Duże przeszklenia dostarczają dzienne światło do wnętrz, które odbija się od białych ścian, rozświetlając wnętrze i nadając mu optymistyczny charakter. Projekt: Thomas Balaban Architecture. Fot. Adrien Williams.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Duże przeszklenia dostarczają dzienne światło do wnętrz, które odbija się od białych ścian, rozświetlając wnętrze i nadając mu optymistyczny charakter. Projekt: Thomas Balaban Architecture. Fot. Adrien Williams.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
12 lis 2016 09:06

Nowoczesne wnętrze w szarościach i bieli. Niesamowity, przeszklony dom

Białe ściany, jasnoszara podłoga i panoramiczne przeszklenia rozświetlają wnętrze i nadają mu lekki charakter. Dom zachwyca przestrzenią wypełnioną światłem.

Architekci z kanadyjskiej pracowni Thomas Balaban Architecture postawili sobie za cel stworzenie bryły domu, która wpisywałaby się w otaczający ją kontekst, wyróżniając się jednocześnie na tle sąsiedztwa. Istotą było podkreślenie nowoczesnego charakteru domu, bez popadania w karykaturalność. Charakter powstałego budynku w znacznym stopniu zdeterminował także stylistykę panującą we wnętrzach. 

Priorytetem było zapewnienie dostatecznej ilości światła wnętrzom domu. Mając to na uwadze wyrzeźbiono w bryle domu serię przestrzeni z bezpośrednim dostępem do światła oraz całkowicie odwrócono tradycyjny podział przestrzeni. Zamiast typowego usytuowania przestrzeń dzienna - parter, przestrzeń prywatna - piętro. Zamiast tego, na piętrze urządzono strefę dzienną, chcąc zapewnić jej maksymalny dostęp dziennego światła. 

Elementem budynku, który jednak zwraca największą uwagę, jest wewnętrzne patio, powstałe po wyrzeźbieniu w bryle korytarza niejako wewnątrz budynku. Patio znalazło się bowiem w centrum domu, otoczone ze wszystkich stron pomieszczeniami z panoramicznymi przeszkleniami. Duże okna na obu kondygnacjach spełniają jednocześnie kilka funkcji - zapewniają dostęp światła dziennego, rozświetlając pomieszczenia, czerpią z otoczenia pasywną energię, a także pozwalają domownikom obserwować co robią inni członkowie rodziny. 

Wnętrze utrzymano w jasnych kolorach. Ściany w większości pomieszczeń pomalowano na biało, a podłogi wykończono posadzką z wypolerowanego, matowego betonu. Jasne kolory stanowią idealne tło do ekspozycji kolekcji sztuki domowników. Chłodne barwy ocieplają drewniane akcenty w postaci drewnianej podłogi, stolarki otworowej, a także elementów z dębowego drewna w kuchni. Tutaj całe pomieszczenie stworzono w oparciu o wyspę kuchenną i zabudowę, wykonane z drewna dębowego. 

Projekt: Thomas Balaban Architecture.

Zdjęcia: Adrien Williams.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH