Bryła budynku intryguje licznymi wcięciami i podcieniami. Biały tynk przełamany został ciemną stolarką okienną, drewnianą szalówką w karmelowym odcieniu oraz okładziną kamienną. Dom Honorata II. Projekt:  Marcin Abramowicz, Jagoda Gruca. Fot. Dobre Domy Flak&Abramowicz

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Bryła budynku intryguje licznymi wcięciami i podcieniami. Biały tynk przełamany został ciemną stolarką okienną, drewnianą szalówką w karmelowym odcieniu oraz okładziną kamienną. Dom Honorata II. Projekt: Marcin Abramowicz, Jagoda Gruca. Fot. Dobre Domy Flak&Abramowicz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
20 wrz 2017 10:51

Dom z piętrem. Zobacz wyjątkowy projekt

Piętrowy dom o wdzięcznej nazwie Honorata II, o sporej powierzchni - blisko 165 metrów kwadratowych - wykończono bardzo praktycznie i zarazem z dużą dozą elegancji. Dominuje tu biel, kamień i jasne drewno.

Dom piętrowy o charakterze współczesnej miejskiej willi – Honorata II – to wyjątkowa propozycja dla 4-6-osobowej rodziny, ceniącej wygodę i komfort użytkowania. Budynek prezentuje się bardzo okazale, a wnętrze zaprojektowano w sposób uporządkowany i niezwykle funkcjonalny.

Elegancka forma

Bryła budynku intryguje licznymi wcięciami i podcieniami. Biały tynk przełamany został ciemną stolarką okienną, drewnianą szalówką w karmelowym odcieniu oraz okładziną kamienną. Dzięki licznym przeszkleniom dom nabrał lekkości. Formę domu urozmaicono balkonem od strony ogrodu oraz rozłożystym tarasem. Na taras, okalający bryłę budynku z dwóch stron, można dostać się z jadalni, salonu oraz z gabinetu. Zapewni to nieskrępowany wypoczynek na świeżym powietrzu w letnie dni.

Niewątpliwym atutem domu jest elewacja frontowa. Na uwagę zasługuje strefa wejściowa, z eleganckimi drzwiami frontowymi i bramą w kolorze stalowoszarym. Pięknie prezentuje się również balkon, który dodatkowo pełni rolę zadaszenia nad wejściem.

Czytelne funkcje

Parter domu to w głównej mierze strefa dzienna, skupiona wokół kominka. Salon łączy się z jadalnią, jednak każde z tych pomieszczeń zachowuje odrębność. Położona nieco na uboczu kuchnia powiększona została o podręczną spiżarnię. W wiatrołapie i holu przewidziano miejsce na zabudowane szafy. Dodatkowy pokój, z dyskretnym wejściem, świetnie sprawdzi się jako gabinet.

Całości dopełnia niewielka, ale funkcjonalna łazienka. Do garażu i kotłowni jest wejście z wiatrołapu. Pełne wykorzystanie przestrzeni piętra (bez skosów, okien dachowych i zbędnych zakamarków) jest bardzo ekonomiczne. Łatwo będzie ten dom wybudować i urządzić w dowolnym stylu. Na piętrze architekci zaplanowali cztery duże, ustawne sypialnie (w tym jedna ma osobną garderobę i łazienkę, oraz wyjście na taras), łazienkę i pralnię.

Piękne wnętrze

Parter domu to w głównej mierze strefa dzienna, skupiona wokół kominka. Salon łączy się płynnie z jadalnią, jednak każde z tych pomieszczeń zachowuje odrębność. Położona nieco na uboczu kuchnia powiększona została o podręczną spiżarnię. W wiatrołapie i holu przewidziano miejsce na zabudowane szafy. Dodatkowy pokój, z dyskretnym wejściem, świetnie sprawdzi się jako gabinet.

Centralnym punktem domu jest otwarta strefa dzienna, o powierzchni blisko trzydziestu sześciu metrów, w skład której wchodzi salon i jadalnia. Kuchnia, częściowo otwarta, została pomyślana jako odrębna przestrzeń funkcjonalna. To rozwiązanie spodoba się rodzinie, która lubi samodzielnie przygotowywać posiłki.

W salonie, z dwoma dużymi przeszkleniami dominuje światło. Biały kolor ścian potęguje poczucie przestronności tej przestrzeni. Kolorystykę ścian przełamano ciemnymi, szerokimi ramami stolarki okiennej. Na uwagę zasługują też jasnodrewniane meble i barwy dodatków – dywanu oraz zasłon – utrzymane w stylistyce rodem ze Skandynawii.

Szczególnego charakteru nabrały ściana telewizyjna i kominkowa. Obie zostały wykończone płytkami imitującymi kamień. Dodatkowo, czarna obudowa kominka i ciemne elementy oświetlania kontrastują z białym kolorem ścian.

Jadalnia, usytuowana w niewielkim wykuszu, sąsiaduje z dużym, przeszklonym wyjściem na taras. Pozwoli to latem na przeniesienie się z rodzinnym biesiadowaniem bezpośrednio do ogrodu. Jasnodrewniane meble i morski kolor dodatków ciekawie ożywiają wnętrze.

Kuchnię odseparowano od jadalni praktycznym barem. Również w tym pomieszczeniu góruje biel i światło. Na szczególną uwagę zasługuje ceglana ściana nad blatem roboczym.

Technologia wykonania

fundamenty – betonowe
ściany zewnętrzne – warstwowe z bloczków silikatowych ocieplone styropianem
ściany wewnętrzne – z bloczków wapienno-piaskowych
strop – żelbetowy
dach – dachówka ceramiczna bądź cementowa
elewacje – tynk strukturalny, okładzina kamienna i drewniana

Projekt wykonano w pracowni: Dobre Domy Flak&Abramowicz. Autor projektu: Marcin Abramowicz, Jagoda Gruca

TU znajdziesz ciekawy projekt domu parterowego

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH