Intrygującym tłem salonu jest ściana zdobiona ornamentem „Tamaro” (Dohar) z materiału podobnego do pleksi o strukturze 3D. Jest ona godnym kontekstem dla współczesnej sztuki, jak i sporego wytwornego żyrandola (Voltolina, Amplex). Za wygodę odpowiada natomiast sofa w skórze (Selva). Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Intrygującym tłem salonu jest ściana zdobiona ornamentem „Tamaro” (Dohar) z materiału podobnego do pleksi o strukturze 3D. Jest ona godnym kontekstem dla współczesnej sztuki, jak i sporego wytwornego żyrandola (Voltolina, Amplex). Za wygodę odpowiada natomiast sofa w skórze (Selva). Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
31 sty 2014 05:57

Czarne czy białe wnętrze? Dwa w jednym!

Dom stworzony po to, by dawać jego mieszkańcom przyjemności w codziennym życiu. Komfort snu i wypoczynku w sypialni, relaks w dwóch odmiennie zaprojektowanych łazienkach – to tylko kilka jego atrybutów.

Przyjemność nie jest stanem wyjątkowym i od święta. A przynajmniej nie powinno tak być. Każdego dnia potrzebujemy komfortu, by pracować, spełniać się, uśmiechać. Może każdy z nas ma inne sposoby, by poczuć się po prostu dobrze i spokojnie, ale na pewno mimo różnicy formy, każdy z nas dąży do tej samej treści…

Świadomy tej ogromnej potrzeby komfortu architekt Dominik Respondek zaprojektował wnętrza domu, które miały dawać ukojenie jego domownikom: rodzinie z małym dzieckiem. A wyzwanie, które przed nim stało, nie było małe – a nawet dzielone przez trzy.

W stronę piękna

Pani domu to energiczna, przebojowa młoda mama, która na co dzień wychowuje niesfornego synka, a przy tym kocha piękne przedmioty, sztukę. To ona w dużej mierze, podczas tworzenia wystroju, wyznaczyła styl i potrzebę oscylowania w stronę piękna, ale i równowagi, wyciszenia.

Pan domu, znany sportowiec, chroniący swoją prywatność i intymność – również potrzebował odnaleźć w domu oazę i przystań, do której będzie wracał po treningach, meczach i wyjazdach.

Architekt od początku wiedział, że ciąży na nim ciężkie zadanie, dlatego do projektu podszedł bardzo indywidualnie, wiele rzeczy zaprojektował specjalnie na potrzeby tego domu, selektywnie dobierał dodatki, a zwłaszcza sztukę.

Domik Respondek o obrazach, które „robią wnętrze” mówi:

- Dobry obraz to taki, który po pierwszych dziesięciu sekundach nie podoba się, a już chwilę później chciałby się go oglądać latami. Tak jest choćby z obrazem „Basen” Anny Pietrzak, który zawiesiłem w salonie. Za każdym kolejnym razem, gdy się na niego spojrzy, dostrzega się nowe postaci. To inspiruje do odkryć i eksperymentów. Aby spotęgować efekt takiego odbioru sztuki, trzeba stworzyć dobre tło. Na delikatnym tle barwny obraz będzie „uderzał” siłą wyrazu.

Sztuka przez duże "S"

I tak sztuka trafia w tym domu nie tylko do salonu, ale ma charakter totalny. Pojawia się również w kuchni, holu, a w łazience znalazło się miejsce na parę szczególnych obrazów. Kolory ścian i płytek zostały wykorzystane przez malarkę (wszystkie obrazy w domu są autorstwa Anny Pietrzak) do namalowania portretów pani i pana domu.

Obrazy dedykowane do wnętrz są nie tylko bardzo indywidualne i tworzone z myślą o konkretnym miejscu, ale wyjątkowo intymne, budujące klimat i niepowtarzalność domu.

Indywidualne podejście

Na szczególną uwagę zasługują również autorskie rozwiązania architekta. Poza obrazami, ściany ubrane są również w cięte laserem trójwymiarowe ornamenty. W salonie za sofą uzyskano dzięki nim wibrującą, połyskliwą ścianę, która stanowi idealne tło nie tylko dla obrazu, ale i sprzętów. Mieniący się, bawiący optycznie oko wzór współgra z bielą, która panuje w tym wnętrzu, a jednocześnie z innymi meblami i dodatkami na wysoki połysk.

W sypialni również wykorzystano tę formę dekoracji, z nieco innym motywem zdobniczym, a do tego w wersji „de luxe”. Tutaj ornament stanowi tło dla panelu z TV i jest dodatkowo podświetlony oświetleniem RGB, sterowanym za pomocą pilota, pozwalającym budować różne nastroje i sceny świetle w kilku kolorach.

Meble z Włoch

Część mebli, które wyposażają dom, została kupiona we Włoszech, gdzie rodzina mieszkała wcześniej. Architekt zaprojektował więc sprzęty, które stylistycznie pasują do tego, co już było. Duży włoski stół, a właściwie jego kolor i drewno były punktem wyjścia do projektu stolika kawowego i komody, wykonanych na zamówienie w fornirze zebrano i ze wstawkami z lacobelu.

I tak, co krok zbudowano „dramaturgię” tego miejsca – nic tu bowiem nie pojawia się bez przyczyny. A już na pewno każdy przedmiot jest nie tylko funkcjonalny, ale służy przyjemnościom. Po prostu błogostan…

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • domartstyl-pl, 2012-08-01 09:24:38

    bardzo nowocześnie, energetycznie :)

POLECAMY W SERWISACH