Przestrzeń salonu wypełnia światło, geometryczne kształty i minimalna ilość przedmiotów. Tak skomponowane wnętrze pozostawia w przebywających w nim osobach poczucie głębokiej estetyki. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Przestrzeń salonu wypełnia światło, geometryczne kształty i minimalna ilość przedmiotów. Tak skomponowane wnętrze pozostawia w przebywających w nim osobach poczucie głębokiej estetyki. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
02 lut 2014 05:39

Betonowa ściana. Pomysł na minimalistyczne mieszkanie

Oto miejsce, w którym minimalizm styka się z ascetyzmem. Oszczędność w aranżacji wnętrza wypływa wprost z upodobań jego mieszkańców.

Odbicie znalazła tu ich ogromna potrzeba przestrzeni, czystości, światła, oddechu i niczym nie zakłóconego wypoczynku. Wszystko zdaje się pełnić ściśle określoną funkcję i stanowić nieodłączny element całości. Na charakter wnętrza wpłynęły nie tylko jasno sprecyzowane wymagania właścicieli, ale również koncepcja projektantki.

Styl i idee projektowe Agnieszki Ludwinowskiej okazały się bardzo bliskie mieszkańcom tego domu, a czysto intuicyjny wybór projektanta stał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.I choć procesowi projektowemu towarzyszyło - jak relacjonuje pani Agnieszka - wiele emocji, to kluczem do zastosowanych rozwiązań były długie rozmowy i dokładne „wybadanie” potrzeb życiowych inwestorów.

Szybka koncepcja

Koncepcja domu powstała w parę tygodni. Realizacja, za sprawą sprawdzonej ekipy budowlanej, przebiegła sprawnie i szybko. Nieograniczona liczba wizyt projektantki na budowie oraz dobry kontakt z grupą fachowców stały się gwarancją jakości wykończenia tego wnętrza.

Parter stanowi przestrzenny salon dzienny wraz z jadalnią oraz dwie enklawy: telewizyjna i kuchenna. Uzupełnieniem jest niewielka toaleta oraz pomieszczenia gospodarcze. Poziom półpiętra to pomieszczenia dziecięce (bawialnia, łazienka). Kolejna kondygnacja to część nocna właścicieli domu (sypialnia z garderobą i łazienką).

Poziom poddasza zaadaptowano na przestronny gabinet. Strefę dzienną podzielono na funkcjonalne i sprzyjające odprężeniu przestrzenie. Narożna forma kominka wyłożonego białymi kaflami Villeroy&Boch pozwala rozkoszować się jego ciepłem z każdego zakątka domu. Dyskretnie ulokowany „kąt” telewizyjny łączy się z centralną strefą wypoczynku, wyposażoną w komfortowy grafitowy narożnik.

Co nieco o jadalni

Kolejną częścią otwartej przestrzeni jest piękna jadalnia. Ze smakiem i estetyką najwyższych lotów skompletowano biały prosty stół wraz z sześcioma niezwykle wygodnymi krzesłami. Kompozycję dopełnia zachwycająca swą dynamiczną formą lampa Big Bang z kolekcji Foscarini.

W efekcie wykreowano przestrzeń jadalni o magicznej atmosferze sprzyjającej przesiadywaniu przy stole… Niekonwencjonalne (w formie prostokątnej bramy) przejście prowadzi z jadalni do kuchni. Bryła bramy pełni również funkcję jadalnianego kredensu (!). To oryginalny pomysł projektantki na przechowywanie zastawy stołowej, kieliszków, szklanek i wszelkich niezbędników, by szybko i sprawnie nakryć do stołu.

Surowy beton, naturalny dąb oraz biel płaszczyzn ściennych, mebli, urządzeń i oświetlenia to najlepszy dowód na minimalizm materiałowy panujący w całym domu.

Prosta i nowoczesna kuchnia

Kuchnia jest kwintesencją tego rygoru oraz obowiązującej prostoty i wstrzemięźliwości formy. Ścianę, vis-a-vis wejścia do kuchni, wyłożono płytami surowego betonu architektonicznego, który powtórzony został również w formie dekoru na ścianie salonowej.

Poszczególne poziomy domu łączą kunsztownie wykonane schody wyłożone bielonym dębem. Drewno to króluje na wszystkich podłogach pomieszczeń mieszkalnych, zakradając się nawet do łazienek. Dzięki temu jest przeciwwagą dla panującej w domu surowości. Obok dębu i betonu motywem przewodnim stała się łagodna i chłodna biel. Symbolizuje ona niemal wszystko, co w tym wnętrzu najważniejsze: czystość i prostotę.

Męska sypialnia

Sypialnia zachowuje obowiązującą stylistykę. Funkcjonalne i wygodne łoże nadaje zmysłowy, męski akcent temu pomieszczeniu. Dostępna z sypialni przestronna łazienka wyposażona jest w prysznic, dwie umywalki z szafkami i horyzontalne lustro. To rozwiązanie gwarantuje swobodę i bezkolizyjność podczas porannego pośpiechu.

Do dłuższej kąpieli połączonej z relaksem i kontemplacją przy świecach służy łazienka na półpiętrze. Została ona utrzymana w podobnej konwencji, a surowość wnętrza przełamano wprowadzeniem w posadzce, na ścianie i suficie pasu z drewna, który tworzy swoistą dębową opaskę wydzielającą jednocześnie strefę kąpielową.

Dom wypełnia światło – i naturalne, i sztuczne. W monochromatycznych przestrzeniach wnętrza za pomocą gry świateł są wydobywane niuanse: faktura fazowanych płytek na kominku czy szlachetność surowego betonu. W efekcie dom nie przytłacza bogactwem formy, ilością mebli, czy zdobień. Urzeka za to atmosferą spokoju, ładu i harmonii.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • WawaDesign, 2014-04-06 20:06:47

    To jest to co mnie kręci. Jednak z betonem architektonicznym to nie taka łatwa sprawa. Prawdziwy beton architektoniczny w płytach ciężko jest w Polsce dostać, pomimo wielu producentów. Często myli się płyty z betonu architektonicznego z płytami z włókno-cementu, tylko reklamowanymi jako beton architektoniczny. Nic z tego! Prawdziwy beton architektoniczny to nie jest beton GRC. Beton do wnętrz, nie powinien zawierać sztucznych włókien i innych świństw. Beton to beton i taki powinien pozostać. Oczywiście, płyty muszą być wytrzymałe, o niskiej nasiąkliwości, mrozoodporne i ognioodporne. Powinny łatwo się obrabiać i szybko montować bez potrzeby stosowania drogich kotew. Np beton VHCT Luxum
  • gl-architekci.pl, 2012-08-02 08:39:41

    Lubimy beton ;) Wolna przestrzeń na plus ;)

POLECAMY W SERWISACH