Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Minimalistyczna, a przy tym piękna sypialnia ze zjawiskowym łóżkiem - współczesnym odpowiednikiem tradycyjnych baldachimów. Fot. Sebastian Zachariah.

Minimalistyczna, a przy tym piękna sypialnia ze zjawiskowym łóżkiem - współczesnym odpowiednikiem tradycyjnych baldachimów. Fot. Sebastian Zachariah.
  • Autor: Justyna Łotowska
  • 22 sty 2014 12:34 (aktualizacja: 23 sty 2014 08:35)

Weekendowy dom nad strumieniem

Prosty, minimalistyczny, betonowy - takie było założenie, które przyświecało projekrantom tej weekendowej rezydencji w hinduskim Alibag.

Projekt niemałego, bo 300-metrowego domu wykonali Robert Verrijt i Shefali Balwani  ze studia projektowego Architecture BRIO z Bombaju. W założeniu miała to być weekendowa ostoja właścicieli idealnie wtopiona w naturalny krajobraz. Dlatego też projektanci postanowili bryłę budynku  wkomponować w płynący na działce strumień. Prosty, minimalistyczny wystrój idealnie ten duet z przyrodą podkreśla. Drzewa niemal "wchodą" do środka, a szum wody koi i kołysze do snu.

Do domu prowadzi prosta, drewniana ścieżka-kładka. Dzięki temu jeszcze przed wejściem w jego progi poczuć można niezwykły charakter wnętrza. 

Dom dzienny, dom nocny

Część dzienna rezydencji składa się z kuchni, jadalni, pokoju dziennego i tarasu-werandy. Od głównej sypialni właścicieli część ta została oddzielona drewnianą kładką, co zapewnia śpiącym poczucie intymności i gwarantuje niezwykłe doznania, zwłaszcza w czasie monsunowych deszczy, kiedy cały dom wydaje się wtopiony w wodny krajobraz.

Właściciele domu uwielbiają gotować, dlatego jego sercem jest duża kuchnia połączona z prostą, acz efektowną jadalnią. Można stąd przejść do pozostałych cześci domu, połączonych z kulinarnym sercem niczym "skrzydła" - do pokoju dziennego, sypialni dla gości oraz basenu.

Wszystkie pomieszczenia konsekwentnie zaprojektowano używając wyjątkowo prostej palety śródków: króluje tu nieśmiertelna biel, drewno i beton, oszczędnie dawkowano liczbę sprzętów, ograniczając je do tych najniezbędniejszych, dużą wagę za to przykładano do widoków za oknem - duże okna były absolutnym priorytetem.

Nie da sie ukryć, że tropikalny klimat Indii sprzyja takim rozwiązaniom, choć sam wystrój wnętrza śmiało mógłby się odnaleźć także w polskich projektach.

Źródło zdjęć: Architecture BRIO.

PROJEKTANT

Architecture BRIO

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA