Prostotę i spójność poddasza osięgnięto przez zastosowanie wąskiej gamy kolorystycznej ozdobionej odkrytymi drewnianymi belkami stropowymi. Projekt Magdalena Daszkiewicz. Fot. Maciej Kulig.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Prostotę i spójność poddasza osięgnięto przez zastosowanie wąskiej gamy kolorystycznej ozdobionej odkrytymi drewnianymi belkami stropowymi. Projekt Magdalena Daszkiewicz. Fot. Maciej Kulig.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
04 lis 2016 10:00

Tak się żyje na 17 metrach: pomysłowa kawalerka

Oto dowód, że na 17 m2 można zaaranżować funkcjonalne mieszkanie. Kawalerka na poddaszu starej kamienicy w Sosnowcu zawiera wszystko, co potrzebne do codziennego funkcjonowania i prezentuje się zadziwiająco przestronnie.

Choć studiujący mieszkaniec tego wnętrza jest fanem przestronnych loftów, w swoim mieszkaniu dysponuje jedynie 17 m2 powierzchni użytkowej. Jak je zagospodarować, aby dało się tu w ogóle wygodnie mieszkać? W tym zadaniu pomogła arch. Magdalena Daszkiewicz. Dzięki prostym rozwiązaniom wnętrze to jest wyjątkowo jak na taki metraż funkcjonalne, a co więcej, stwarza wrażenie przestronniejszego niż w rzeczywistości.

Najważniejsze - wydzielić strefy

Oprócz strefy kuchennej i wypoczynkowej, właścicielowi i projektantce zależało także na wydzieleniu wygodnej łazienki oraz odpowiedniego miejsca do nauki. Problemem był jednak układ dwóch kominów i skos dachu. Jak się okazało, minusy konstrukcji można śmiało zamienić na jej walory! Jeden z kominów wydzielił granicę między strefą kuchenno-jadalnianą a biurową. W ten sposób w niewielkiej wnęce za kominem powstało miejsce do pracy z blatem zintegrowanym z meblem na ścianie okiennej.

Mebel zaprojektowany przez architekta sięga aż do ściany ze skosem,pod którym w tym otwartym pomieszczeniu powstała przytulna przestrzeń do relaksu.. Aby zapewnić funkcjonalny charakter łazienki została ona zaprojektowana na szerokość niezbędną do pomieszczenia wygodnego prysznica.  Warto zwrócić uwagę także na blat kuchenny, który w każdej chwili można przedłużyć, aby stworzyć z niego wygodny stół jadalniany dla kilku osób.

Jak najmniej mebli 

Aby dodać wnętrzu przestronności, niepotrzebne meble zastąpiono otwartą wnęką na ubrania. To rozwiązanie narzuca utrzymanie w pomieszczeniu ładu i porządku, a dodatkowo wpisuje się w czysty charater loftów. Aranżację wnętrza uzupełnia łóżko na przemysłowych euro-paletach oraz lampy w formie zwykłych żarówek. Prostotę i spójność mieszkania osiągnięto przez zastosowanie wąskiej gamy kolorystycznej – bieli, szarości i czerni – ozdabianej wyłącznie strukturą cegły na ścianach oraz odkrytymi drewnianymi belkami stropowymi.

17 m2 to wielka przestrzeń dla inwencji architekta. Okazuje się, że dzięki dobremu pomysłowi nawet na takiej powierzchni można mieszkać wygodnie i stylowo.

Źródło zdjęć i tekstu: Magdalena Daszkiewicz Architektura

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH