Podział strefy otwartej również jest pasowy. Patrząc z salonu w kierunku jadalni i dalszych pomieszczeń – widzimy z obu stron pełną długość budynku. Są to jednocześnie przejścia do jadalni i kuchni. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Podział strefy otwartej również jest pasowy. Patrząc z salonu w kierunku jadalni i dalszych pomieszczeń – widzimy z obu stron pełną długość budynku. Są to jednocześnie przejścia do jadalni i kuchni. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
28 lis 2013 12:02

Partytura na rodzinę

Jakby skomponowana na fortepian i przeniesiona z czarno-białej klawiatury jest aranżacja wnętrza tego domu. Na początku bardziej dynamiczna, później zdecydowanie spokojna.

Co decyduje o tym, które miejsce do życia wybieramy? Przyroda, architektura, koniunktura na rynku nieruchomości? Czy od miejsca i otoczenia zależy charakter naszego przyszłego domu, czy też kształtujemy go sami i naznaczając cechami osobowości czynimy jakimś, konkretnym, własnym, bez względu na to, gdzie zaprowadzą nas koleje losu?

Właściciele tego domu zmienili miejsce zamieszkania przenosząc się do innego województwa, ale jak w przypadku swego pierwszego domu prace nad projektem kolejnego także powierzyli Dominikowi Respondkowi. Jednak tym razem architekt – na co dzień wnętrz – zajął się również projektem bryły.

– Zlecenie klientów było bardzo jasne – opowiada Dominik – nieduży dom o prostej i nowoczesnej architekturze z płaskim dachem, przygotowany do ewentualnej sprzedaży po kilku latach, przy tym niedrogi w budowie. Podstawowe założenia, jakie przyjąłem bazując na oczekiwaniach klientów, to prosty styl i nowoczesna architektura budynku z dużym przeszkleniem i tarasem.

To wyjątkowych rozmiarów przeszklenie przyciąga uwagę już od chwili przekroczenia progu części mieszkalnej, tworząc imponujące okno w salonie, jadalni i kuchni. Dom, co warto podkreślić, projektowany był od wnętrza. Na początku rozplanowano funkcje oraz układ pomieszczeń. Miała się tu znaleźć m.in. obszerna strefa dzienna łącząca salon, jadalnię i kuchnię.

Wszystkie te pomieszczenia umieszczone są w amfiladzie, wzdłuż największego przeszklenia z widokiem na taras – wyjaśnia autor projektu – uskok podłogi pomiędzy salonem a jadalnią jest kontynuowany na tarasie, co miało potęgować efekt otwarcia wnętrza domu na zewnętrzną stronę. Projektując układ dbałem też o to, by ze strefy otwartej w obu kierunkach można było obserwować pełną rozpiętość budynku. Z tego powodu korytarz w jedną stronę i duże przszklenie w przeciwną pokazują wielkość strefy otwartej, czyli ponad 11 m w obu kierunkach.

Natomiast część prywatna – sypialnia, łazienka oraz przejście z sypialni do łazienki przez garderobę – tworzy oddzielny kubik.

Strefa dzienna

Część dzienna domu jest jasna, przestronna i nowoczesna. Jednocześnie niezwykle wyrazista i klimatyczna. Już od wejścia łatwo sobie wyobrazić typowy dzień mieszkającej tu rodziny. Powrót do domu oznacza odpoczynek i relaks, do którego zaprasza duża, rodzinna kanapa. Tafla szkła vis-à-vis, która na stałe odgrywa rolę w aranżacji wnętrza i stanowi przepierzenie pomiędzy salonem a jadalnią, może – po rozwinięciu zamontowanego nad nią ekranu i uruchomieniu rzutnika – zmienić salon w domowe kino.

Kolejna okazja do wspólnego spędzenia czasu czeka zaledwie dwa stopnie wyżej: rodzinny obiad bądź późna kolacja w jadalni. Ta strefa oraz kuchnia umieszczone zostały na swego rodzaju podeście. Różnica nie tylko wysokości, ale też kontrast kolorystyczny w stosunku do posadzki w salonie podnosi jadalnię do rangi przestrzeni reprezentacyjnej, a otwartej części dziennej dodaje dynamiki i efektu. Ponadto nakreśla jasny, funkcjonalny podział. Przeciwieństwa i kontrasty budują i aranżują całą przestrzeń. Wskazują też – podobnie jak różnice poziomów – na ścisły związek projektu wnętrza oraz bryły. Czerń i biel – kolory elewacji – to także podstawowa paleta kolorów zastosowanych we wnętrzu. Jasne i grafitowe są podłogi oraz ściany, białe i czarne meble w jadalni.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH