluzje optyczne. Popularne jest choćby wykańczanie jednej ze ścian fototapetą z daleko idącym widokiem i długą perspektywą. Równie skuteczne są lustra. Odbijając pomieszczenie podwajają jego powierzchnię (a konkretniej, nasze postrzeganie tej powierzchni), dodając mu głębi. Podobny, choć mniej oczywisty, efekt osiągniemy sięgając po meble wykończone na wysoki połysk. Ich połyskujące fronty działają niczym tafle luster, odbijają otoczenie, a także, nadają przestrzeni lekkość. 

Dużo światła

Od jasnych kolorów i luster wspaniale będzie się odbijać (i dodatkowo powiększać optycznie pomieszczenia) światło dzienne. Duże okna rozświetlą przestrzeń, powiększając ją optycznie. Możemy również pokusić się o iście skandynawski zabieg - rezygnację z tekstyliów w oknach. Dodatkowo powiększy nam to przestrzeń.

Otwarta przestrzeń

Moda na wnętrza typu open space sprawiły, że otwarte przestrzenie nie są już niczym niezwykłym i nie kojarzą się z koniecznością, a raczej z byciem na czasie. Niemniej jednak połączenie poszczególnych pomieszczeń i rezygnacja z niektórych ścianek działowych jest najprostszym zabiegiem na zyskanie kilku metrów dodatkowego miejsca. Co więcej, rezygnacja ze zbędnych ciągów komunikacyjnych ułatwia wędrówkę światła i pomaga pozbyć się wrażenia ciasnoty i ciemności, towarzyszącej pomieszczeniom popularnie nazywanym "kiszkami".

Meble dwa w jednym i mobilne rozwiązania

Warto sięgnąć również po niesztampowe rozwiązania i w oryginalny sposób zaaranżować przestrzeń. Możemy zdecydować się na meble 2 w 1 i np. zakupić sofę połączoną z półką na książki. Warto również tradycyjne drzwi czy ściany zamienić na opcje przesuwne. Mobilność przegród pozwoli operować przestrzenią w bardziej elastyczny sposób.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH