Część wypoczynkowa skomponowana w bieli, czerni i szarościach. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [23 zdjęć]

Część wypoczynkowa skomponowana w bieli, czerni i szarościach. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
26 maj 2014 05:06

Dom, w którym każdy czuje się dobrze: magia neutralnych kolorów

Gdy właściciele zdecydowali się na opuszczenie miasta i wybudowanie domu na przedmieściach okazało się, że zamieszkają w nim nie w trójkę, ale już we czworo. Przyjście na świat maleństwa przyspieszyło prace i nadało tempa budowie domu, a następnie jego wykańczaniu i urządzaniu.

W tej sytuacji pomoc aranżatora wnętrz była pożądana i przydatna. Pracę tę właścicielka zdecydowała się powierzyć polecanej projektantce Jolancie Kwilman. Obyło się bez wielkich rewolucji i burzenia ścian, ponieważ dom projektowany był na „miarę” jego przyszłych mieszkańców. Budową zajął się mąż, natomiast wszelkie sprawy związane z urządzaniem domu spoczęły w rękach pani domu i projektantki.

Czerwony: ulubiony kolor pani domu

Gospodyni doskonale wie, czego chce. Dom wypełniają lubiane przez nią barwy: soczyste czerwienie, wrzosy oraz ponadczasowa czerń i biel. Znając upodobania swojej klientki pani Jolanta odważnie posłużyła się czerwienią. Nie brakuje jej w meblowych frontach kuchennej zabudowy. Lakierowane czerwone błyszczące powierzchnie działają energetycznie i pobudzająco. I choć kuchnię wydzielono od oficjalnej części parteru wybudowaną ścianką z płyty gipsowo-kartonowej, to nie sposób nie zauważyć połyskującej soczystej barwy frontów kuchennych.

W nadmiarze czerwień może działać zbyt pobudzająco i w efekcie szybko się znudzić – świadoma takich konsekwencji projektantka w pozostałych strefach wnętrza postanowiła starannie dozować ten kolor. W salonie karmin jest już tylko akcentem i dodatkiem w postaci poduch na grafitowym wypoczynku czy wazoników we wnękach zaprojektowanych specjalnie na ekspozycję przedmiotów.

Praktyczne wnęki

 

Z takich architektonicznych wnęk zbudowana jest długa ściana salonu zakończona minimalistycznym narożnym kominkiem. Jest też miejsce na telewizor, pamiątki, ulubione fotografie. Naprzeciwko paleniska w wielokątnym wykuszu pomiędzy salonem a kuchnią znajduje się jadalnia. Króluje tu szklany stół - prawdziwa dusza tego domu, lekki, nowoczesny, wielofunkcyjny, umiejscowiony w taki sposób, że zawsze chce się przy nim przysiąść choćby na chwilę...

Część dzienna domu to jedno duże pomieszczenie na parterze. Piętro tradycyjnie skrywa pokoje dla dzieci, sypialnie, garderoby, łazienkę. W sypialni nie mogło zabraknąć ulubionych wrzosowych odcieni pani domu. Ścianę, przy której ustawiono zagłówek łóżka ubrano w buduarową ciemnofioletową tapetę. Łóżko z pikowanymi elementami i funkcjonalnym siedziskiem „w nogach” również zachwyca fioletowym tkaninowym obiciem. Po obu stronach ustawiono filigranowe stoliki nocne, których biel została wyeksponowana za sprawą wzorzystej tapety.

Salon kąpielowy z prawdziwego zdarzenia

Charakterystyczne dla projektantki wnęki architektoniczne rozrzeźbiają ścianę salonu kąpielowego. Ciepła tonacja łazienki to zasługa zastosowanych tu płytek: w kolorze brązowego melanżu oraz jasnych, w kolorze ecru. Ogromną narożną wannę dla dwojga obłożono mozaiką. Dla kontrastu szklana kabina prysznicowa jest transparentna.

Do przeźroczystego towarzystwa dołączyło kultowe plastikowe krzesło Philippe’a Starcka. Funkcjonalny duet umywalkowy wyposażony w dwie szafki, (dolne i górne), dwie oprawy oświetleniowe i lustro na szerokość ściany to już prawdziwy standard domowej łazienki. Wstrzemięźliwość kolorystyczna tylko wzmacnia poczucie panującego tu ładu i porządku.

Odważniej potraktowana została łazienka na parterze. Ciemne, ziemiste kolory płytek ułożone pod sufit intensyfikują ostry czerwony kolor szafki podumywalkowej. Jej czerwień nabiera tu zdwojonej siły i nic nie jest w stanie oderwać od niej wzroku. Chyba że… piękny kształt umywalki, którą energetyczna czerwień mebla podaje nam jak „na tacy”.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • ula, 2014-12-03 15:25:32

    ja nie lubię takich prostych kanap wypoczynek musi być wypoczynkiem. Super prostolinijnie wygląda, ale ja stawiam na wygodę, bo jednak dom to miejsce, gdzie mamy prawo do relaksu po całym dniu.

POLECAMY W SERWISACH