Nawiązania do modernizmu obecne są w architekturze otwartej przestrzeni parteru, która dzięki zastosowaniu szkła na balustradach przenika również na piętro. W wyposażeniu natomiast świetność tego kierunku przypomina leżanka LC4 w czerwonej skórze. Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Nawiązania do modernizmu obecne są w architekturze otwartej przestrzeni parteru, która dzięki zastosowaniu szkła na balustradach przenika również na piętro. W wyposażeniu natomiast świetność tego kierunku przypomina leżanka LC4 w czerwonej skórze. Fot. Monika Filipiuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 kwi 2011 10:08

Klasyki designu: wnętrze dla konesera

Wyposażenie tego apartamentu zostało starannie wyselekcjonowane – pojawiają się tylko niezbędne sprzęty. Na tle tej neutralnej bazy odznaczają się dwie wyraźne osobowości – ikony designu: szezlong LC4 oraz krzesło LC1 Le Corbusiera.

Nowe, ekskluzywne osiedla oferują swoim klientom znacznie więcej niż mieszkanie. Dziś można otrzymać „próbkę” codziennego życia – jaką w pewnym sensie stanowią apartamenty pokazowe. Mimo, że to tylko symulacja przyszłego lokum, często nowi mieszkańcy niewiele w nim zmieniają lub konsekwentnie podtrzymują zastany klimat.

Kupili bowiem pewien styl życia, co znaczy, że musiał być im bliski. Prezentowany apartament położony na osiedlu Jaworowe Wzgórze k. Gdyni, wraz z otoczeniem, tworzy konsekwentną, harmonijną całość. Architekt Michał Mikołajczak, projektując jego wnętrza nawiązał do architektury budynku: kolorystyki i prostej formy bryły.

Nie ma jak uniwersalizm

Powstały wnętrza uniwersalne, które mogą przypaść do gustu odbiorcom w różnym wieku, prowadzącym odmienne formy życia i mającym różne hobby. To wbrew pozorom nie jest proste zadanie, kiedy przy okazji wnętrza mają być funkcjonalne i estetyczne. Zaproszony do współpracy architekt odnalazł jednak uniwersalną zasadę:

- Neutralna, łagodna i stonowana aranżacja to klucz do stylistyki. Zawsze można ją ożywić drobnymi akcentami. Dziś to czerwone detale, ale można je w każdej chwili zmienić na kolor ulubiony przez nowego właściciela. Do pojemnej stylistycznie bazy wprowadziłem drobne smaczki: kultowe i genialne meble projektu Le Corbusiera. Wysokiej klasy materiały, jak drewno, kamień a także uniwersalna biel oraz szkło, zniosą jednak wiele innych metamorfoz. Wręcz do nich inspirują.

Dzieję się, dzieje

Apartament ma dość otwartą formułę, na parterze brak sztywnych podziałów pomiędzy strefami funkcjonalnymi: korytarz, salon, jadalnia, kuchnia. Poczucie sporej przestrzeni potęgują: duże okno, przechodzące na sufit oraz szklane balustrady schodów. Szczególnym miejscem jest strefa wypoczynkowa - siedząc na kanapie mamy przed sobą uczucie wolności i oddechu, a to za sprawą wysokiego sufitu oraz oddalonej perspektywy.

Wzrok może sięgać aż na piętro – tafla szkła, symbolicznie wydzielająca drugi poziom nie ogranicza pola widzenia. Takich architektonicznych sztuczek jest tu więcej. Modernistyczne gry bryłami, ustawieniem ścian, podwieszanymi sufitami sprawiają, że oko się nie nudzi. Ma się wrażenie, że sporo się tu dzieje, mimo że zrezygnowano właściwie z ornamentyki i jawnego zdobnictwa. Architekt postawił na stuprocentową funkcjonalność, ubraną w prostą, ale atrakcyjną formę.

W odpowiedzi na potrzeby

Oszczędność stylistyczna, ograniczenie do podstawowych kolorów to również modernistyczne tropy, które sugerują, że to wnętrze stworzono głównie dla wygody i potrzeb człowieka, podczas różnych domowych czynności. Wyposażenie jest wyselekcjonowane – pojawiają się tylko niezbędne sprzęty, w kuchni zaś, wtapiająca się w tło, biała zabudowa. Na tle tej neutralnej bazy odznaczają się dwie osobowości tego apartamentu – ikony designu: szezlong LC4 oraz krzesło LC1 Le Corbusiera.

– Meble nieśmiertelne, bo stuprocentowo skupione na człowieku, jego budowie i potrzebach. Leżanka pozwala regulować kąt nachylenia siedziska, odchylenia zagłówka – można na niej siedzieć, leżeć, przysnąć. Krzesło podobnie, dostosowuje się do nas, skóra napięta między rurkami konstrukcji dostosowuje się do użytkownika, zapewniając wysoki komfort siedzenia – opowiada architekt.

Michał Mikołajczak z niekrytym żalem również dodał, że tylko te dwa klasyki miały okazję się tu pojawić, a modernizm wkroczył jedynie symbolicznie, ma nadzieje, że to będzie jednak trop dalszych działań przyszłych mieszkańców apartamentu:

- Zacząłem od czystej kartki, którą tylko w nieznacznym stopniu zapełniam…

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • gość, 2014-02-06 10:31:05

    świetna kompozycja
  • zainteresowana , 2011-07-10 14:09:03

    Genialnie wmontowany akcent kolorystyczny. Super!

POLECAMY W SERWISACH