Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Nowoczesne, barowe krzesełka przy bufecie, są najbardziej współczesnym akcentem w tym stylowym wnętrzu. Fot. Monika Filipiuk.

Nowoczesne, barowe krzesełka przy bufecie, są najbardziej współczesnym akcentem w tym stylowym wnętrzu. Fot. Monika Filipiuk.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 01 kwi 2008 00:00 (aktualizacja: 24 gru 2013 09:23)

Wczoraj i dziś

Staromodne obrazy, ciężkie meble, staroświecki gabinet, a do tego bardzo nowoczesna, minimalistyczna kuchnia. Kolaż w dobrym stylu.

Stylowe – to słowo samo ciśnie się na usta jako określenie prezentowanego mieszkania z Wrocławia. Jego właściciele, zakochani są w antykach. Do nich należą wszystkie klasyczne akcenty wystroju. Od lat kolekcjonują starodawne meble, obrazy, rzeźby i drobiazgi. Nie chcieli jednak mieszkać w muzeum, ponieważ cenią sobie zarówno elegancję, jak i „nowoczesne udogodnienia”. W ich lokum, w sensie dosłownym, spotkało się „wczoraj i dziś”. Część salonową domu zdominowały masywne kanapy i fotel z XXI wieku. Aby nie „odstawały” za bardzo od „twardego” stylu wyposażenia wnętrza, obito je skórą. Tkanina w tym przypadku byłaby po prostu za miękka.

Między meblami stanął stolik kawowy. Ściany ozdobione zostały obrazami w stylowych, pozłacanych ramach, a także ...telewizorem. Razem z zamontowaną pod nim aluminiową, wąską konstrukcją na płyty i sprzęt DVD, nie pasowałby do całości, gdyby nie oświetlająca go, stojąca w rogu stylowa, duża lampa. Tradycyjny charakter salonu podkreśla też olbrzymi, zabytkowy zegar i ustawiona pod oknem rzeźba postaci człowieka. Właścicielka wnętrza jest osobą niesłychanie towarzyską. Uwielbia przyjmować gości i serwować im domowe przysmaki. Aby w czasie przygotowywania potraw nie zachodziła potrzeba „opuszczenia” towarzystwa, a podawanie gotowych dań było maksymalnie ułatwione, architekt zaproponowała kuchnię otwartą na salon.

Strefa kuchenna

Część kuchenną tworzy, oddzielona od stref użytkowych blatem barowym, wyspa. Blat ma kształt litery L („otwiera się” na część jadalnianą). Od strony salonu ustawiono przy nim nowoczesne krzesełka barowe. „Bufet” oświetla i jednocześnie zdobi, pas luksferów. Dodają one barowi lekkości i zapewniają w salonie „grę świateł”, która tworzy wyjątkowy klimat. Kuchnia jest od „A do Z” nowoczesna. Od zabudowy z piekarnikiem, poprzez szafki i blat, aż po podłogę, wszystko jest jasne i lekkie. Nad płytą grzewczą zamontowano niecodzienny okap, który wygląda jak długa, metaliczna rura (kwadratura tradycyjnych okapów nie pasowała do całości wystroju).

Bar oświetlają nisko zawieszone, owalne lampy. Dodatkowo w podwieszany sufit w kuchni wprawiono lampki punktowe. Jadalnię tworzy stylowy stół i dobrane do kompletu krzesła gięte. Zawieszony nad stołem nowoczesny żyrandol, stylistycznie spaja strefę jadalnianą ze strefą roboczą. Nie opodal, pod ścianą, stanęła wiekowa serwantka. A ponieważ stylowe meble muszą być w odpowiedni sposób wyeksponowane, w specjalnie zrobioną niszę – wstawiono ramę, która ładnie okala mebel i podkreśla jego urodę. Pomimo zamiłowania do ciemnych, starych mebli, pani domu gustuje w jasnych kolorach. Dlatego ściany w salonie są kremowe, zaś w sypialni panuje delikatny wrzos i fiolet (narzuta na łóżko, ściany i romantycznie zwiewne, dołem upięte firany).

PROJEKTANT

Barbara Gryt

Gryt. Studio Projektowania Wnętrz

WASZE KOMENTARZE (5) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA