Najbardziej charakterystycznym elementem dekoracyjnym we wnętrzu jest mandala z motywem sowy na czarnej ścianie. Jest to wielkoformatowy nadruk na płycie PVC. Projekt: Raca Architekci. Fot. Adam Ościłowski.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Najbardziej charakterystycznym elementem dekoracyjnym we wnętrzu jest mandala z motywem sowy na czarnej ścianie. Jest to wielkoformatowy nadruk na płycie PVC. Projekt: Raca Architekci. Fot. Adam Ościłowski.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
07 kwi 2015 13:34

Małe, 40-metrowe mieszkanie. Nowoczesne wnętrze w stylu loft

Czy małe, zaledwie 41-metrowe mieszkanie można zmienić w nowoczesne lokum w stylu loft, dysponując niewielkim budżetem? Marta i Michał Raca udowadniają, że jak najbardziej!

Wnętrza w stylu loft kojarzą się nam z dużymi połaciami przestrzeni, wysokim sufitem i masą wolnego miejsca. To mieszkanie jest małe, z salonem z aneksem kuchennym, niedużą sypialnią i niewielką łazienką. Właściciele wymarzyli sobie jednak wnętrze nowoczesne, surowe i o industrialnym klimacie. 

Ograniczeniem był nie tylko metraż, ale również budżet - na wykończenie i urządzenie mieszkania właściciele przeznaczyli 31 tysięcy złotych. Powodowani trudnościami, wynikłymi z wielkości mieszkania i budżetu przeznaczonego na jego wykończenie, architekci poszukiwali niestandardowych rozwiązań. To z kolei sprawiło, że początkowe ograniczenia, udało im się przekuć w zalety, nadając mieszkaniu oryginalny, wyjątkowy charakter.

We wnętrzach panuje chłodna kolorystyka. Dominują tutaj szarości, biele i czerń, z którymi harmonizują industrialne dodatki w postaci odsłoniętego okablowania oświetlenia i wyeksponowanych, nagich żarówek. Ten industrialny pazur nie przeszkodził jednak w zbudowaniu w mieszkaniu przytulnego, domowego klimatu. Połączenie pozornie nie dających się zestawiać stylistyk osiągnięto poprzez wprowadzenie do wnętrza elementów drewnianych oraz miękkich tkanin. Kombinację klasycznych kolorów ożywiają z kolei turkusowe akcenty. 

Typową dla stylu industrialnego prostotę urozmaicają ozdobne, delikatne mandale, z których najbardziej charakterystyczną jest dekoracyjna sowa, zdobiąca ścianę, spajającą jadalnię z salonem. Biały wzór kontrastuje z czarnym tłem, rozjaśniając ciemną powierzchnię.

W łazience z kolei, panuje szarość, delikatnie przełamana kolorami drewna, a w sypialni, przytulność budują tekstylia, okalające duże okna oraz zastępujące drzwi do, wpasowanej we wnękę w ścianie, garderoby.

Wiele z materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia wnętrza zakupiono w sklepach sieciowych, co pozwoliło na zmieszczenie się w zaplanowanym budżecie. Jednocześnie pomysłowość architektów i oryginalne, charakterystyczne dodatki sprawiły, że mieszkanie zachwyca charakterem i jest najlepszym dowodem na to, że za niewielkie pieniądze można urządzić efektowną przestrzeń.

Projekt: Marta i Michał Raca, Raca Architekci.

Zdjęcia: Adam Ościłowski.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • monia, 2015-07-28 08:47:10

  Taki loft brick właśnie biały super by wyglądał na takiej ścianie za łóżkiem, u mnie własnie na niego się zdecydowałam.
 • Olga, 2015-04-25 08:59:13

  Ja na tą ścianę za łóżkiem mam inny pomysł. Dużo efektowniej wyglądałby tam kamień dekoracyjny. Biel i szarość idealnie ze sobą współgrają.
 • Berra, 2015-04-14 18:02:18

  Extra. Trzeba miec po prostu pomysł na wnętrze i wszystko się da.

POLECAMY W SERWISACH