W przestrzeni pomiędzy holem, jadalnią i salonem usytuowany został kominek. Powstał tu niedawno, ale jego misternie rzeźbiona obudowa przywołuje klimat przedwojennych salonów. Wrażenie jest tym silniejsze, że towarzyszy mu zabytkowy fotel. Fot. Tomasz Augustyn.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

W przestrzeni pomiędzy holem, jadalnią i salonem usytuowany został kominek. Powstał tu niedawno, ale jego misternie rzeźbiona obudowa przywołuje klimat przedwojennych salonów. Wrażenie jest tym silniejsze, że towarzyszy mu zabytkowy fotel. Fot. Tomasz Augustyn.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 wrz 2011 09:59

Podróż w głąb czasu

W spokojnej, malowniczej dzielnicy Wrocławia, otoczona pięknym ogrodem, stoi zabytkowa willa. To miejsce pełne czaru i wspomnień.

Ogromny dom, którego częścią jest prezentowany apartament, powstał w 1907 roku według projektu niemieckiego architekta C. Helbiga. Trzykondygnacyjny budynek, tak jak przed laty, tonie w zieleni; balkony i loggie zapraszają do wnętrza światło słoneczne.

Obecna właścicielka – Maja Koszutska – urodziła się i wychowała w tym domu. Jej rodzina wprowadziła się tu tuż po wojnie tworząc liczną, wielopokoleniową wspólnotę. Mijały lata, aż w pewnym momencie pani Maja została w willi sama i stanęła przed dylematem, co zrobić z ukochanym, ale zbyt dużym, jak dla jednej osoby, domem. Rozwiązaniem okazało się podzielenie budynku na trzy oddzielne apartamenty. W najmniejszym właścicielka zamieszkała sama, dwa pozostałe przeznaczone zostały pod wynajem.

Zachować autentyczność

Prezentowane wnętrze jest jednym z dwóch urządzanych z myślą o najemcach. Ideą przewodnią było w nim połączenie komfortu, uniwersalnej wygody i stylu, który nie sprzeniewierzyłby się świetnej przeszłości domu. Pani Maja, która jest współwłaścicielką sieci salonów Almi Decor, miała ogólną wizję wnętrza, o pomoc poprosiła również swoja córkę, na co dzień zajmującą się projektowaniem. Ważną inspiracją dla klimatu i barw dominujących w aranżacji był sam dom i jego elewacje.

Spokojna, stonowana kompozycja brązów, beżów i szarości nawiązuje do oryginalnego koloru tynków, zachowanego również po remoncie. Bardziej zdecydowane, kontrastowe zestawienie pojawia się w kuchni i łazience, w których użyto wyłącznie czerni i bieli. Przez całe wnętrze konsekwentnie przewijają się motywy charakterystyczne dla mieszczańskich domów z początku XX wieku: ściany większości pomieszczeń, od holu po gabinet, pokrywają tapety w pionowe pasy; podłoga w kuchni i holu wykończona jest czarno-białymi płytkami ułożonymi w tradycyjny, przedwojenny wzór.

Jadalnia w wykuszu

120-metrowa powierzchnia piętra wymagała sporej reorganizacji, by móc pełnić rolę samodzielnego apartamentu. Część dzienna jest teraz w dużej mierze otwartą przestrzenią, mimo że wyraźnie zaznaczono w niej poszczególne części: salon, jadalnię i kuchnię. Jadalnia mieści się w wykuszu, który jest miejscem idealnym na to, by delektując się wspólnym posiłkiem, podziwiać jednocześnie bujną roślinność za oknem.

Wieczór przy kominku

W chłodniejsze wieczory ogrzać się za to można przy kominku usytuowanym w sąsiedztwie salonu – nie należy on do pierwotnego wyposażenia apartamentu, ale wpasował się tu doskonale. Całkowicie od podstaw została też zaprojektowana kuchnia – to półotwarte wnętrze z wyspą. Stylowe, a jednocześnie wygodne i dostosowane do współczesnego stylu życia.

Sypialnia i garderoba

Komfortowa sypialnia nie odbiega stylem od reszty aranżacji, jest ciepła i stonowana. Dominuje w niej delikatny kolor kawy z mlekiem, obecny na ścianach pomalowanych w poziome pasy, a także w dodatkach. Z sypialnią sąsiaduje garderoba. Niewielki korytarz łączy ją też z gabinetem. W sypialni postawiono przede wszystkim na wygodę i przytulność. Szyku dodaje jej kryształowy żyrandol, podobny do tych, jakimi udekorowana jest dzienna część apartamentu.

Oszczędna w formie łazienka

Najbardziej nowoczesna i oszczędna w formie jest aranżacja łazienki, ale nawet tutaj nie zabrakło ukłonu w stronę staroświeckiej elegancji, przede wszystkim w postaci stylowych dodatków. Wyposażenie mieszkania częściowo stanowią zabytkowe meble w stylu art deco, obecne tutaj od pokoleń, odrestaurowane, przeżywają drugą młodość, podobnie jak cały dom, w który właścicielka tchnęła nowe życie. 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Studio Aranżacji Wnętrz Tryton, 2011-09-26 21:05:47

    Uwielbiam takie wnętrza, są ponadczasowe i zawsze można grać kolorem w zależności od samopoczucia.

POLECAMY W SERWISACH