Jadalnię i sąsiadującą z nią kuchnię urządzono w uniwersalnym duecie czerni i bieli, ocieplonym drewnianą dębową podłogą. Sztukaterie, w których ramy zamknięto sufit, eleganckie meble i dekoracyjne oświetlenie nadają wnętrzom wytworny charakter. Projekt: Tomasz Żemojcin, Ventis, Ventana. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Jadalnię i sąsiadującą z nią kuchnię urządzono w uniwersalnym duecie czerni i bieli, ocieplonym drewnianą dębową podłogą. Sztukaterie, w których ramy zamknięto sufit, eleganckie meble i dekoracyjne oświetlenie nadają wnętrzom wytworny charakter. Projekt: Tomasz Żemojcin, Ventis, Ventana. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
09 sty 2017 09:48

Eleganckie wnętrze: dom pod Warszawą

Położony wśród zieleni dom otoczony jest pięknym, klasycznym ogrodem. We wnętrzu również króluje ponadczasowa klasyka, zamknięta w uniwersalny duet czerni i bieli.

Osiedle Ventana, na którym znajduje się dom, położone jest zaledwie kilka kilometrów za Warszawą. Tworzy jednak swoistą enklawę, będącą azylem dla zmęczonych miejskim gwarem osób. Wkraczając na jego teren, przenosimy się w czasie za sprawą klasycznych form i eleganckiej architektury.

Średniej wielkości dom urządzono niemal w całości w stylu klasycznym, korespondującym ze stylistyką całego osiedla. Przeszklenia w oknach dekorują tradycyjne szprosy, sufit zdobią efektowne sztukaterie, a podłogę pokrywa naturalne drewno i miękkie tkaniny. Sercem domu uczyniono jadalnię, usytuowaną w dobrze oświetlonym wykuszu.

To tutaj w przyszłości spotykać się będą domownicy, celebrując wspólne posiłki, odrabiając lekcje czy też czytając gazetę. Mając na uwadze tak wielofunkcyjne przeznaczenie tej przestrzeni, zadbano o to, aby była przytulna i elegancka. Posadzkę na podłodze stanowi naturalne dębowe drewno, w oknach zawisły szykowne zasłony, a nad stołem wytworny żyrandol.

Z jadalni możemy bezpośrednio przejść do salonu, połączonego z nią jednolitą podłogą. Przytulność w pokoju dziennym buduje tapicerowany komplet wypoczynkowy w stonowanej, szarej barwie. Kolorystycznie harmonizuje z nim dywan oraz pasiaste zasłony w dużym, pionowym oknie, prowadzącym na taras. Szyk w pomieszczeniu kreują delikatnie stylizowany czarny stolik kawowy, lampy z połyskującymi ozdobnymi nogami oraz niezwykle wytworny kominek, obudowany prawdziwym marmurem.

Elementy dekoracyjne dobrano z niezwykłą starannością i dbałością o harmonię we wnętrzach. Choć jest szykownie, nie jest przesadnie. Zrezygnowano z centralnego oświetlenia, a zamiast niego zainstalowano dyskretne punktowe kinkiety, zamontowane na prostej listwie tuż pod sufitem. Oszczędną stylistykę prezentuje także szafka RTV o gładkich frontach i prostokątnej formie.

Kuchnię usytuowano w przestronnej wnęce, częściowo otwartej na jadalnię i salon. Jej odrębność zaznaczono ciemnoszarą, gresową posadzką. W jaśniejszym odcieniu szarości pomalowano ściany, na których tle ustawiono elegancką zabudowę kuchenną. Białe meble o delikatnie frezowanych frontach zwieńczono elegancko kontrastującym z bielą, czarnym blatem. Przestrzeń kuchni wydaje się być niemal przeniesiona z dawnych, zamożnych posiadłości. Ozdobne meble, dekoracyjne oświetlenie i dyskretnie ukryty w zabudowie sprzęt AGD potęgują to wrażenie. Klasyczną stylistykę zestawiono z nowoczesnymi rozwiązaniami, jak wielofunkcyjny piekarnik, zmywarka czy płyta indukcyjna.

Dwukondygnacyjny dom ma w sumie 183 metry powierzchni użytkowej. Oprócz strefy dziennej, na parterze zaplanowano także dodatkowy pokój, który może służyć za gabinet lub awaryjną sypialnię. Poddasze to z kolei królestwo wypoczynku, w którym urządzono trzy sypialnie i łazienkę. W sypialniach dominuje przytulna klasyka. Podłogi pokrywają miękkie wykładziny, okna otulają ciężkie, aksamitne zasłony. Tapicerowane zagłówki i podnóżki zapewnią przyszłym domownikom iście królewskie traktowanie, gwarantując komfort i wprowadzając do wnętrza ciepłą atmosferę.

Ze zdyscyplinowanej klasycznej estetyki wyłamuje się nieśmiało łazienka. Chociaż tutaj także panuje elegancja, wyrażają ją prostsze formy, oszczędniejsza stylistyka wydająca się wdawać w romans z minimalizmem. Choć ceramika i wanna są utrzymane w opływowych kształtach, mogących sugerować inspiracje barokiem, gładkie powierzchnie, jednolita kolorystyka oraz geometryczne formy półek i lustra zdecydowanie wpisują się we współczesną stylistykę. Nadrzędną zasadą przyświecającą projektowi łazienki była jej funkcjonalność i wygoda użytkowania.

Dom pokazowy Ventana B-186 M2, Osiedle Domów i Rezydencji Ventana.

Projekt: współpraca arch. Tomasz Żemojcin, Ventis, Ventana.

Zdjęcia: Bartosz Jarosz. Stylizacja: Ewa Kozioł.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH