We wnętrzu nie brak oryginalnych mebli. Tradycyjny regał zastąpiono prostymi, metalowymi półkami, pomalowanymi na biało. Biały jest także stolik kawowy o nietypowym, fantazyjnym kształcie. Projekt: Pitsou Kedem Architects. Fot. Amit Geron.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

We wnętrzu nie brak oryginalnych mebli. Tradycyjny regał zastąpiono prostymi, metalowymi półkami, pomalowanymi na biało. Biały jest także stolik kawowy o nietypowym, fantazyjnym kształcie. Projekt: Pitsou Kedem Architects. Fot. Amit Geron.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
07 kwi 2017 21:06

Nowoczesne szare wnętrze. Piękny apartament w Tel Awiwie

Architekci stanęli przed wyzwaniem wykreowania współczesnego wnętrza, które korespondowałoby ze stylem budynku i jego historią. W zabytkowej dzielnicy Tel Awiwu powstało to zachwycające wnętrze.

Białe Miasto to nazwa dzielnicy Tel Awiwu, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Unesco jako największe skupisko budynków modernistycznych na świecie. To tutaj projektowali i budowali żydowscy architekci po ucieczce z nazistowskich Niemiec.

Wnętrze z historią...

Budynek, w którym znajduje się odremontowany i urządzony przez architektów z pracowni Pitsou Kedem Architects, położony jest w obrębie tego obszaru. Wartość historyczną samego mieszkania potęguje fakt, że właśnie tutaj mieszkał pierwszy premier Izraela, David Ben Gurion.

Szczególna lokalizacja i historia apartamentu wymagała od architektów, projektujących wnętrze równie szczególnego podejścia. Z jednej strony, istotne było zachowanie ciągłości pomiędzy neoklasycznymi korzeniami budynku, z drugiej celem było nowoczesne wnętrze.

Chcąc powiększyć powierzchnię apartamentu bez ingerencji w historyczną fasadę budynku, architekci stworzyli dodatkowe piętro w piwnicy budynku. Stanowiło to nie lada wyzwanie konstrukcyjne i wymagało zawieszenia konstrukcji sufitu. Pomiędzy piętrami powstała, duża, otwarta przestrzeń, scalająca wizualnie dwie kondygnacje za pomocą długiego, 6-metrowego, pionowego filaru.

...i opowiadające historię

Ponieważ odrestaurowanie wnętrza pociągnęło za sobą szereg zmian architektonicznych, jak wspomniana dodatkowa kondygnacja, architekci wpadli na pomysł pozostawienia nowych elementów konstrukcyjnych na widoku. Ideą przyświecają temu zabiegowi było sprawienie, aby wnętrze samo opowiadało historię swojej renowacji.

Z wyeksponowanymi belkami i filarami idealnie harmonizują użyte materiały, które w przeważającej mierze są surowe. We wnętrzach dominują beton i stal, która raz przyjmuje postać nowoczesnego sprzętu AGD, aby za chwilę zachwycić industrialną siatką, powieszoną na balustradach otwartej klatki schodowej. W mieszkaniu panującym kolorem jest szarość, w najróżniejszych odcieniach. Elementami ocieplającymi chłodną, surową przestrzeń są detale wykonane w drewnie.

Apartament jest kombinacją kontrastów. Nowoczesny design połączono tutaj z neoklasyczną strukturą budynku, industrialna stylistyka i surowa estetyka stykają się i współgrają ze zdobnymi akcentami, jak np. stolarka okienna z dekoracyjnymi półkolami i szprosami. Meble we wnętrzach dobrano z niezwykłą starannością tak, aby harmonizowały z wykończeniem mieszkania - są typowo loftowe elementy, jak i przedmioty w stylu retro.

Czasami różne style spotykają się w postaci jednego detalu, tak jak ma to miejsce w przypadku oryginalnego żyrandolu nad schodami, którego liczne ramiona zdradzają inspiracje bogatym barokiem, ale już wzronictwo poszczególnych lamp podąża za współczesnymi standardami.

Projekt: Irene Goldberg, Tamar Berger, Pitsou Kedem

Architekt kierujący zespołem: Tamar Berger

Zdjęcia: Amit Geron; Stylizacja: Eti Buskila

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH