Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Białe meble kuchenne (IKEA) korzystnie rozpraszają światło. Blaty na murku i szafkach wykonał stolarz. Dobór sprzętu (lodówka i zmywarka Bosch, płyta grzewcza Ariston, okap Amica) dyktowany był oszczędnością miejsca, dlatego zamiast piekarnika jest mikrofalówka (Samsung), która jednak doskonale sprawdza się w swojej roli. Fot. Bartosz Jarosz.

Białe meble kuchenne (IKEA) korzystnie rozpraszają światło. Blaty na murku i szafkach wykonał stolarz. Dobór sprzętu (lodówka i zmywarka Bosch, płyta grzewcza Ariston, okap Amica) dyktowany był oszczędnością miejsca, dlatego zamiast piekarnika jest mikrofalówka (Samsung), która jednak doskonale sprawdza się w swojej roli. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 20 lis 2009 09:56

Nad brzegiem morza

Zachować pustą przestrzeń, wypełnić ją morskimi falami oraz włoskim niebem. I do tego odbyć przyjemną, ale w pełni intymną, domową kąpiel na brzegach Toskanii. Czy jest to możliwe? Ależ oczywiście, że tak!

Jakie to uczucie, gdy w korytarzu mieszkania trafiamy na szumiące fale? Lekko wzburzone morze pociąga i fascynuje. Hipnotyzuje swoim szumem oraz spienioną wodą przy brzegu. Zachęca, by spróbować je ujarzmić. „Pan domu uwielbia windsurfing. W związku z tym chętnie przystał na mocny, morski akcent przy wejściu do mieszkania” – wspomina architekt Lucyna Kołodziejska. „Całą ścianę pokryliśmy fototapetą przedstawiającą morze na półwyspie helskim – to idealne miejsce do surfowania, które często odwiedza. Dlatego bardzo spodobał mu się ten pomysł.” Tym sposobem nieodległe morze rozlało się w murach mieszkania na jednym z gdyńskich osiedli.

Chłodna nowoczesność

Lokum należy do młodego małżeństwa i to ich gust, fascynacje oraz klimat okolicy (nowe osiedle, utrzymane w stylu modernistycznych kamienic z lat 20-tych ubiegłego wieku) wskazały, jakie rozwiązania tu zastosować. Główna ideą było stworzenie miejsca nowoczesnego, ale nie chłodnego. Przestronne, pozbawione zbędnych dodatków, tak by wygoda użytkowania harmonijnie łączyła się z oszczędną ozdobnością. Pierwotny projekt mieszkania wymagał małych modyfikacji, głównie po to by zyskać przestrzeń, na której najbardziej zależało właścicielom. Mała, „blokowa” łazienka stała się przez to bardziej przestronna – za sprawą przesunięcia jednej ze ścian i zmniejszenia sypialni, która stanowi zamkniętą przestrzeń, wyraźnie oddzieloną od otwartej strefy dziennej (salonu z kuchnią). W mieszkaniu jest też niewielkie pomieszczenie gospodarcze (obok łazienki) oraz pracownia, w której „rządzi” tylko Pani domu. Za drzwiami pokrytymi fornirem wenge skrywa się niezwykła sypialnia. Ze swoimi ciemnymi, wręcz odrobinę dekadencko mrocznymi meblami, szafą i tapetą pokrytą delikatnym wzorem, stanowi chyba najbardziej wyraziste miejsce w mieszkaniu. Przypomina wnętrza ze stylizowanych fotografii o zredukowanym nasyceniu, z mocnym podkreśleniem cieni oraz szarości. Do tego mocna, czysta czerń, czasem o lustrzanym charakterze (jak w przypadku dużej szafy), dodaje temu miejscu intymności i niesamowitego, wykwintnego szyku. Przytulna narzuta na łóżku, ascetyczna smukła lampa na szafce nocnej, czy miękki dywan dodają sypialni buduarowego charakteru, a zarazem przepełniają pokój niepokojącą realizacją sennych wizji.

PROJEKTANT

Lucyna Kołodziejska

Fabryka Wnętrz

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA