Małe mieszkanie w nowoczesnym stylu. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Foto&Mohito

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Małe mieszkanie w nowoczesnym stylu. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Foto&Mohito
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
03 kwi 2018 13:28

Małe mieszkanie z dodatkową sypialnią - zobacz wyjątkowy projekt

Niewielki apartament na wynajem urządzono w naturalnej palecie kolorystycznej, z dużym naciskiem na czerń. To jednak nie duże połacie czerni są clou aranżacji wnętrza, a całkowicie przeszklona... sypialnia.

Położone w Gdańsku mieszkanie przeznaczone jest na wynajem. Właścicielowi, który większość czasu spędza na zagranicznych kontraktach zależało na obecności dwóch sypialni z dostępem do dziennego światła. Ten warunek zaowocował niezwykłym rozwiązaniem architektonicznym, które nadaje niesztampowy charakter całej realizacji. Chodzi mianowicie o przeszkloną sypialnię widoczną bezpośrednio z poziomu strefy dziennej. Nazywana niekiedy przewrotnie „akwarium”, nie tylko stanowi ciekawy element wystroju wnętrza, ale także przyczyniła się do poprawy proporcji mieszkania. Pokój dzienny ma jedną ścianę skośną a wkomponowanie w niego dodatkowej sypialni poprawiło układ tej przestrzeni – wyjaśnia autorka projektu, arch. Anna Maria Sokołowska. Sypialnia została wydzielona w taki sposób, aby w ciągu dnia nie zabierać optycznie przestrzeni, a przez swoje usytuowanie i formę zmienia proporcje wnętrza na bardziej ustawne – dodaje architekt.

Spektakularna, przeszklona sypialnia przyciąga wzrok i z początku może odwrócić uwagę od innych, również odważnych posunięć aranżacyjnych, chociażby takich, jak duża ilość czerni w stosunkowo niewielkim, bo 55-metrowym mieszkaniu. Czarne są między innymi ściany w holu oraz okazała, wysoka zabudowa meblowa wykonana z MDF-u w satynowym wykończeniu. Funkcjonuje ona jako swoisty wspólny mianownik aranżacyjny, obecny zarówno w salonie, przeszklonej sypialni, sypialni tradycyjnej połączonej z gabinetem oraz w przestrzeni aneksu kuchennego. Bardzo się cieszyłam, że klienci byli otwarci na zastosowanie tego koloru na tak dużych powierzchniach – podkreśla Anna Maria Sokołowska. Okazałe i gładkie powierzchnie frontów meblowych wprowadzają do wnętrza minimalistyczną manierę, która wdaje się w intrygujący dialog z bardziej klasycyzującymi akcentami, jak choćby sztukaterie wieńczące ścianę za TV w salonie i analogiczną ścianę za łóżkiem w drugiej sypialni.

Chociaż autorka projektu chętnie korzystała z czerni, dawkowała ją umiejętnie, dzięki czemu wnętrze nie jest przytłaczające czy przygnębiające. Obok koloru czarnego, dużą rolę odgrywa również klasyczna biel i jasne odcienie szarości. W aneksie kuchennym, który przyjął formę zabudowy meblowej na jedną ścianę, górny rząd szafek i połyskująca, równoważąca matowe powierzchnie tafla szkła nad blatem są białe, a ściana za kącikiem telewizyjnym w salonie jasnoszara. Klasyczną paletę stosunkowo chłodnych kolorów wizualnie ocieplają drewniane akcenty. Właścicielowi mieszkania bardzo zależało na tym, aby na podłodze znalazło się naturalne drewno zamiast laminowanych paneli. Architekt wybrała barlinecką deskę, do której dopasowała kolorystycznie blat stojącego na granicy kuchni i salonu, stołu jadalnianego i mniejszych stolików pomocniczych.

Całości nie brak jednak bardziej barwnych akcentów. Zdecydowanym ożywieniem aranżacji jest aksamitna kanapa w salonie w mocnym, morskim odcieniu błękitu. Gdzieniegdzie wzrok przyciągają również połyskujące miedziane detale, metaliczne odcienie butelkowej zieleni, a nawet... róż. Ten ostatni obecny jest w formie intrygującej tapety na ścianie w przeszklonej sypialni. Ułożony z abstrakcyjnych, geometrycznych wzorów niczym puzzle flaming na szarym tle jest nie tylko ozdobą ściany w sypialni, ale dzięki transparentnym ścianom, staje się aranżacyjną kropką nad „i” całej strefy dziennej, dodając jej fantazji i przysłowiowego pazura.

Z panującej w całym mieszkaniu konsekwencji kolorystycznej wyłamuje się łazienka. Proporcje czerni i bieli są tutaj odwrócone, brak również wizualnych „ocieplaczy” i mocniejszych kolorów. Monotonii monochromatycznego wystroju zapobiegają jednak geometryczne, czarno-białe motywy na płytkach wieńczących całą podłogę i fragmenty ścian. Dzięki nim, również tutaj odczuwa się awangardowy klimat całego wnętrza. Z łazienką mieliśmy paradoksalnie największy dylemat – opowiada Anna Maria Sokołowska. Dla przełamania prostych jednolitych powierzchni, które pojawiają się w pozostałej części mieszkania postanowiliśmy zostać przy monochromatycznej kolorystyce, ale z mocnym akcentem geometrycznym. Dzięki temu w tym niewielkim pomieszczeniu w prosty i tani sposób uzyskaliśmy ciekawy efekt – konkluduje architekt.

Projekt: mgr. inż. arch. Anna Maria Sokołowska, Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz. Zdjęcia: Foto&Mohito

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Aliw, 2018-04-03 15:36:08

    Clue chyba a nie clou?

POLECAMY W SERWISACH