Ogromna fototapeta z drapaczami chmur nadaje przestrzeni iście nowojorski charakter. Doskonale współgra z szaro-czarną kolorystyką oraz 
kompozycją surowych elementów wykończeniowych (czerwoną ręcznie formatowaną cegłą, tynkiem strukturalnym imitującym beton). Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Ogromna fototapeta z drapaczami chmur nadaje przestrzeni iście nowojorski charakter. Doskonale współgra z szaro-czarną kolorystyką oraz kompozycją surowych elementów wykończeniowych (czerwoną ręcznie formatowaną cegłą, tynkiem strukturalnym imitującym beton). Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
06 maj 2013 15:08

New York, New York ...

...chciałoby się zaśpiewać, w duecie z Frankiem Sinatrą, przekraczając próg tego warszawskiego mieszkania. I dlaczego nie, skoro młody właściciel właśnie na Pradze urządził swój mały „Manhattan". Wielkomiejski szyk definiuje tu prostota połączona z intrygującymi elementami.

Niewielkie, bo zaledwie 38 metrowe mieszkanie, to azyl młodego, ambitnego studenta prawa. Dopasowany do szybkiego stylu życia i podporządkowany jego towarzyskiej naturze. Przestrzeń – zgodnie zresztą z życzeniem właściciela – nawiązuje do nowojorskiego stylu w aranżacji wnętrz. - Udało nam się stworzyć miejski loft z nowojorskim charakterem na naprawdę małej powierzchni – opowiada architekt Katarzyna Karpińska-Piechowicz.

Bez barier

Widać to wyraźnie zarówno w zastosowanej kolorystce, materiałach wykończeniowych, jak i w elementach samego wyposażenia. Cegła, tynk strukturalny imitujący beton, stalowe regały, podłoga w antracytowym kolorze czy wreszcie fototapeta z dumnie pnącymi się drapaczami chmur tworzą spójną i harmonijną kompozycję. Surowe materiały ocieplają drewniane elementy, a duże tafle luster optycznie powiększają przestrzeń. Można tu odpocząć przy sączących się leniwie z głośników dźwiękach muzyki czy też spędzić wspólnie czas na imprezie w gronie przyjaciół. Układ funkcjonalny został bardzo precyzyjnie zaplanowany. Niewielkie wnętrze zyskało znacznie bardziej otwarty, a przy tym i przestronny charakter. Wyraźnie wydzielona została strefa dzienna i nocna. Kuchnia, wcześniej zamknięta, została całkowicie otwarta na części wypoczynkową, a od strony korytarza wejście do niej zabudowano wygodną, pojemną szafą ze szklanymi frontami. Takie rozwiązanie sprzyja życiu towarzyskiemu i pozwala utrzymywać niczym niezakłócony kontakt z osobami przebywającymi w przestrzeni salonu. Prosta i lekka w formie zabudowa kuchenna zapewnia maksymalną ilość miejsca na przechowywanie, a jej kolorystyka, będąca połączeniem szarości i ciepłego orzecha, doskonale współgra z całą resztą strefy dziennej.

Amerykańska perspektywa

Salon to już przestrzeń zaaranżowana w iście wypoczynkowym i jakże nowojorskim stylu. Wchodzi się tu jak do zupełnie innego świata, gdzie ma się swój "Manhattan" – podkreśla projektantka. Bo właśnie ogromna fototapeta (dosłownie na całą ścianę) ze zdjęciem Manhattanu stanowi główny element dekoracyjny nie tylko salonu, ale i całej strefy dziennej. Siedząc na wygodnej kanapie można odbyć podróż – to nic, że tylko w wyobraźni – na ruchliwe ulice Nowego Jorku. Przejście niewielkim korytarzem, w którym zmieściła się jeszcze dodatkowa szafa, prowadzi do łazienki oraz sypialni. Oba te pomieszczenia znajdują się już w strefie nocnej. W przypadku łazienki najważniejsze było maksymalne wykorzystanie dosłownie każdego metra powierzchni. I też się stało. Projektantka postawiła na stuprocentową funkcjonalność. Strefa prysznicowa została oddzielona do reszty wnętrza subtelną szklaną ścianką. Wszystkie możliwe wnęki zabudowano, dzięki czemu uzyskano naprawdę sporą liczbę zamkniętych szafek i szuflad. Na tak małej przestrzeni zmieściła się również pralka. Sypialnia to już z kolei wnętrze o dużym ładunku dystyngowanej świeżości i nieoczywistej elegancji, z żartobliwą dekoracją ścienną (wybraną przez właściciela). Ściany w kolorze pięknego, mocnego turkusu doskonale kontrastują z bielą oraz drewnianymi elementami. Wszystko razem zapewnia doskonałe miejsce zarówno na spokojny wypoczynek, jak i na intensywną pracę umysłową. Jak widać wcale nie trzeba przemierzyć niespokojnych wód oceanu, aby dotrzeć na Manhattan. Można mieć go nawet na warszawskiej Pradze.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Gość, 2013-09-24 15:25:50

    Fajnie:)

POLECAMY W SERWISACH