Nowoczesny dom dla rodziny. Projekt: Monika i Adam Bronikowscy. Fot. Yassen Hristov /Hompics.com

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Nowoczesny dom dla rodziny. Projekt: Monika i Adam Bronikowscy. Fot. Yassen Hristov /Hompics.com
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
29 kwi 2018 11:12

Nowoczesny dom dla rodziny - piękne wnętrze w szarościach

Dom miał oferować mieszkańcom komfortową i przyjazną przestrzeń do życia. Postawiono na stonowaną kolorystykę, jasne i ciepłe barwy oraz naturalne materiały.

Położony w podwarszawskiej miejscowości dom został zaprojektowany dla pięcioosobowej rodziny – małżeństwa z trojgiem dzieci. Ogólna koncepcja zakładała stworzenie nowoczesnego, minimalistycznego i eleganckiego wnętrza. Jednocześnie dom miał oferować mieszkańcom komfortową i przyjazną przestrzeń do życia. Właściciele, którzy są zwolennikami nowoczesnych i prostych wnętrz, mieli jasne i sprecyzowane oczekiwania co do koncepcji jego aranżacji.

Po pierwsze, inwestorzy chcieli, aby każdy domownik otrzymał fragment własnej, prywatnej przestrzeni – opowiada współodpowiedzialna za projekt Monika Bronikowska z pracowni Hola Design. Po drugie, kluczowe było stworzenie przestronnej strefy dziennej, w której mogliby spotkać się wszyscy domownicy i wspólnie odpoczywać, przygotowywać i spożywać posiłki. Zaproponowany przez nas projekt odpowiadał na te wytyczne co do stylistyki, ale przede wszystkim uwzględniał potrzeby przyszłych mieszkańców.

Dlatego dom został podzielony na dwie strefy – dzienną na parterze oraz prywatną na piętrze. Stosownie do podziału funkcjonalnego miały być one zróżnicowane również pod względem klimatu – na przytulną górę z sypialniami oraz chłodniejszy w odbiorze, ale bardziej spektakularny parter utrzymany w charakterze przestrzeni typu open space. Umowną granicę między strefą wspólną, zlokalizowaną na piętrze, a częścią prywatną, wytycza antresola. Ponieważ dom był projektowany dla pięcioosobowej rodziny, najważniejszy był układ funkcjonalny, który pozwoliłby każdemu domownikowi na zachowanie prywatności, a także umożliwiłby wspólne spędzanie czasu – w gronie rodziny oraz przyjaciół. Jednocześnie dom miał nie przytłaczać, ani nie onieśmielać, nie epatować, za to tworzyć czystą przestrzeń do wypoczynku. Powstał dom nie na pokaz, a dla mieszkańców, przy czym zaspokajający ich potrzeby estetyczne – dodaje projektantka.

Spójność i harmonię we wnętrzu osiągnięto dzięki spokojnej, stonowanej kolorystyce oraz naturalnym materiałom, takim jak beton, granit, drewno. We wszystkich pomieszczeniach kolorem bazowym uczyniono szarość i biel. Elementem przełamującym jest drewno, które pojawia się m.in. na ścianie i suficie w salonie oraz na schodach. Szary kolor w strefie dziennej pojawia się w postaci betonowych płytek, które są również podstawą aranżacji łazienek, zaś w sypialniach postawiono na szare tekstylia. Inwestorzy doceniają naturalne materiały, więc nie trzeba ich było przekonywać, że warto uczynić z nich bazę aranżacji. Drewno i beton konsekwentnie pojawiają się w poszczególnych pomieszczeniach, dbając w ten sposób o spójność i harmonię całego wnętrza. Drewno również ociepla przestrzenie, szczególnie w strefie dziennej, która służy do codziennego wypoczynku. Beton zaś wpisuje się w minimalistyczną koncepcję domu, podkreśla jego nowoczesność i prostotę – wyjaśnia Monika Bronikowska.

Strefa dzienna to przestrzeń nowoczesna, minimalistyczna, ale także budująca przyjemną, domową atmosferę. Można tu wypocząć, odprężyć się, spędzić czas z najbliższymi. Miała więc nie przytłaczać, lecz tworzyć otwarte miejsce do spotkań. Ten efekt osiągnięto dzięki doborowi odpowiednich materiałów wykończeniowych. Sufit i główną ścianę salonu wykończono deskami z drewna dębowego. Komponują się one nie tylko z jasną podłogą, ale też z kontrastującymi elementami z czarnego granitu, które pojawiły się na kominku oraz klatce schodowej. Na uwagę zasługują ściany wykończone wysokiej jakości płytami dekoracyjnymi o wyglądzie surowego betonu. Większość mebli została zaprojektowana na potrzeby mieszkańców przez pracownię Hola Design. Jest wśród nich wygodna kanapa dla całej rodziny oraz duży stół jadalniany z krzesłami. Strefa wypoczynkowa oraz jadalniana tworzą jedną spójną stylistycznie całość. W części przeznaczonej do relaksu otwartą przestrzeń podkreśla dodatkowo katedralny sufit.

Także dobrze wyposażona kuchnia stała się częścią otwartej strefy dziennej. Stanowi ona dla właścicieli jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Dlatego w jej centrum znalazła się duża wyspa kuchenna, która pozwala na swobodne przygotowywanie posiłków i jednoczesne wspólne spędzanie czasu. Kuchnia, dzięki swojej kolorystyce, użytym materiałom i prostej, minimalistycznej formie harmonijnie wpisuje się w aranżację domu. Na jednej ścianie umieszczono jednolitą, białą zabudowę do sufitu, gdzie umieszczono sprzęty AGD, naprzeciwko zaś postawiono białą wyspę kuchenną o prostokątnej formie z czarnym granitowym blatem. Tę biało-czarną przestrzeń przełamuje drewno dębowe na ścianie, które jest jednocześnie powtórzeniem motywu dekoracyjnego z salonu.

Zgodnie z przyjętym podziałem na część dzienną i prywatną, główna sypialnia właścicieli jest miejscem wyciszenia, relaksu i odpoczynku. Dlatego też jest najbardziej stonowanym ze wszystkich pomieszczeń. Podobnie jak w całym domu dominują tu stonowane barwy. W tym przypadku są to różne odcienie szarości, które dodatkowo uspokajają i wyciszają. Przytulna atmosferę budują naturalne tkaniny użyte w aranżacji. Na podłodze rozpościera się miękka wykładzina, a na całej długości ściany tapicerowane, jasnoszare wezgłowie.

W domu znajdują się także cztery łazienki, z czego jedna połączona jest z ekskluzywną strefą relaksu, w której znajduje się sauna zbudowana z drewna. Także główna łazienka zaprojektowana została z myślą o relaksie. Poza przestronnym prysznicem odnajdziemy tu wannę, która dla wygody mieszkańców wpuszczono w podłogę. Użyte w aranżacji trzy dominujące barwy: biały, czarny oraz szary, świadomie korespondują z pozostałymi pomieszczeniami domu, wpisując przestrzeń prywatną właścicieli w koncepcję wystroju wszystkich wnętrz.

Tekst: Urszula Tatur

Projekt: Monika i Adam Bronikowscy, Hola Design

Zdjęcia: Yassen Hristov /Hompics.com. Stylizacja: Kasia Szczurowska

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH