Od strony ogrodowej fasada jest prawie całkowicie przeszklona, co optyczne powiększa strefę dzienną i daje możliwość komfortowego wypoczynku na tarasie w letnie dni. Projekt: arch. Tadeusz Lemański. Fot. Tomasz Zakrzewski

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Od strony ogrodowej fasada jest prawie całkowicie przeszklona, co optyczne powiększa strefę dzienną i daje możliwość komfortowego wypoczynku na tarasie w letnie dni. Projekt: arch. Tadeusz Lemański. Fot. Tomasz Zakrzewski
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
26 lut 2017 10:12

Dom jednoosobowy. Zobacz jak wygodnie mieszkać na 40 metrach

Domo Dom to budynek jednoosobowy z pełnym programem, niezbędnym do wygodnego zamieszkania dla singla. Minimalizacja przestrzeni mieszkalnej była tu koniecznością, ale zaprojektowano ją bardzo wygodnie.

Zaprojektowanie domu o powierzchni 40 m², o ciekawej architekturze, z garażem, nowoczesnego i jednocześnie wpisującego się w otoczenie osiedla domów jednorodzinnych z dwuspadowymi dachami, to niełatwe zadanie. Niezwykle ciekawy projekt zrealizowano w Krakowie.

Dom dla singla

Założeniem projektu było zaprojektowanie przestrzeni mieszkalnej dla jednej osoby i wygospodarowanie miejsca na garaż. Z tego powodu część mieszkalna niejako „unosi się” łukowato ku górze, pod spodem robiąc miejsce na pomieszczenie dla samochodu.

Dzięki takiemu spiętrzeniu brył nie było konieczności powiększenia powierzchni zabudowy, garaż nie zajmuje dodatkowej powierzchni. Udało się w ten sposób stworzyć dom odpowiadający wymogom planu miejscowego i przepisom, dotyczącym powierzchni nowych obiektów.

Garaż obłożony jest ciętym na gładko jasno szarym piaskowcem, dobranym bez skaz i żółtych przebarwień, a pozostała część domu pokryta jeszcze szczelnie czarną blachą tytanowo-cynkową. Materiały obecne w sąsiadującej przestrzeni od ponad stu lat, zastosowane na domu nie budzą wątpliwości jego nowoczesnego i lekkiego charakteru.

Nowoczesne wnętrze

Pomysł na dom, to prosta bryła sześcianu, w której zawarto wyjściową funkcję - pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz sypialnią. Aby spełnić wymogi decyzji o warunkach zabudowy, sypialnia została przeniesiona na poddasze, a garaż wsunięty pod spód.

Do sypialni na poddaszu dostaniemy się po schodach opartych na ścianie garażu. Okna wzdłuż biegu schodów doskonale doświetlają klatkę a kształtem podkreślają dynamikę bryły, która wraz ze schodami unosi się do góry. Sypialnia doświetlona jest trzema oknami połaciowymi od wschodu, pokój dzienny natomiast posiada przeszklenie od zachodu na całej ścianie. 

Projekt: Dom jednorodzinny Domo Dom

Lokalizacja: Kraków

Inwestor: prywatny

Projektant: architekt Tadeusz Lemański

Powierzchnia mieszkalna: 40 m²

Garaż: 22 m²

Autor zdjęć: Tomasz Zakrzewski

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH