Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Najbardziej charakterystycznym elementem dekoracyjnym we wnętrzu jest mandala z motywem sowy na czarnej ścianie. Jest to wielkoformatowy nadruk na płycie PVC. Projekt: Raca Architekci. Fot. Adam Ościłowski.

Najbardziej charakterystycznym elementem dekoracyjnym we wnętrzu jest mandala z motywem sowy na czarnej ścianie. Jest to wielkoformatowy nadruk na płycie PVC. Projekt: Raca Architekci. Fot. Adam Ościłowski.
  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 07 kwi 2015 13:34 (aktualizacja: 14 kwi 2015 09:33)

Małe, 40-metrowe mieszkanie. Nowoczesne wnętrze w stylu loft

Czy małe, zaledwie 41-metrowe mieszkanie można zmienić w nowoczesne lokum w stylu loft, dysponując niewielkim budżetem? Marta i Michał Raca udowadniają, że jak najbardziej!

Wnętrza w stylu loft kojarzą się nam z dużymi połaciami przestrzeni, wysokim sufitem i masą wolnego miejsca. To mieszkanie jest małe, z salonem z aneksem kuchennym, niedużą sypialnią i niewielką łazienką. Właściciele wymarzyli sobie jednak wnętrze nowoczesne, surowe i o industrialnym klimacie. 

Ograniczeniem był nie tylko metraż, ale również budżet - na wykończenie i urządzenie mieszkania właściciele przeznaczyli 31 tysięcy złotych. Powodowani trudnościami, wynikłymi z wielkości mieszkania i budżetu przeznaczonego na jego wykończenie, architekci poszukiwali niestandardowych rozwiązań. To z kolei sprawiło, że początkowe ograniczenia, udało im się przekuć w zalety, nadając mieszkaniu oryginalny, wyjątkowy charakter.

We wnętrzach panuje chłodna kolorystyka. Dominują tutaj szarości, biele i czerń, z którymi harmonizują industrialne dodatki w postaci odsłoniętego okablowania oświetlenia i wyeksponowanych, nagich żarówek. Ten industrialny pazur nie przeszkodził jednak w zbudowaniu w mieszkaniu przytulnego, domowego klimatu. Połączenie pozornie nie dających się zestawiać stylistyk osiągnięto poprzez wprowadzenie do wnętrza elementów drewnianych oraz miękkich tkanin. Kombinację klasycznych kolorów ożywiają z kolei turkusowe akcenty. 

Typową dla stylu industrialnego prostotę urozmaicają ozdobne, delikatne mandale, z których najbardziej charakterystyczną jest dekoracyjna sowa, zdobiąca ścianę, spajającą jadalnię z salonem. Biały wzór kontrastuje z czarnym tłem, rozjaśniając ciemną powierzchnię.

W łazience z kolei, panuje szarość, delikatnie przełamana kolorami drewna, a w sypialni, przytulność budują tekstylia, okalające duże okna oraz zastępujące drzwi do, wpasowanej we wnękę w ścianie, garderoby.

Wiele z materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia wnętrza zakupiono w sklepach sieciowych, co pozwoliło na zmieszczenie się w zaplanowanym budżecie. Jednocześnie pomysłowość architektów i oryginalne, charakterystyczne dodatki sprawiły, że mieszkanie zachwyca charakterem i jest najlepszym dowodem na to, że za niewielkie pieniądze można urządzić efektowną przestrzeń.

Projekt: Marta i Michał Raca, Raca Architekci.

Zdjęcia: Adam Ościłowski.

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA