Fot. Dualchas Architects.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Fot. Dualchas Architects.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
03 sty 2017 14:18

Niezwykły projekt domu na szkockiej wyspie Skye

Właściciel domu chciał pod surowym szkockim niebem stworzyć wnętrze pełne spokoju, wyciszające i pozwalające wypocząć. A przy tym na wskroś nowoczesne!

Projektem domu zajęła się szkocka pracownia architektoniczna Dualchas Architects. Zadanie nie było proste: właściciel, który odziedziczył ziemię na malowniczej, choć niegościnnej wyspie Skye, zażyczył sobie, aby projekt budynku (oraz jego wnętrza) nawiązywał do lokalnej architektury i tradycji, do jedynego w swoim rodzaju krajobrazu, ale także by znalazła się w nim spora dawka minimalizmu. Oraz oczywiście by i wnętrze, i bryła budynku czerpały z duchowości buddyzmu, którego był wyznawcą. 

Surowe i minimalistyczne wnętrze; drewno i kamień na ścianie

Dzięki tym inspiracjom powstało wnętrze ciche, skłaniające do kontemplacji, proste i surowe - dom, w którym właściciel odpoczywa od hałasu wielkiego miasta sam lub w towarzystwie przyjaciół. Pierwszą decyzją projektantów było, aby otworzyć dom na naturalny, przepiękny krajobraz. Stało się to możliwe dzięki wielkim przeszkleniom. Bliskość natury i "organiczny" charakter domu podkreśla jeszcze otwarta przestrzeń oraz nietypowa bryła - widać to zwłaszcza w części dziennej, gdzie sufit "idzie" do góry na wysokość niemależe dwóch kondygnacji. 

Właścicielowi zależało, aby wnętrze domu było jak najbliższe naturze oraz lokalnemu krajobrazowi. Dlatego przy jego budowie i aranżacji korzystano z materiałów jak najbardziej lokalnych - na ścianach i sufitach mamy więc drewno dębowe i kamień. Konstrukcja budynku ma jeszcze jeden, jak najbardziej praktyczny wymiar. Bez problemów opiera się huraganowym wichurom i sztormom, w o które w tej części Szkocji wcale nietrudno.

Zgodnie z założeniami wyposażenie domu, dekoracje i dodatki ograniczono do niezbędnego minimum. Mamy tu więc prostą, minimalistyczną kuchnię, z kamienną wyspą kuchenną i ascetycznym oświetleniem. Mamy prosty, drewniany stół w jadalni oraz część wypoczynkową niemalże pozbawioną dekoracji, z prostymi bryłami nowoczesnych mebli i urzekającym widokiem za oknami. 

Równie naturalny charakter wnętrza utrzymano również w sypialni i w łazience - niewiele to sprzętów, sporo za to drewna i bliskich naturze materiałów. 

Źródło zdjęć: Dualchas Architects, www.dualchas.com

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH