Nowoczesne mieszkanie. Projekt: Laura Sulzik. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Nowoczesne mieszkanie. Projekt: Laura Sulzik. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
20 maj 2018 12:43

Nowoczesne mieszkanie - piękne i przytulne wnętrze

W nowoczesnym, rządzonym z myślą o rodzinie apartamencie, komfort i wygoda stały się wyznacznikiem wszystkich aranżacji wnętrz. Ciepła i przytulności dodało im drewno w dwóch różnych odcieniach.

Rodzinny apartament mieści się na ostatniej kondygnacji budynku znajdującego się w okolicach centrum Białegostoku. Stąd rozciąga się widok na całe miasto, słynące głównie z rozległych terenów zielonych, stanowiących jedną trzecią obszarów miejskich. Natura stała się też źródłem inspiracji dla aranżacji wnętrza – nowoczesnego, niepozbawionego jednak przytulnej, naturalnej aury. Inwestorzy to aktywne zawodowo młode małżeństwo z dwójką dzieci, chętnie spędzające wspólnie czas w domu. Architekt Laura Sulzik, odpowiedzialna za projekt, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli stworzyła ciepły, rodzinny klimat w minimalistycznym wnętrzu.

Najważniejsze przy planowaniu wnętrz stało się kompleksowe podejście do projektu, który spełniłby wszystkie potrzeby mieszkańców, sprawił by było poręczne i przestronne zarazem. Właścicielce bardzo zależało na spójności kolorystycznej i materiałowej całego mieszkania oraz na jego funkcjonalności, przy zachowaniu ciepłej, rodzinnej atmosfery. Stąd też znacząca obecność drewna i naturalna kolorystyka. Jest to projekt, którego głównym założeniem był minimalizm i ciepło. Pozornie wykluczające się, ale widoczne w całym wnętrzu – opowiada architektka. Nie ma tu zbędnych ozdób, nadmiaru otwartych półek utrudniających utrzymanie porządku, a głównym materiałem nadającym klimat jest drewno – wyjaśnia.

Drewno jest motywem przewodnim wszystkich wnętrz, przeplatającym się z malowanym MDF-em w każdym z pomieszczeń. W projekcie wykorzystano jego dwa rodzaje: dąb bielony (obecny na podłogach w postaci olejowanych desek, zabudowie kuchennej i części ścian w strefie dziennej) oraz orzech amerykański (zdobiący fragmenty ścian i zabudowy meblowej w pozostałych pomieszczeniach). Wraz z regularnie powtarzającym się w aranżacji kamieniem, podkreśla jej naturalny charakter oraz nadaje luksusowy wydźwięk aranżacji. Samo w sobie buduje przytulną, rodzinną atmosferę, na której tak bardzo zależało inwestorom.

Ten ostatni aspekt stał się też wyznacznikiem aranżacji przestronnej i otwartej strefy dziennej. Salon z jadalnią i dużym aneksem kuchennym przede wszystkim sprzyja spędzaniu czasu z rodziną, zarówno podczas wypoczynku, wspólnego spożywania posiłków, ale też w trakcie ich przygotowywania. Utrzymany w kolorach ziemi urządzony został przytulnie i funkcjonalnie zarazem. Miejsce do relaksu wyznacza narożna sofa marki Olta, na przeciwko której znajduje się zabudowa z telewizorem oraz biokominkiem. Wykonana z forniru orzecha amerykańskiego, naturalnego granitu oraz lakierowanego MDF-u stanowi oryginalny mebel. Podobnie jak fornir na ścianie za kanapą zastępuje zbędne dekoracje we wnętrzu.

Salon od kuchni oddziela reprezentacyjna jadalnia. Tworzy ją drewniany stół na kolumnie, z katalogu włoskiej marki Calligaris, przy którym ustawiono sześć tapicerowanych skórą w kremowym wybarwieniu krzeseł. Jednak prawdziwą ozdobą tej strefy jest dekoracyjna lampa nad stołem. Wykonana z dmuchanego szkła w kolorze jasnego bursztynu, stanowi biżuteryjny akcent we wnętrzu. I choć oświetlenie pełni bardzo ważną rolę w otwartej przestrzeni dziennej, motywem przewodnim jest tu wspomniane już drewno. Zdominowało ona także część kuchenną urządzoną w formie przestronnego aneksu. Wysoka zabudowa meblowa, w której poza licznymi szafkami ukryto pojemną lodówkę i zamrażarkę, wykonana została z dębu. Jedynie część robocza kuchni jest sterylnie biała i błyszcząca, co dobrze kontrastuje z naturalną podłogą w salonie i orzechowymi nadstawkami oraz samą dębową zabudową wysokiej części kuchni.

Kuchnia jest spójna z resztą przestrzeni dziennej i całego mieszkania. Nie wyróżnia się stylistycznie, co było też ogólnym założeniem. Jest sercem domu, ale jednocześnie nie rzuca się w oczy. O jej reprezentacyjnym charakterze świadczy m.in. okap jak lampa marki Falmec, czy wysoka zabudowa pokryta tym samym fornirem co ściana za kanapą – opowiada Laura Sulzik.

Powierzchnia apartamentu to około 130 mkw. Poza przestronnym salonem z jadalnią i dużym aneksem kuchennym oraz holem wejściowym składa się na nią łazienka z prysznicem dostępna z części ogólnej, a także główna sypialnia z łazienką i garderobą, dwa pokoje dziecięce z odrębnymi niewielkimi garderobami oraz część gospodarcza z pralnią. Na szczególną uwagę zasługuje sypialnia. Podobnie jak w części dziennej dominuje tu drewno, ale w przeciwieństwie do stonowanej aranżacji połączonego z kuchnią i jadalnią salonu, w głównej sypialni oraz przynależącej do niej łazience odnajdziemy więcej blasku, blichtru oraz elementów w stylu glamour. Do nich niewątpliwie należy fototapeta na ścianie za wezgłowiem małżeńskiego łoża wraz z dekoracyjnymi lampami w złotym kolorze. Podobnie jak w łazience wyłożone płytkami 3D, układającymi się w fale i dodatkowo podświetlone ściany po obu stronach wolno stojącej wanny. Choć są to elementy mocno dekoracyjne, nie zakłócają jednak wypoczynkowego charakteru wnętrz, w pełni wpisując się tym samym w spójną aranżację całego apartamentu.

Tekst: Urszula Tatur. Zdjęcia: Bartosz Jarosz. Stylizacja: Ewa Kozioł

Projekt: arch. Laura Sulzik, LS Studio

Do stylizacji wykorzystano produkty z oferty Home and You

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH