W części jadalnianej mamy dwie formy oświetlenia. Umieszczona na d stołem oryginalna lampa z przeźroczystych szklanych kul (SIL LUX), po zapaleniu tworzy jasny, świecący deszcz. Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

W części jadalnianej mamy dwie formy oświetlenia. Umieszczona na d stołem oryginalna lampa z przeźroczystych szklanych kul (SIL LUX), po zapaleniu tworzy jasny, świecący deszcz. Fot. Monika Filipiuk.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Małe mieszkanie: tak wydzielisz w nim strefy

Prezentowany projekt mieszkania jest przykładem na to, jak umiejętnie umiemy korzystać z multimedialnych form komunikacji. Odległość dzieląca projektantkę Jolantę Kwilman (Warszawa) i inwestorów (Poznań) skłoniła ich do wyboru wirtualnej formy współpracy.

Właściciele mieszkania, młode małżeństwo, których pasją są dalekie podróże, przystępując do urządzania swojego gniazdka (pow. 64 m?), postanowili wykorzystać dostępne sposoby komunikacji pośredniej. Kontakt osobisty zastępując wirtualnym. Pocztą mailową przesłali projektantce zdjęcia wnętrz swego domu i dokładnie sfotografowane wszystkie meble oraz dodatki, które już posiadali.

Był to punkt wyjścia do pracy nad projektem. Dalsze konsultacje odbywały się przez telefon i pocztę elektroniczną, a kiedy trzeba było podjąć szybką decyzję, dotyczącą np. zakupu nowego mebla, wysyłano mms ze zdjęciem.

„Wirtualna współpraca” to w efekcie końcowym mieszkanie, które jest sumą: oczekiwań właścicieli, posiadanych przez nich mebli i artykułów dekoracyjnych oraz inwencji projektantki, która zastane elementy wpisała w nową, wymyśloną przez siebie aranżację domu. Pomysł na salon musiał uwzględniać zastane wyposażenie: kanapę, fotele, stolik kawowy (Kler), stół i krzesła (z drzewa kauczukowego, pochodzące z Malezji). W tym zestawie, brakowało jedynie stolika pod telewizor.

Wielofunkcyjna ścianka

Mała powierzchnia wnętrza (19 m?) ograniczyła możliwość wprowadzenia jakiegokolwiek kolejnego mebla.Dlatego też Jolanta Kwilman skupiła się na zaprojektowaniu oryginalnej ścianki oddzielającej salon od holu. W jej bryle powstały nisze z miejscem na telewizor, zestaw muzyczny, DVD. A ponieważ gospodarze są zapalonymi podróżnikami i ze swoich wypraw przywożą piękne zdjęcia oraz przedmioty dekoracyjne, potrzebne było również miejsce, gdzie można je w efektowny sposób wyeksponować.

Powstała ścianka gipsowo-kartonowa, a w niej podświetlane wnęki, które stały się idealnym miejscem do ustawienia przywiezionych z podróży pamiątek. Po prawej stronie salonu, zaaranżowano strefę jadalnianą z odrębnym oświetleniem w postaci zawieszonej nad stołem lampy, składającej się z kilku sznurów przeźroczystych szklanych kul (włoskiej firmy SIL LUX), które po zapaleniu wyglądają bardzo efektownie, rzucając na ściany i sufit świetlne refleksy.

Kuchnia w dobrym stylu

Ulotna forma lampy i stonowane barwy malezyjskiego stołu i krzeseł, zostały ożywione za pomocą wiszących w tle obrazów o wyrazistej kolorystyce (to kolejna pamiątka, przywieziona przez właścicieli, tym razem ze Sri Lanki). Salon otwarty jest na hol, a symboliczny podział obu stref osiągnięto poprzez zróżnicowanie materiału na podłodze: przestrzeń salonu pokrywa deska podłogowa merbau, natomiast hol został wyłożony marmurem (Travertino Marfil).

Kuchnia to wyjątkowo uroczy zakątek, choć urządzony w nowoczesnym stylu. Jej high-techowy charakter został „ocieplony” przez kilka zręcznych zabiegów aranżacyjnych. Na niewielkiej przestrzeni spotkały się ze sobą chłodne akcenty w postaci lamp, pokrytych powłoką, dającą metaliczny efekt, srebrna, metalowa bateria kuchenna, podświetlająca wodę na zimny, błękitny kolor (Hansa), oraz lustrzane powierzchnie, w kontrastowym i niezwykle eleganckim zestawieniu: czerni i bordo.

 

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • taka jedna, 2011-07-18 11:32:21

  Ponuro i zbytnie kontrasty (jasno-ciemno) między poszczególnymi pokojami. Ostatnie zdjęcie podoba mi się najbardziej, może dlatego że nie prezentuje wnętrza...
 • Zainteresowana, 2011-07-12 13:41:21

  Podoba mi się kuchnia jednak myślę że ze stalowymi elementami prezentowałaby się lepiej
 • nowy, 2009-05-14 11:02:12

  Widać klasę sprzetu i mebli, ale jak dla mnie szlachetne zestawienie czerni i bordo jest zbyt smutne

POLECAMY W SERWISACH