Salon został podzielony na różniące się stylistycznie strefy. W tradycyjnej jadalni stanęła elegancka komoda z przeszklonymi frontami i solidny stół (Meble Bydgoskie), do którego dobrano krzesła z jasnymi obiciami (Meble Jarocin, model Rubin). Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Salon został podzielony na różniące się stylistycznie strefy. W tradycyjnej jadalni stanęła elegancka komoda z przeszklonymi frontami i solidny stół (Meble Bydgoskie), do którego dobrano krzesła z jasnymi obiciami (Meble Jarocin, model Rubin). Fot. Monika Filipiuk.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
26 lis 2010 11:00

Przeszłość zobowiązuje

Ulica Matejki w Poznaniu słynie z okazałych, wspaniałych kamienic. W secesyjnych i eklektycznych budynkach, które zbudowano na początku XX wieku, mieszkała przed stu laty niemiecka elita.

Złoty środek, czyli równowaga między stylizacją a nowoczesnością – taką receptę na aranżację poznańskiego apartamentu znaleźli projektanci z pracowni Artes Design.
Najważniejszą inspiracją stała się tu sama kamienica i jej historyczny kontekst, a także wszelkie, zachowane do chwili obecnej, elementy kamienicznego mieszkania. Takim elementem (i przy okazji wielkim atutem) okazała się oryginalna, domowa stolarka: piękne sosnowe podłogi i drzwi wewnętrzne, które postanowiono zachować. Drewno zostało starannie odnowione, a potem pobejcowane na ciepły, zbliżony do koloru orzecha, odcień. Stało się też jednym z głównych punktów wyjścia do dalszych projektowych działań.

Wyróżnikiem mieszkania z bogatą metryką, był także jego dość skomplikowany układ. Z korytarza – co jest raczej typowe – można przejść do poszczególnych pomieszczeń, ale oprócz tego – co jest już spotykane rzadko – sypialnia, łazienka i kuchnia są ze sobą wzajemnie połączone. Co więcej, w niektórych pomieszczeniach (kuchnia oraz częściowo sypialnia) ściany nie mają kątów prostych! „Okiełznanie” takiej niekonwencjonalnej przestrzeni stało się więc dla projektantów dużym, ale i interesującym wyzwaniem. Domownicy (młode małżeństwo z córką) mieli także własne sugestie dotyczące ich przyszłego lokum. Wśród nich znalazła się m.in. duża, pojemna szafa garderobiana (w efekcie został zaprojektowany bardzo ciekawy i dekoracyjny mebel, który zajął całą ścianę sypialni). Zależało im także na użyciu intensywnego koloru – pani domu szczególnie lubi fiolet, dlatego na jej prośbę został on w niebanalny sposób wprowadzony w przedpokoju oraz łazience. Co więcej, łazienka z założenia miała być najciemniejszym pomieszczeniem w domu, a przy tym wnętrzem o wyraźnie relaksacyjnym i zmysłowym charakterze. Zapewniła to nie tylko mocna kolorystyka, ale i pomysłowo wykorzystane oświetlenie. Mimo że mieszkanie znajduje się w ponadstuletniej kamienicy, czas nie stanął tu w miejscu.

Jednak dla zachowania równowagi i ducha miejsca, nowoczesny, chwilami bardzo oszczędny design został zestawiony z elementami, które w nienachalny, ale czytelny sposób nawiązują do przeszłości. Swoją formą przypominają o niej stylizowane meble kuchenne i jadalniane, a także żyrandole i kinkiety w salonie. Dekoracyjne tapety o klasycznych wzorach, podobnie jak delikatne, zwiewne zasłonki w oknach, także w naturalny sposób kojarzą się z dawnymi czasami. We wnętrzu pojawia się również jeden z efektowniejszych akcentów zaczerpniętych z historii. To ozdobne panneau, czyli dekoracyjne stylizacje ścienne pojawiające się we wnękach po obu stronach stołu jadalnianego.

WASZE KOMENTARZE (5)

DODAJ KOMENTARZ
 • zainteresowana , 2011-07-10 14:14:35

  Zdecydowanie ma coś w sobie
 • Michu, 2011-01-15 00:13:02

  Kupuje się odpowiednie taśmy diodowe. Dzisiaj nie są już takie drogie.

  Do łazienki należy zastosować profile hermetyczne.

  Można je dodatkowo wkleić w profil z szybką matową.

  Uzyskasz wtedy efekt rozproszenia światła i całość będzie wyglądała estetycznie.

  Takie elementy można zakupić w : • ktoś, 2011-01-15 00:08:45

  czy wiecie jak robi się takie oświetlenie w łazience?

  czytałem trochę o diodach ale będę wdzięczny za info
 • ala, 2011-01-15 00:06:50

  a mnie podoba się zwłaszcza sypialnia;

  ma dużo przestrzeni i wygląda na pojemną - szafa odzieżowa zajmuje całą długość pomieszczenia, a mimo to wygląda lekko;

  to pewnie dzięki jasnej tonacji ścian i mebli
 • gość, 2011-01-14 23:58:52

  ciekawy projekt:

  stylizacja i nowoczesność;

  każde z pomieszczeń zachowuje własny klimat,

  a jednocześnie tworzą spójną całość;

POLECAMY W SERWISACH