Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Część wypoczynkowa skomponowana w bieli, czerni i szarościach. Fot. Bartosz Jarosz.

Część wypoczynkowa skomponowana w bieli, czerni i szarościach. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Autor: Justyna Łotowska
  • 26 maj 2014 05:06 (aktualizacja: 27 maj 2014 08:38)

Dom, w którym każdy czuje się dobrze: magia neutralnych kolorów

Gdy właściciele zdecydowali się na opuszczenie miasta i wybudowanie domu na przedmieściach okazało się, że zamieszkają w nim nie w trójkę, ale już we czworo. Przyjście na świat maleństwa przyspieszyło prace i nadało tempa budowie domu, a następnie jego wykańczaniu i urządzaniu.

W tej sytuacji pomoc aranżatora wnętrz była pożądana i przydatna. Pracę tę właścicielka zdecydowała się powierzyć polecanej projektantce Jolancie Kwilman. Obyło się bez wielkich rewolucji i burzenia ścian, ponieważ dom projektowany był na „miarę” jego przyszłych mieszkańców. Budową zajął się mąż, natomiast wszelkie sprawy związane z urządzaniem domu spoczęły w rękach pani domu i projektantki.

Czerwony: ulubiony kolor pani domu

Gospodyni doskonale wie, czego chce. Dom wypełniają lubiane przez nią barwy: soczyste czerwienie, wrzosy oraz ponadczasowa czerń i biel. Znając upodobania swojej klientki pani Jolanta odważnie posłużyła się czerwienią. Nie brakuje jej w meblowych frontach kuchennej zabudowy. Lakierowane czerwone błyszczące powierzchnie działają energetycznie i pobudzająco. I choć kuchnię wydzielono od oficjalnej części parteru wybudowaną ścianką z płyty gipsowo-kartonowej, to nie sposób nie zauważyć połyskującej soczystej barwy frontów kuchennych.

W nadmiarze czerwień może działać zbyt pobudzająco i w efekcie szybko się znudzić – świadoma takich konsekwencji projektantka w pozostałych strefach wnętrza postanowiła starannie dozować ten kolor. W salonie karmin jest już tylko akcentem i dodatkiem w postaci poduch na grafitowym wypoczynku czy wazoników we wnękach zaprojektowanych specjalnie na ekspozycję przedmiotów.

Praktyczne wnęki

 

Z takich architektonicznych wnęk zbudowana jest długa ściana salonu zakończona minimalistycznym narożnym kominkiem. Jest też miejsce na telewizor, pamiątki, ulubione fotografie. Naprzeciwko paleniska w wielokątnym wykuszu pomiędzy salonem a kuchnią znajduje się jadalnia. Króluje tu szklany stół - prawdziwa dusza tego domu, lekki, nowoczesny, wielofunkcyjny, umiejscowiony w taki sposób, że zawsze chce się przy nim przysiąść choćby na chwilę...

Część dzienna domu to jedno duże pomieszczenie na parterze. Piętro tradycyjnie skrywa pokoje dla dzieci, sypialnie, garderoby, łazienkę. W sypialni nie mogło zabraknąć ulubionych wrzosowych odcieni pani domu. Ścianę, przy której ustawiono zagłówek łóżka ubrano w buduarową ciemnofioletową tapetę. Łóżko z pikowanymi elementami i funkcjonalnym siedziskiem „w nogach” również zachwyca fioletowym tkaninowym obiciem. Po obu stronach ustawiono filigranowe stoliki nocne, których biel została wyeksponowana za sprawą wzorzystej tapety.

Salon kąpielowy z prawdziwego zdarzenia

Charakterystyczne dla projektantki wnęki architektoniczne rozrzeźbiają ścianę salonu kąpielowego. Ciepła tonacja łazienki to zasługa zastosowanych tu płytek: w kolorze brązowego melanżu oraz jasnych, w kolorze ecru. Ogromną narożną wannę dla dwojga obłożono mozaiką. Dla kontrastu szklana kabina prysznicowa jest transparentna.

Do przeźroczystego towarzystwa dołączyło kultowe plastikowe krzesło Philippe’a Starcka. Funkcjonalny duet umywalkowy wyposażony w dwie szafki, (dolne i górne), dwie oprawy oświetleniowe i lustro na szerokość ściany to już prawdziwy standard domowej łazienki. Wstrzemięźliwość kolorystyczna tylko wzmacnia poczucie panującego tu ładu i porządku.

Odważniej potraktowana została łazienka na parterze. Ciemne, ziemiste kolory płytek ułożone pod sufit intensyfikują ostry czerwony kolor szafki podumywalkowej. Jej czerwień nabiera tu zdwojonej siły i nic nie jest w stanie oderwać od niej wzroku. Chyba że… piękny kształt umywalki, którą energetyczna czerwień mebla podaje nam jak „na tacy”.

PROJEKTANT

Jolanta Kwilman

Pracownia Architektury Wnętrz kwilman&walowski

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA