Stonowana kuchnia zachowuje surową estetykę. Proste formy i oszczędność kolorystyki sprawiają, że wpasowuje się ona w fabryczny klimat.  Fot. Marcin Onufryjuk.

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Stonowana kuchnia zachowuje surową estetykę. Proste formy i oszczędność kolorystyki sprawiają, że wpasowuje się ona w fabryczny klimat. Fot. Marcin Onufryjuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
09 lut 2014 05:56

Mieszkać w lofcie. Styl fabryczny w praktyce

Zamieszkać w XIX-wiecznej łódzkiej przędzalni Karola Scheiblera, gdzie pracowało niegdyś 7,5 tys ludzi? Dla jednych to istne szaleństwo, dla drugich - spełnienie marzeń i ucieczka od codzienności.

Postindustrialny design tego typu lokali przyciąga specyficzne, niszowe grono ludzi. To osoby kreatywne, dla których mieszkanie w lofcie jest wyrazem trybu życia, odpowiedzią na codzienną potrzebę oryginalności, to ludzie mający potrzebę przebywania w miejscu noszącym znamię historii, posiadającego genius loci(ducha miejsca).

Wreszcie, to współczesny trend, według którego mieszkanie w lofcie jest przejawem dobrego stylu i wyznacznikiem statusu społecznego imaterialnego.

Moda na lofty

Jest to moda ogólnoświatowa, zapoczątkowana już kilkadziesiąt lat temu przez amerykańskich artystów, adaptujących na swoje pracownie fabryczne mury czy magazynowe przestrzenie. Za ciosem poszli architekci, których zainspirowały ekstrawaganckie wnętrza i niestandardowe rozwiązania, doceniając unikalny klimat loftów. W ten sposób zapomniane fabryki, hale magazynowe i zabytkowe niszczejące dzielnice mają szansę na odrodzenie się.

Mieszkanie w fabryce

Właśnie takiej rewitalizacji poddano fabryki Scheiblera, gdzie zabytkowy, poprzemysłowy obszar w Łodzi zyskał na wskroś nowoczesne oblicze. W wysokich pomieszczeniach przędzalni powstały nowoczesne apartamenty i mieszkania.

Aranżacje mieszkalne w tak ciekawym architektonicznie miejscu zachęcają do kreatywności, ale chcąc zachować unikalny klimat tych wnętrz, należy przede wszystkim podkreślać naturalne piękno surowych murów, ceglanych sklepień, odsłonić konstrukcję ukazując jej oryginalne elementy, np. słupy czy fabryczne części, utrzymując ich industrialny charakter.

Młoda projektantka tego wnętrza, Luiza Jodłowska doceniła przemysłowy charakter tego miejsca. Niedawno ukończyła studia architektoniczne w Łodzi, więc na świeżo – jak wspomina –miała możliwość zastosowania wiedzy zdobytej na uczelni, gdzie szczególne miejsce poświęcano właśnie architekturze wnętrz poindustrialnych obiektów.

Cegły i kolebkowy sufit

Klimat i ducha tego miejsca najbardziej oddaje kolebkowy układ sufitu. Ponadstuletnie cegły, pamiętające przechadzającego się po fabryce Karola Scheiblera i atmosferę ciężkiej pracy w łódzkiej przędzalni, przesądzają o unikalności tego wnętrza. Wartością tych lokali jest również ich wysokość (ok. 4m), co inspiruje i ułatwia przeprowadzenie aranżacyjnej wizji architekta.

Pani Luiza, mając wolną rękę w kreowaniu przestrzeni tego mieszkania, dokonała czytelnego podziału na strefy. Zaprojektowała antresolę pełniącą rolę sypialni z wygospodarowanym miejscem na biurko i krzesło czyli kącikiem do pracy. Przeniesienie strefy intymnej na wyższy poziom zaowocowało przestronnością salonu i aneksu kuchennego, które mają otwarty i ogólnodostępny charakter.

Dobrze zorganizowana strefa dzienna

Jaskrawoczerwona kanapa organizuje i ociepla strefę dzienną, dodając jej wyrazistości oraz domowej przytulności. W tak wysokim i surowym wnętrzu nie jest łatwo uzyskać tzw. efekt „soft loft” i dlatego miedzy innymi czerwień jest tu motywem przewodnim.

Pojawiają się lampy ubrane w czerwony abażur, wiszące na długich kablach oraz kinkiety w tym samym stylu. Industrialne wnętrze „oswojono” poprzez intensywność zastosowanych barw czerwieni, ognistej pomarańczy (tapeta niczym rozpalony płomień zajmuje łukowąścianę w salonie), czy drewnianej podłogi.

Ten przyjemny kompromis między zastaną surowością a wizją projektantki, która świadomie wybrała wersję soft w aranżacji loftu, pokazuje jak ogromne możliwości drzemią w tych wnętrzach.

Tekst: Agata Jodczyk

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH