Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Oświetlenie nie tylko podkreśla granice między strefami, ale też tworzy unikatowe sceny świetlne pozwalając manipulować nastrojem we wnętrzu.

Oświetlenie nie tylko podkreśla granice między strefami, ale też tworzy unikatowe sceny świetlne pozwalając manipulować nastrojem we wnętrzu.
  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 01 wrz 2016 10:23 (aktualizacja: 05 wrz 2016 07:54)

Nowoczesny dom - zobacz gotowy projekt

Położony w malowniczej okolicy miał stać się oazą spokoju dla czteroosobowej rodziny. I choć jego przeznaczenia miało być czysto rekreacyjne, to architekt zadbała, by dom był w pełni funkcjonalny – z przestronnym salonem, jadalnią, i świetnie wyposażoną kuchnią.

Nic tak nie zmienia charakteru wnętrza jak kolor. Pudrowy róż łączy świat wnętrz i mody. Dodaje aranżacji romantyzmu, ale i odrobinę szaleństwa. Wszystkie zalety różu doskonale zna arch. Agnieszka Hajdas-Obajtek, która pozwoliła sobie na odrobinę różowego szaleństwa aranżując ponad 350 metrowy dom w pobliżu morza.

Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów wnętrza urządzone zostały w jasnej palecie barw. Dominują tu biel, szarości oraz beże – kolory jasne, stonowane, podkreślające wypoczynkowy charakter rezydencji. Nie zabrakło też oryginalnych akcentów w postaci eleganckiej czerni oraz pudrowego różu. Ten ostatni, choć dawkowanym z umiarem, wydaje się grać pierwsze skrzypce w minimalistycznej, nowoczesnej aranżacji. Przełamując stereotypy można bawić się kolorami nie tylko w modzie, ale też we wnętrzach – opowiada architekt. Pudrowy róż to kolor idealny, gdy pragniemy nadać wnętrzu odrobinę ekstrawagancji. Doskonale łączy się z bielą, jasnymi szarościami oraz beżami, ale też wchodzi w ciekawe interakcje z czernią. Wprowadzać go należy jednak z umiarem, by efekt nie było odwrotny do zamierzonego. To też w przypadku tego wnętrza pudrowy róż został został obsadzony w roli akcentu. W swej pięknej, przygaszonej postaci stał się oryginalną ozdobą utrzymanej w jasnej palecie barw aranżacji. Dodał animuszu stonowanym szarościom w salonie, czystej bieli w jadalni oraz odcieniom kawy z mlekiem w kuchni. Wydobywając tym samym relaksującą i wyciszającą naturę tego na wskroś nowoczesnego wnętrza. Dodatkowo subtelną naturę różu akcentują także naturalne tkaniny obić siedzisk oraz przytulnych dodatków (poduch, pledów) w tym właśnie kolorze.

Podobny efekt uzyskano dzięki zastosowaniu lekkich form, tak charakterystycznych dla skandynawskiego designu, którego obecność we wnętrzu nie jest przypadkowa. Bowiem zarówno stonowana kolorystyka, jak i dominujące w aranżacji naturalne materiały to świadomy ukłon w stronę wzornictwa z północy Europy. Stąd uzasadniony minimalizm, duża dawka naturalnego światła i szlachetne materiały. Te ostatnie, w postaci drewna i kamienia, przewijają się w całym projekcie. Pozostając jednak na drugim planie, tworzą eleganckie tło dla starannie dobranych mebli. Te również zachwycają skandynawską prostotą, naturalnością oraz jedynym w swoim rodzaju duchem Północy – niepowtarzalnym wzornictwie bazującym na czystych bryłach. Ich nieco surowy charakter niwelują lakierowane na wysoki połysk powierzchnie.

Nowoczesny styl wnętrza wyznacza także sam układ pomieszczeń. Nakreślono wyraźny podział na część dzienną i nocną. Ta pierwsza została całkowicie otwarta, niepozbawiona jednak jasno wytyczonych stref użytkowych. Jak przystało na wnętrze o weekendowym charakterze największą z nich stanowi wypoczynkowa z obszerną sofą w modnym szarym kolorze. Jako centralny element aranżacji wyznacza zarazem układ innych stref. Równolegle ustawiono elegancka sofkę w różowym kolorze, która z jednej strony stanowi przedłużenie części salonowej, z drugiej optycznie zamyka przestrzeń jadalni. Naprzeciw szarego wypoczynku znajduje się ściana z telewizorem, która częściowo przysłania otwartą na salon kuchnię. Urządzona tak, by można było tu przygotowywać posiłki przez cały czas na wyposażeniu ma dużą lodówkę side by side, piekarnik i kuchenkę mikrofalową, nowoczesną płytę gazową. Do tego duży blat roboczy gwarantuje komfort codziennych prac kuchennych. Umili je wmontowany w wysoką zabudowę telewizor. Sama zabudowa meblowa jest przy tym niezwykle reprezentacyjna. Zaprojektowana w kolorach bieli i kawy z mlekiem stanowi subtelne tło dla salonu. Równie istotne w aranżacji wnętrza jest światło: naturalne, wpadające przez duże przeszklenia i pięknie rozlewające się po otwartej strefie dziennej oraz sztuczne – starannie zaplanowane przez architektkę, tworzące różnorodne sceny świetlne, wyznaczające ciągi komunikacyjne w całym wnętrzu. Wszystko to buduje romantyczny nastrój w tym bardzo nowoczesnym wnętrzu.

Tekst: Urszula Tatur

Zdjęcia: Bartosz Jarosz

Stylizacja: Beata Leszczyńska

Projekt: arch. Agnieszka Hajdas-Obajtek; Arte Dizain Studio Architektoniczne. www.artedizain.pl

 

 

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA