Ogromna przestrzeń dzienna. Fot. Frank Hanswijk.

Zobacz galerię [21 zdjęć]

Ogromna przestrzeń dzienna. Fot. Frank Hanswijk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
18 marz 2014 18:54

Mieszkanie w dawnym kościele? Tę aranżację musisz zobaczyć!

Pomysł kontrowersyjny, ale czy do przyjęcia? Holenderskie studio projektowe Zecc Architects zmieniło wnętrze wybudowanego w 1870 roku i sprzedanego w ręce prywatne kościoła we wnętrze mieszkalne jedyne w swoim rodzaju.

W Holandii zjawisko zamykania kościołów, których gminy chrześcijańskie nie są w stanie utrzymać, jest dosyć powszechne - od 1970 roku funkcję sakralną straciło już ponad 1000 świątyń. Co robić z opuszczonymi budynkami? Wiele z nich rozebrano, spora część niszczała bez opieki.

Alternatywą okazało się sprzedawanue budynków w prywatne ręce. Wiele budynków ocalało w ten sposób od zniszczenia, a nowi właściciele odnowili je i dbali o nie. Niektórzy nawet postanowili w nich zamieszkać. Prezentowane wnętrze to właśnie jeden z zabytkowych kościołów w Utrechcie zamienionych w niezwykłe mieszkanie przez studio projektowe Zecc Architects.

Priorytet - zachować ile się da

Kościół nie spełniał sakralnej funkcji już od lat 90-tych. Początkowo służył jako sklep z meblami oraz sala koncertowa. Od 2007 roku stał się wnętrzem mieszkalnym. 

Głównym założeniem projektantów i inwestora było zachowanie wnętrza w możliwie jak najmniej zmienionej formie. I udało się to pierwszorzędnie! Pozostawiono piękne witraże w oknach, które nadają wnętrzu wyjątkowy klimat. Przestrzeń nabrała minimalistycznego charakteru dzięki bieli i oszczędnemu w formie wyposażeniu - białe ściany zestawiono z naturalnym drewnem, pozostawiono pięknie zdobione drzwi i żyrandol.

Źródło zdjęć: Zecc Architects.

Fot. Frank Hanswijk.

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • ab, 2014-03-20 08:48:08

    genialne... choć narzuca mi się pytanie - jak tę ogromną przestrzeń skutecznie ogrzewać???

POLECAMY W SERWISACH