Strefę jadalni akcentuje efektowny żyrandol – jego lekka forma nawiązuje do florystycznej dekoracji na ścianie salonu. Przy stole ustawione są krzesła „Keyo” z oferty marki Bontempi Casa. Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Strefę jadalni akcentuje efektowny żyrandol – jego lekka forma nawiązuje do florystycznej dekoracji na ścianie salonu. Przy stole ustawione są krzesła „Keyo” z oferty marki Bontempi Casa. Fot. Monika Filipiuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 wrz 2010 10:46

Kontrastowe kolory: nie bój się ekstrawagancji we wnętrzu

Eklektyzm z reguły kojarzy się nam z dużą ekstrawagancją, żeby nie powiedzieć z kiczem, a przecież można ciekawie połączyć skrajnie różne style. I tak jest w przypadku tego mieszkania – kwiatowe ornamenty, barokowy żyrandol czy łaciate poduchy wcale nie wyglądają jakby były z innej bajki.

To przytulne gniazdko należy do Kasi i Rafała – młodego małżeństwa, które po raz pierwszy w swoim życiu stanęło przed wyzwaniem stworzenia od podstaw własnego wnętrza. Mieszkanie zgodne z rytmem życia zapracowanych, aczkolwiek towarzyskich ludzi pomogła stworzyć arch. wnętrz Katarzyna Merta-Korzniakow, która sugestie gospodarzy bynajmniej nie pozostawiła sobie a muzom.

Podstawą całej aranżacji stały się bardzo konkretne, nieco klasyczne, ale przede wszystkim doskonałe materiały. Na podłodze w kuchni i w holu ułożono granit, jednocześnie zestawiając jasną i ciemną barwę tego pięknego kamienia. W części jadalnianej kuchni poprowadzono parkiet z dębu czarnego, który przenika do salonu, by tam, już w pełni, pokazać swoje usłojenie.

Fornir wenge w kuchni

Ciemny kolor w samej kuchni pojawia się jeszcze dwa razy – jako akcent w zabudowie meblowej – fornir wenge, i jako laminowany blat. Dlatego kuchnia to głównie ekspozycja bieli. Metaliczne akcenty w postaci piekarnika czy okapu wydają się więc na miejscu. Szkło Lacobel dodatkowo uszlachetnia całość. Bo biało, nie znaczy nudnie.

Za sprawą układu ścian jest to bardzo wdzięczne wnętrze. Wszystkie pomieszczenia przenikają się, więc goście w salonie nigdy nie pozostają osamotnieni. Na wpół otwarta kuchnia umożliwia im ciągły kontakt z gospodarzami krzątającymi się to raz tu, to raz tam. Jednak to salon jest w pełni towarzyską oazą za sprawą mniejszego stolika kawowego oraz dużego stołu jadalnianego.

Ściana pomalowana na czekoladowo

Zdecydowano się tu również na element zaskoczenia – odstępstwo od bieli – centralną ścianę pomalowano na czekoladowo i ozdobiono jasnym ornamentem, którego kwiatowa forma powtarza się na szafce pod ekranem telewizora. Biała sofa z łaciatymi poduchami wręcz idealnie koresponduje ze stworzonym, jakby dla niej, tłem. Prosta lampa, a nieopodal barokowy w formie żyrandol w tym kontekście świetnie się sprawdzają.

Żywy kolor zarezerwowano jedynie dla sypialni. Analogicznie jak w salonie, tak i miejscu odpoczynku, tylko na jednej ścianie wprowadzono zdecydowaną plamę koloru. Całość zrównoważył ciemny parkiet i stelaż łóżka o podobnej barwie. Natomiast łazienka to jakby kompilacja wszystkich zastanych barw. Bo całe wnętrze jest niczym: – Połączenie ciepłej nowoczesności z klasyką, w stonowanej kolorystyce. Pojawiająca się czerń nie jest przytłaczająca poprzez zestawienie jej z brązami i beżami.

Ciemne granitowe płytki w łazience

Od początku inwestorzy mieli ciemne płytki granitowe – narzuciły one wykorzystane materiały, pozostałe musiały być więc szlachetne i dobre jakościowo (drewno, szkło, lakier). Od początku przyświecało mi też założenie – częściowo otwarta i uporządkowana przestrzeń, bez zbędnych bibelotów, mebli. Wszystko ma tu swoje miejsce i wytłumaczenie (uporządkowana przestrzeń ale nie sterylna) – stwierdziła Katarzyna Merta-Korzniakow.

Czasem, jak widać, warto postawić na taki mariaż, który dyskretnie epatuje nietypowymi akcentami. W tym przypadku stały się one wyróżniające i znaczące w otoczeniu klasyki. Jednak największy atut tego wnętrza to bardzo płynne przejście między stylami. Nie ma tu niczego przypadkowego, a wszystkie elementy wystroju jakby grają w jednej lidze.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • zainteresowana, 2011-07-10 15:05:50

    Fajne. W sam raz dla mnie
  • Gość, 2010-10-20 18:55:24

    lubie ogladaj projekty mieszkan umeblowane ale jest o wiele wiecej tego typu zdecydowanie lepszych i ladniejszych projektow nie jest brzydko urzadzone ale w sam raz

POLECAMY W SERWISACH