Nietypowy kształt bryły jest tu atutem samym w sobie, dlatego do wykończenia domu zastosowano standardowe, ale eleganckie i powściągliwe w swoim charakterze, materiały: kamień, szkło, jasny tynk, drewno. Projekt: arch. Tadeusz Lemański. Fot. Tomasz Zakrzewski

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Nietypowy kształt bryły jest tu atutem samym w sobie, dlatego do wykończenia domu zastosowano standardowe, ale eleganckie i powściągliwe w swoim charakterze, materiały: kamień, szkło, jasny tynk, drewno. Projekt: arch. Tadeusz Lemański. Fot. Tomasz Zakrzewski
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
16 marz 2017 14:06

Nowoczesny dom na skarpie. Zobacz realizację z Krakowa

Dom został zaprojektowany na południowym, stromym stoku w zielonej dzielnicy Krakowa – Przegorzały. Jego konstrukcja opiera się na czterech kolumnach z wysuniętym tarasem, z którego rozciąga się przepiękny widok na Wisłę.

Prosta bryła, nacięta otworami okien, ma za zadanie wpuścić maksymalną ilość światła słonecznego do wnętrza. Południowa elewacja budynku, zadaszona balkonami i podcieniami daje w lecie przyjemne schronienie przed silnymi promieniami, a zimą pozwala słońcu na penetrację wnętrza. Zastosowane materiały: kamień, szkło i drewno nadają bryle domu klasycznej elegancji.

Lokalizacja zobowiązuje

GG dom wybudowano w krakowskich Przegorzałach, obszarze, administracyjnie należącym do dzielnicy Zwierzyniec. To wyjątkowa malownicza okolica. Znana jest głównie ze skalnego urwiska, ciągnącego się nad wiślanym brzegiem.

Na szczycie owego urwiska stoi dom, który w historyzującym stylu zbudował w latach 1928-1929 Adolf Szyszko-Bohusz, architekt i konserwator zabytków. Kamienną budowlę zaprojektował dla siebie. Obecnie ten dom jest zabytkiem, okolica zaś – rezerwatem, nic więc dziwnego, że sąsiednie tereny są szczególnie atrakcyjne dla współczesnych inwestorów. Sąsiedztwo z istniejącymi zabytkowymi nieraz domami to też zobowiązanie i wyzwanie dla architekta.

Zawieszony nad urwiskiem

Architekt postanowił nie tylko wkomponować dom w unoszący się teren, ale też zapewnić jego mieszkańcom piękne widoki z okien. Położenie domu na wysokiej skarpie wymusiło jeszcze jedno rozwiązanie: do jego wnętrza prowadzą strome schody, ale i zamknięta w szklanej wieży winda.

Różnica poziomów pomiędzy końcami terenu, na którym stanął niezwykły dom jednorodzinny wynosi aż 12 metrów. Na najniższym poziomie działki, gdzie łączy się ona z drogą dojazdową zlokalizowano garaż. Sam dom znajduje się powyżej, posadowiony na czterech dziesięciometrowych słupach. Sama bryła ma dość prosty kształt zwieńczonego dwuspadowym dachem prostopadłościanu. Atrakcyjność tego projektu polega na rozczłonkowaniu i „ponacinaniu” tej smukłej bryły tak, by do jej wnętrza dostawało się jak najwięcej światła.

Dom jednorodzinny sięga szczytu zbocza, gdzie zlokalizowano ogród. Z tej strony dom również wygląda bardzo tradycyjnie. Dopiero gdy patrzy się na niego z dołu można zauważyć, jak dużą różnicę poziomów pokonuje. W miejscu, z którego rozciąga się najładniejszy widok architekt w bryłę domu wpisał rozległy taras.

Niezwykły dom jednorodzinny powstał z naturalnych materiałów. Nietypowy kształt bryły jest tu atutem samym w sobie, dlatego do wykończenia domu zastosowano standardowe, ale eleganckie i powściągliwe w swoim charakterze, materiały: kamień, szkło, jasny tynk, drewno. Stonowana kolorystyka doskonale koresponduje z interesująca i ponadprzeciętną architekturą domu.

INFORMACJE O PROJEKCIE

Lokalizacja: Kraków, ul. Księcia Józefa 189

Inwestor: prywatny
Projektant: pracownia Architekt Tadeusz Lemański
Powierzchnia: 369 m2
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

Źródło: ARCHITEKT TADEUSZ LEMANSKI/www.architektlemanski.pl

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Jag, 2017-03-17 09:07:41

    Piękny dom!!, Brawo dla architektów. Zamieszkałabym od razu !!

POLECAMY W SERWISACH