Mieszkanie dla młodego małżeństwa. Fot. MOQA Architektura Wnętrz

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Mieszkanie dla młodego małżeństwa. Fot. MOQA Architektura Wnętrz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
21 marz 2017 10:22

Pierwsze mieszkanie - czego szukają Polacy?

W życiu większości z nas nadchodzi moment, gdy chcemy założyć rodzinę i osiąść „na swoim”. Jak mieszkają dziś młodzi Polacy? Czym kierują się przy wyborze pierwszego M?

Mają około trzydzieści lat, lecz czują się na dwadzieścia pięć. Aktywni zawodowo. Choć ustatkowani rodzinnie – po ślubie, pierwszy potomek w drodze lub już w kołysce – to wciąż ambitni i chcący czerpać garściami z życia. Kolejny kamień milowy w życiu? Opuścić dom rodziców lub wynajmowane 40 metrów w bloku na obrzeżach miasta.

Tak z grubsza można naszkicować portret dzisiejszych Polaków wchodzących w dorosłe życie. Dla zdecydowanej większości z nich do zamieszkania „na swoim” niezbędne jest wsparcie finansowe – czasem rodziny, ale przeważnie banku, który udzieli niezbędnego kredytu. Jak kupuje mieszkanie młode polskie małżeństwo?

Za czynnik decydujący o kupnie danego lokalu należy uznać przede wszystkim całkowitą cenę mieszkania – wyjaśnia Michał Styś, Dyrektor Zarządzający firmy OPG Property Professionals.
To, na ile możemy sobie pozwolić, wpływa na dalsze założenia dotyczące metrażu czy lokalizacji. W dobie wygasającego programu MdM, większość młodych nabywców ograniczona jest konkretnym budżetem. Najczęściej skorelowanym ze zdolnością kredytową, choć nierzadko zasilanym do pewnego stopnia przez rodzinę – dodaje.

Niezależność mierzona nie tylko w metrach

Z ceną mieszkania wiąże się oczywiście jego metraż. Wielkość lokalu przekłada się bowiem nie tylko na koszt jego zakupu (i obsługi kredytu), ale też jego późniejszego utrzymania i eksploatacji. Młode małżeństwa i rodziny w modelu 2+1 najczęściej stawiają dziś na lokale dwu- i trzypokojowe, o łącznej powierzchni w granicach 45-60 metrów kwadratowych. Dla par mieszkających w dużych miastach regionalnych takie mieszkanie to wydatek rzędu 250-300 tysięcy złotych.

Rodzinna logistyka

Jakie rozkłady mają największe wzięcie? Przede wszystkim stawia się na optymalny podział pomieszczeń – tak, aby z jednej strony mieć małego szkraba na oku, a z drugiej – nie być zmuszonym do spania w salonie.

Młodzi często pytają o salon połączony z aneksem kuchennym czy osobną, przestronną sypialnię, w której zmieszczą łóżeczko dla dziecka. Dużym zainteresowaniem cieszą się też mieszkania z dużymi balkonami, dostępnymi także z pomieszczeń sypialnych, a także rozkłady z klarownym podziałem na strefę dzienną i nocną, które pomagają młodym rodzicom w zapanowaniu nad rodzinną logistyką –mówi Anna Kwaśny z biura sprzedaży kompleksu Art Modern w Łodzi. Młodzi rodzice cenią sobie także dodatkową powierzchnię oferowaną w ramach kupowanego mieszkania. Można ją wykorzystać do przechowywania wózka, rowerka, fotelika oraz innych sprzętów i przedmiotów, których zaczyna magicznie przybywać wraz z pojawieniem się pierwszego potomka.

W każdym z mieszkań może służyć w tym garderoba, którą da się wydzielić w sypialni, ale przede wszystkim obszerne komórki lokatorskie, często zlokalizowane w kondygnacji garażu podziemnego. Ważna jest też wysokość pomieszczeń, która często sięga 280 cm, a czasem nawet 300 cm, co zdecydowanie zwiększa przestrzeń mieszkania – dodaje Anna Kwaśny.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH