Na otwartej przestrzeni dziennej urządzono zarówno kuchnię, jadalnię i strefę wypoczynkową, subtelnie wyznaczając obszar każdej ze stref. Projekt: Katarzyna Uszok-Adamczyk. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Na otwartej przestrzeni dziennej urządzono zarówno kuchnię, jadalnię i strefę wypoczynkową, subtelnie wyznaczając obszar każdej ze stref. Projekt: Katarzyna Uszok-Adamczyk. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
23 gru 2016 13:37

Małe mieszkanie w mieście - zobacz gotowy projekt

Pokazowy apartament na osiedlu Dębowe Tarasy w Katowicach miał urzekać od pierwszego wejrzenia. Dopasowany do potrzeb młodych ludzi, zwłaszcza rozkochanych w skandynawskim designie, kusi obietnicą udanego startu w zupełnie nowy etap życia.

Zaprojektowane na zlecenie dewelopera pokazowe mieszkanie dla singla, pary lub młodej rodziny, (poza strefą dzienną z aneksem kuchennym oraz sypialnią jest tutaj także dodatkowy pokój, np. dla dziecka) miało celnie trafiać w gusta młodych ludzi, jednocześnie ukazując cały potencjał wnętrza. Od strony funkcjonalnej i estetycznej. Już sama lokalizacja w centrum Katowic, w pobliżu Parku Śląskiego oraz Silesia City Center, to niewątpliwa zaleta, szczególnie dla młodych, pracujących i korzystających z miejskich atrakcji mieszańców. Mieszkania natomiast są bardzo widne, co jest dodatkowym atutem, szczególnie zaakcentowanych w projekcie wnętrza autorstwa Pracowni Projektowej Uszok.

Przed przystąpieniem do pracy zespół architektów miał już określone założenia, m.in. co do charakteru wnętrza, jaka i stylu aranżacji. Wnętrze miało być neutralne, niekrzykliwe. Aranżacja spokojna, trafiająca w gusta wielu zainteresowanych, ale jednocześnie ukazująca możliwości urządzenia i zagospodarowania przestrzeni. Wnętrze miało być przy tym modne, urządzone zgodnie z aktualnymi trendami.

Architekci postawili na jasne kolory, naturalne materiały oraz przyciągające uwagę dodatki, które budują charakter wnętrza. Aranżacja utrzymana jest w stylistyce skandynawskiej, nie dziwią zatem szarości oraz dekoracje z naturalnego drewna. W wielu elementach wyposażenia bez trudu rozpoznać można przykłady duńskiego wzornictwa. Modne i niebanalne wnętrze może liczyć na zainteresowanie także dzięki zastosowanej palecie barw. Poza bielą, która optycznie powiększa wnętrze i stanowi neutralną bazę dla wyposażenia i dodatków, architekci postawili na popularne szarości oraz supermodny odcień łączący szarość i beż, zwany potocznie „greige”. To kolor zasłon, dywanu w salonie, czy obudowy grzejnika w kuchni, który z pewnością przypadnie do gustu pasjonatom mody.

Na otwartej przestrzeni strefy dziennej urządzono zarówno kuchnię, jadalnię i strefę wypoczynkową, subtelnie wyznaczając obszar każdej z nich, pozostawiając jednocześnie swobodę przenikanie się stref – bez sztywnych granic czy podziałów. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka można dostrzec pewne możliwości reorganizacji przestrzeni zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Niewielki korytarz prowadzi wprost do otwartej kuchni, urządzonej najbliżej wejścia. Wielkość i kształt tej strefy wyznacza zabudowa kuchenna typu U. Większość szafek została umieszczone w ściennej wnęce, znalazły się tam także sprzęty AGD: lodówka w zabudowie, piekarnik pod blatem. Tutaj mieści się strefa gotowania i zmywania. Praktycznie rozwiązanie w postaci wąskiego blatu poprowadzonego pod oknem, nie tylko oferuje dodatkowe miejsce do pracy, ale także umożliwia płynne połączenie zasadniczej części zabudowy z półwyspem, który wizualnie oddziela kuchnię od części wypoczynkowej. Półwysep możne pełnić dowolne role. W zależności od potrzeb posłuży jako dodatkowy blat roboczy, strefa przygotowywania posiłków, praktyczny bufet, który sprawdzi się np. podczas wieczorów filmowych, albo półka na fotografie rodzinne, na które miło będzie zerkać odpoczywając na sofie.

Strefa dzienna, mimo że niewielka oferuje wszelkie wygody. Można odpocząć i zrelaksować się w gronie najbliższych, nie brakuje też miejsca na spotkania z przyjaciółmi. Aranżacja jest zarówno reprezentacyjna, jak i kameralna, dzięki czemu nietrudno tutaj o stworzenie rodzinnej, intymnej atmosfery. Sprzyjają temu dodatki w stylu vintage czy te z naturalnego drewna, a także przytulna tapicerka mebli – zarówno mebli wypoczynkowych jak i krzeseł. W podobny sposób klimat relaksu i odprężenia zbudowano w sypialni. Dobry design w połączeniu z eleganckimi barwami oraz mięsistymi tkaninami stworzyły uniwersalną, efektowną i ponadczasową kompozycję. Subtelne dodatki z naturalnego drewna przywołują skandynawską stylistykę.

Projekt: arch. Katarzyna Uszok-Adamczyk, Pracownia Projektowa Uszok, www.uszok.pl

Zdjęcia: Bartosz Jarosz. Stylizacja: Alicja Pietrowska

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH