Hipokrates to wygodny dom parterowy, idealny dla 4-osobowej rodziny. Wyważonej i przyjemnej w odbiorze bryle budynku nowoczesności i charakteru dodają narożne okna i drewniana okładzina na elewacji. Powierzchnia użytkowa: 113,85 m². Koszt budowy domu (stan deweloperski, bez instalacji) - 336.883 zł. Projekt Hipokrates, Fot. Domena

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Hipokrates to wygodny dom parterowy, idealny dla 4-osobowej rodziny. Wyważonej i przyjemnej w odbiorze bryle budynku nowoczesności i charakteru dodają narożne okna i drewniana okładzina na elewacji. Powierzchnia użytkowa: 113,85 m². Koszt budowy domu (stan deweloperski, bez instalacji) - 336.883 zł. Projekt Hipokrates, Fot. Domena
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
16 kwi 2018 13:11

Parterowy dom - 15 wyjątkowych projektów

Dom parterowy bardzo często jest idealnym wyborem. Ma on niepodważalne zalety, takie jak: komunikacja w poziomie, bezpośredni kontakt i dostęp do otaczającego ogrodu, łatwe oddzielenie strefy nocnej od dziennej.

Dom parterowy z pewnością sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi lub osób w podeszłym wieku, gdyż dla nich kilkunastokrotne pokonywanie schodów na poddasze to nie lada wyzwanie.

Budowa domu parterowego z reguły jest również tańsza niż budowa domu piętrowego. Tu koszty nieco inaczej się po prostu rozkładają. Z pewnością potrzebujemy większej działki, dlatego domy jednokondygnacyjne zdecydowanie lepiej budować na przedmieściach lub na wsi.

Można też wybudować dom parterowy, a później w razie potrzeby, rozbudować go o kolejną kondygnację. Trzeba jednak taką opcję przewidzieć na etapie wyboru projektu. Łatwe do rozbudowy będą z pewnością domy kryte stropodachem płaskim ze stropem ciężkim (mogącym przenieść obciążenia użytkowe przyszłej kondygnacji).

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dom parterowy miał 300 m². Wszystko zależy od programu użytkowego. Może to się wydać zaskakujące, ale przy odpowiedniej działce, ilość wariantów domu parterowego jest dużo większa, niż piętrowego. Wynika to z możliwości swobodnego rozkładu pomieszczeń w jednym poziomie, bez konieczności ich powiązania między sobą w pionie.

Rozkład funkcji w parterówce zależy bezpośrednio od jej kształtu. Możliwości jest wiele. Rozróżnić można takie rozkłady, jak zwarty prostokątny, atrialny, półatrialny, w kształcie liter L, T czy H. Niezależnie od kształtu, jaki przybierze bryła domu, najważniejsza jest komunikacja wewnętrzna oraz wejście do budynku.

W domu parterowym można wyeksponować połączenie z otaczająca zielenią. Ponadto, odpowiednio aranżując ogród można zasłonić „gospodarcze strefy w ogrodzie”, które bywają nie do zasłonięcia z poziomu piętra.

Dom parterowy w układzie atrialnym pozwala na wygospodarowanie w ogrodzie przestrzeni prywatnych i półprywatnych, na wydzielenie swojego małego królestwa, gdyż w takim układzie można się odciąć od wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów.

W naszej galerii zamieszczamy nasz subiektywny przegląd najciekawszych projektów domów parterowych.

Parterowy dom: idealny projekt dla rodziny

Dom Dakota. Projekt: Marcin Abramowicz, Marta Zaperty-Adamek. Fot. Dobre Domy

Nowoczesny dom parterowy: funkcjonalny projekt

Dom Ariel. Projekt: arch. Tomasz Sobieszuk, MTM Styl

Piękny parterowy dom: zobacz jak urządzono 150 metrów

Bryła domu została urozmaicona zadaszonym wejściem. Dom TK 79. Projekt: arch. Tomasz Kałaska. Fot. Architeka Tomasz Kałaska

Dom parterowy, który uwodzi przytulnością

Dom Tanita II G2. Projekt: arch. Artur Wójciak. Fot. Pracownia Projektowa Archipelag

Piękny parterowy dom: zobacz jak go zaprojektowano

Niewątpliwym atutem domu Hawana jest szeroko zadaszony taras, z zewnętrznym kominkiem, ulokowany na elewacji bocznej. Projekt Hawana. Fot. Dobre Domy

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH