Oświetlenie nie tylko podkreśla granice między strefami, ale też tworzy unikatowe sceny świetlne pozwalając manipulować nastrojem we wnętrzu.

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Oświetlenie nie tylko podkreśla granice między strefami, ale też tworzy unikatowe sceny świetlne pozwalając manipulować nastrojem we wnętrzu.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
01 wrz 2016 10:23

Nowoczesny dom - zobacz gotowy projekt

Położony w malowniczej okolicy miał stać się oazą spokoju dla czteroosobowej rodziny. I choć jego przeznaczenia miało być czysto rekreacyjne, to architekt zadbała, by dom był w pełni funkcjonalny – z przestronnym salonem, jadalnią, i świetnie wyposażoną kuchnią.

Nic tak nie zmienia charakteru wnętrza jak kolor. Pudrowy róż łączy świat wnętrz i mody. Dodaje aranżacji romantyzmu, ale i odrobinę szaleństwa. Wszystkie zalety różu doskonale zna arch. Agnieszka Hajdas-Obajtek, która pozwoliła sobie na odrobinę różowego szaleństwa aranżując ponad 350 metrowy dom w pobliżu morza.

Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów wnętrza urządzone zostały w jasnej palecie barw. Dominują tu biel, szarości oraz beże – kolory jasne, stonowane, podkreślające wypoczynkowy charakter rezydencji. Nie zabrakło też oryginalnych akcentów w postaci eleganckiej czerni oraz pudrowego różu. Ten ostatni, choć dawkowanym z umiarem, wydaje się grać pierwsze skrzypce w minimalistycznej, nowoczesnej aranżacji. Przełamując stereotypy można bawić się kolorami nie tylko w modzie, ale też we wnętrzach – opowiada architekt. Pudrowy róż to kolor idealny, gdy pragniemy nadać wnętrzu odrobinę ekstrawagancji. Doskonale łączy się z bielą, jasnymi szarościami oraz beżami, ale też wchodzi w ciekawe interakcje z czernią. Wprowadzać go należy jednak z umiarem, by efekt nie było odwrotny do zamierzonego. To też w przypadku tego wnętrza pudrowy róż został został obsadzony w roli akcentu. W swej pięknej, przygaszonej postaci stał się oryginalną ozdobą utrzymanej w jasnej palecie barw aranżacji. Dodał animuszu stonowanym szarościom w salonie, czystej bieli w jadalni oraz odcieniom kawy z mlekiem w kuchni. Wydobywając tym samym relaksującą i wyciszającą naturę tego na wskroś nowoczesnego wnętrza. Dodatkowo subtelną naturę różu akcentują także naturalne tkaniny obić siedzisk oraz przytulnych dodatków (poduch, pledów) w tym właśnie kolorze.

Podobny efekt uzyskano dzięki zastosowaniu lekkich form, tak charakterystycznych dla skandynawskiego designu, którego obecność we wnętrzu nie jest przypadkowa. Bowiem zarówno stonowana kolorystyka, jak i dominujące w aranżacji naturalne materiały to świadomy ukłon w stronę wzornictwa z północy Europy. Stąd uzasadniony minimalizm, duża dawka naturalnego światła i szlachetne materiały. Te ostatnie, w postaci drewna i kamienia, przewijają się w całym projekcie. Pozostając jednak na drugim planie, tworzą eleganckie tło dla starannie dobranych mebli. Te również zachwycają skandynawską prostotą, naturalnością oraz jedynym w swoim rodzaju duchem Północy – niepowtarzalnym wzornictwie bazującym na czystych bryłach. Ich nieco surowy charakter niwelują lakierowane na wysoki połysk powierzchnie.

Nowoczesny styl wnętrza wyznacza także sam układ pomieszczeń. Nakreślono wyraźny podział na część dzienną i nocną. Ta pierwsza została całkowicie otwarta, niepozbawiona jednak jasno wytyczonych stref użytkowych. Jak przystało na wnętrze o weekendowym charakterze największą z nich stanowi wypoczynkowa z obszerną sofą w modnym szarym kolorze. Jako centralny element aranżacji wyznacza zarazem układ innych stref. Równolegle ustawiono elegancka sofkę w różowym kolorze, która z jednej strony stanowi przedłużenie części salonowej, z drugiej optycznie zamyka przestrzeń jadalni. Naprzeciw szarego wypoczynku znajduje się ściana z telewizorem, która częściowo przysłania otwartą na salon kuchnię. Urządzona tak, by można było tu przygotowywać posiłki przez cały czas na wyposażeniu ma dużą lodówkę side by side, piekarnik i kuchenkę mikrofalową, nowoczesną płytę gazową. Do tego duży blat roboczy gwarantuje komfort codziennych prac kuchennych. Umili je wmontowany w wysoką zabudowę telewizor. Sama zabudowa meblowa jest przy tym niezwykle reprezentacyjna. Zaprojektowana w kolorach bieli i kawy z mlekiem stanowi subtelne tło dla salonu. Równie istotne w aranżacji wnętrza jest światło: naturalne, wpadające przez duże przeszklenia i pięknie rozlewające się po otwartej strefie dziennej oraz sztuczne – starannie zaplanowane przez architektkę, tworzące różnorodne sceny świetlne, wyznaczające ciągi komunikacyjne w całym wnętrzu. Wszystko to buduje romantyczny nastrój w tym bardzo nowoczesnym wnętrzu.

Tekst: Urszula Tatur

Zdjęcia: Bartosz Jarosz

Stylizacja: Beata Leszczyńska

Projekt: arch. Agnieszka Hajdas-Obajtek; Arte Dizain Studio Architektoniczne. www.artedizain.pl

 

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • realista, 2016-09-01 11:48:21

    Stół w jadalni / krzesła / sofa / regał - to nieporozumienie, jak można usiąść na sofie, gdy ktoś zajmuje miejsce przy stole ? lub jak wyjść z ostatniego miejsca przy stole gdy inne miejsca są zajęte... ? Ładnie wygląda ale funkcjonalność w tym przypadku jest ZEROWA z powodu braku miejsca !

POLECAMY W SERWISACH