Zamiłowanie mieszkańców do otaczającej przyrody nie pozbawiło ich tęsknoty za miastem, dlatego salon powstał w wielkomiejskim duchu.  Fot. Marcin Onufryjuk.

Zobacz galerię [32 zdjęć]

Zamiłowanie mieszkańców do otaczającej przyrody nie pozbawiło ich tęsknoty za miastem, dlatego salon powstał w wielkomiejskim duchu. Fot. Marcin Onufryjuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
17 lut 2014 05:09

Na wysoki połysk. Zobacz dom, który aż lśni

Mieszkańcy tego domu długo poszukiwali architekta, który zaoferuje im nowe spojrzenie na domową przestrzeń. Nietypowe rozwiązanie układu wnętrza domu wymagało szczególnego podejścia oraz dużej odwagi.

Zaprojektowany przez arch. Lilianę Masewicz-Kowalską dom to prawdziwe spełnienie marzeń o oryginalnym wnętrzu, oddającym nieprzeciętny charakter jego właścicieli. Pani Liliana okazała się być architektem z umiejętnością wyczucia upodobań, wrażliwości, stylu i charakteru swoich klientów.

Inwestorzy odkryli nowy sposób postrzegania domowej rzeczywistości, zrzucając tradycyjny balast utartych i powszechnie funkcjonujących rozwiązań. W ten sposób powstał dom, który śmiało można nazwać otwartym.

Dom nietypowy. Wbrew standardom

W tradycyjnych domach hol stanowi skrzyżowanie domowych arterii, z którego są dostępne poszczególne pomieszczenia. W stworzonym przez architektkę wnętrzu rezydencji centrum domu stanowi blok pomieszczeń zestawionych plecami do siebie. Poszczególne strefy mieszkalne funkcjonują w postaci płynnie połączonych aneksów (kuchnia, salon, gabinet) i zupełnie otwartych przestrzeni (jadalnia).

Rolę komunikacji wewnętrznej przejęły poszczególne strefy użytkowe, co więcej, odbywa się ona zupełnie bezkolizyjnie również wzdłuż zewnętrznych ścian domu. Ten niekonwencjonalny sposób organizacji przestrzeni świetnie sprawdził się również ze względu na położenie domu w otoczeniu przyrody.

Projektantka postawiła na przeszklenia

Planując bryłę budynku i układ jego wnętrz, projektantka dołożyła wszelkich starań, aby użytkownicy na co dzień mogli cieszyć się walorami otoczenia. Przyroda przenika do wnętrza budynku przez ogromne, starannie przemyślane przeszklenia w ścianach.

Mieszkańcy domu kochają przyrodę, chcą żyć z nią w harmonii i w jej bezpośredniej bliskości. Za okiennymi przeszkleniami rozpościera się las, natura dająca kojącą ciszę i upragniony spokój - spełnienie marzeń mieszkańców tego domu.

Oświetlenie nowoczesne i designerskie

Otwarta przestrzeń łączy tu nowoczesność z klasycznym pięknem, a wysokiej jakości materiały zostały dobrane tak, by doskonale współgrały z surowością wnętrza. Wyszukane i niezwykłe formy lamp oświetleniowych - lampa nad wypoczynkiem czy stołem w jadalni – to detale, które w połączeniu z prostotą i oszczędnością zastosowanych mebli, są prawdziwymi perłami wieńczącymi ostateczny efekt aranżacyjny.

Ogromna liczba zastosowanych punktów świetlnych wydobywa niuanse i architektoniczne smaczki – symetrię, osiowość, rytm wnętrza.

Lustra w całym domu

Szczególną rolę we wnętrzu pełnią lustrzane tafle. Ich rozkład i umiejętne rozplanowanie to prawdziwy majstersztyk. Zdominowały one przestrzeń tego wnętrza również po to, by mieszkańcy mogli czuć obecność drugiej osoby.

Właściciele bez skrępowania wyznają, że lubią przebywać razem, pragną nieustannie się widzieć. Ich potrzeba wzajemnej obecności jest tak silna, że pomysł zastosowania luster okazał się dla nich idealnym rozwiązaniem. - Nie potrafimy wytrzymać bez siebie kilku minut i natychmiast łapiemy się wzrokiem w jednym, drugim czy w trzecim lustrze.

Drewniane płyty na ścianach

Obok lustrzanych tafli, ciekawym motywem wykończeniowym są drewniane płyty na ścianach. Ciepło kaszmirowego drewna ogrzewa chłodne wykończenie podłóg gresowych, jest kontrastem dla transparentnych szklanych przegród (kuchnia, gabinet), wprowadza również do wnętrza element natury.

Ściany nie są dekorowane tradycyjnymi obrazami czy grafikami- zamiast nich pojawia się drewno i ogromne fototapety. Monochromatyczny widok Dolnego Manhattanu na salonowej ścianie strefy wypoczynkowej nadaje temu wnętrzu typowo miejski charakter. To element wyrażający tęsknotę gospodarzy domu również za miastem, jego zgiełkiem, ruchem, ludźmi… 

Tekst: Agata Jodczyk

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • zenon, 2014-02-18 09:30:25

    lustra jak lustra, ale ta szyba w kuchni przy stole kuchennym to jest kosmos, ani przyjemna, ani zasłania, a na pewno będzie zawsze zachlapana i zaklejona, nie rozumiem tego pomysłu, bo całe wnętrze piękne jak z żurnala
  • gość, 2014-02-17 10:35:16

    Lustra w całym domu, zupełnie niepraktyczne, chociaż efekt można uzyskać powalający ;)

POLECAMY W SERWISACH