Centralnie usytuowany kominek i kącik TV oraz „otwarcie” perspektywy na schody pozwala wyeksponować każdy element wystroju wnętrza domu. Dom Otwarty. Projekt: arch. Michał Gąsiorowski. Fot.  MG Projekt

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Centralnie usytuowany kominek i kącik TV oraz „otwarcie” perspektywy na schody pozwala wyeksponować każdy element wystroju wnętrza domu. Dom Otwarty. Projekt: arch. Michał Gąsiorowski. Fot. MG Projekt
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
23 cze 2017 10:21

Nowoczesny, jasny dom - idealny projekt dla rodziny

Nowoczesna architektura domu, wpisana jednocześnie w klasyczną bryłę pokrytą dwuspadowym dachem, z pewnością przyciągnie uwagę większości inwestorów poszukujących idealnego projektu.

To przestronny dom dla cztero- czy nawet sześcioosobowej rodziny. Oryginalna i zarazem prosta bryła tego dużego domu doskonale będzie prezentować się w otoczeniu domów w centrum czy na przedmieściach, jak również w wiejskiej okolicy.

Zobacz także: Dom z poddaszem: pięknie urządzone 130 metrów

Rodziny przywiązujące dużą wagę do ochrony środowiska też powinny zwrócić uwagę na ten projekt – zwarty kształt i nieskomplikowany dach sprzyjają oszczędzaniu energii. Architekt zaproponował również energooszczędne materiały budowlane, a mianowicie pustaki szklane docieplone warstwą styropianu.

Szkło w roli głównej

Elewacje, w dużym stopniu przeszklone, nadają bryle lekkości i zapewnią dopływ naturalnego światła do każdego zakątka domu. Dwuspadowy dach łagodnie dopełnia całość. Podcień zastosowany jako osłona tarasu, to niezwykle estetyczne rozwiązanie, które łączy przestrzeń mieszkalną z ogrodem.

W ciekawy i konsekwentny sposób wprowadzono tutaj naprzemienny układ pełnych ścian zewnętrznych i fragmentów całkowicie przeszklonych, co daje elewacjom lekki, a wnętrzu niepowtarzalny charakter. Taka konstrukcja, klasyczna w kształcie, z pewnością jednak wyróżni ten dom spośród innych.

Funkcjonalne wnętrza

Dominuje tu klasyczny podział na strefę dzienną, ulokowaną na pierwszej kondygnacji i strefę sypialną – na poddaszu. Otwarta przestrzeń salonu, połączonego z jadalnią, sprzyja integracji całej rodziny. Dodatkowo salon i jadalnia płynnie łączą się z tarasem i ogrodem.

Taki układ pomieszczeń daje poczucie przestronności i zapewnia uczucie relaksu. Pozwala też na praktyczne organizowanie posiłków i zabaw w ogrodzie w porze letniej. Dodatkowy pokój na parterze można przeznaczyć na gabinet lub pokój gościnny.

Poddasze to strefa intymna. Trzy sypialnie, dodatkowy pokój i dwie łazienki z pewnością pozwolą na komfortowy wypoczynek, nawet dużej rodzinie. Nie zabrakło też miejsca na sporą garderobę oraz pralnię.

Piwnicę także zaprojektowano jako przestrzeń użytkową. W zależności od potrzeb, możemy w niej urządzić pokój zabaw dla dzieci, małą domową siłownię czy strefę SPA.

Parametry i technologia budowy

Powierzchnia użytkowa: 277,88 m2
Koszt realizacji: 608 056 zł
Kubatura: 1181 m3
Powierzchnia zabudowy: 212,62 m2
Powierzchnia całkowita: 311,18 m2 + piwnica
Powierzchnia dachu: 282,08 m2 + płaski dach 23,13 m2
Nachylenie dachu: 32 stopnie
Wysokość budynku: 8,70 m (8,95 m z podmurówką)
Szerokość budynku: 16,58 m
Długość budynku: 12,56 m
Min szerokość działki: 23,58 m
Min długość działki: 21,58 m
Wysokość pomieszczeń: 2,8 m

Materiały:
Fundamenty: betonowe ławy i ściany fundamentowe z bloczków betonowych
Ściany zewnętrzne: ściany murowane - pustaki porotherm 25 + styropian + tynk cienkowarstwowy
Strop: Teriva
Elewacje: tynk cienkowarstwowy na styropianie
Pokrycie dachu: dachówka

Charakterystyka energetyczna:
Dla domu standardowego z wentylacją grawitacyjną:
Ep - 90,0 kWh/(m2)
Ek - 83,9 kWh/(m2 rok)
EUco - 64,19 kWh/(m2 rok)

Dla budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperacją: (w aktualizacji 2017)
Ep - 73,84 kWh/(m2)
EUco - 33,13 kWh/(m2 rok)

Istnieje możliwość dostosowania projektu do standardu NF40

Dom Otwarty. Projekt: arch. Michał Gąsiorowski,  MG Projekt

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH