Pomiędzy fasadami budynku, a jego wnętrzem zachowano niczym niezmąconą harmonię. W salonie również dominującym materiałem jest beton. Korespondują z nim szare meble wypoczynkowe, a żółte elementy ożywiają aranżację. Projekt: KANVA. Fot. Marc Cramer.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Pomiędzy fasadami budynku, a jego wnętrzem zachowano niczym niezmąconą harmonię. W salonie również dominującym materiałem jest beton. Korespondują z nim szare meble wypoczynkowe, a żółte elementy ożywiają aranżację. Projekt: KANVA. Fot. Marc Cramer.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
06 lis 2016 10:45

Wnętrze w betonie. Niesamowity projekt

Niewielki opuszczony budynek w centrum studenckiej dzielnicy Montrealu zyskał niesamowitą oprawę, w której króluje beton. Zobaczcie popularny materiał w nietuzinkowej odsłonie!

Projektując budynek, architekci z pracowni KANVA musieli zmierzyć się z ograniczeniami, wynikającymi z faktu, że jest on zlokalizowany na zabytkowym terenie. Historyczna wartość okolicy sprawiła, że projektanci rzucili wyzwanie betonowi, wykorzystując popularny materiał w całkowicie nowy, oryginalny sposób. 

Historia miejsca, które doświadczone zostało przez potężny pożar na początku XX wieku, posłużyła również projektantom za inspirację. Na betonowych elewacjach budynku znalazły się nadruki fotografii, zaczerpniętych z ujęć ze starego, historycznego filmu "Montreal Fire Department sur ​​Runners" z 1901 roku. Utwór filmowy został wybrany nieprzypadkowo, gdyż nawiązuje do tragicznej historii miejsca. 

Użyta, innowacyjna technologia pozwoliła w niesamowity sposób udekorować płyty elewacyjne, nie przytłaczając jednak przestrzeni. Opowiada również historię, wpisując się w duch architektury "parlante", czyli architektury, która mówi. Założeniem projektowym było stworzenie miejsca, które wzmacnia doświadczenia mieszkańców, poprzez stymulację zmysłów. Ponieważ wnętrze budynku, zostało zaplanowane jako mieszkalne dla studentów, pobudzające umysł otoczenie tym bardziej okazało się być jak znalazł. 

Jako miejsce dla studentów, budynek został podzielony na część prywatną i ogólnego użytku. W części prywatnej znalazło się 30 indywidualnych pokoi oraz wspólna przestrzeń z kuchnią, lobby i salonem. W każdym z prywatnym pokoju znalazło się łóżko, wpasowane w ramę, którą tworzy zabudowa meblowa, przechodząca płynnie w aneks łazienkowy.

Tutaj również dominującym materiałem okazał się beton, który stanowi wspólny mianownik zarówno dla fasad, jak i wnętrza budynku. Cementowe powierzchnie nadają przestrzeniom surowy, industrialny charakter, tworząc wrażenie otwartości na konkluzję, którą każdy z mieszkańców dopisze sobie sam. Aby jednak pomieszczenia nie były zbyt ponure, żywe żółte akcenty pięknie ożywiają przestrzeń. 

Projekt: KANVA. Zdjęcia: Marc Cramer.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH