Wykonana w formie fakturowego tynku ściana eksponuje zawieszony na niej obraz autorstwa Jana Szczepkowskiego z prywatnej kolekcji właściciela 
– miłośnika piękna i dobrego designu. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Wykonana w formie fakturowego tynku ściana eksponuje zawieszony na niej obraz autorstwa Jana Szczepkowskiego z prywatnej kolekcji właściciela – miłośnika piękna i dobrego designu. Fot. Bartosz Jarosz.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
03 cze 2013 11:46

Sycylijska pomarańcza

By zasmakować w czerwonej odmianie pomarańczy nie trzeba od razu wyjeżdżać na Sycylię. Czasem wystarczy tylko przywołać smaki dzieciństwa i nadać im nową, oryginalną formę.

Niewielkie mieszkanie zostało zaprojektowane w formie otwartego studia dla singla. Koncepcja ta narzuciła przyjęcie nowoczesnej, stonowanej stylistyki, jednakże niepozbawionej odrobiny ekstrawagancji. Z zadaniem tym przyszło się zmierzyć arch. Marcinowi Lewandowiczowi, który nie tylko doskonale zrozumiał potrzeby inwestora, ale też odnalazł z nim wspólną pasję – miłość do designu i pomarańczy.

Inwestor – Maciej jest osobą otwartą i chętną do współpracy, więc nie było problemu z przekonaniem go do jakiejś odważniejszej stylizacji wnętrza – wspomina architekt. Poza tym pasjonuje się designem, ma na ten temat sporą wiedzę i ogromne wyczucie. Dzięki temu nastąpiła całkowita synchronizacja estetyczna. Po prostu lubimy te same kolory, materiały i kształty.

Zdyscyplinowane wnętrze

Zaowocowało to w pełni zdyscyplinowanym stylistycznie wnętrzem, niepozbawionym jednak przysłowiowego pazura. W celu maksymalizacji jego przestrzeni kuchnia została otwarta na salon, a symboliczną granicę między nimi wyznaczył duży stół jadalniany, pełniący też funkcję biurka.

Na wygląd mieszkania miała też wpływ zabudowa szaf i kuchni oraz dekoracyjne obniżenia sufitów, które w delikatny sposób zmieniły jego układ przestrzenny, podkreślając studyjny charakter mieszkania.

W zintegrowanej strefie dziennej dominują naturalne barwy – brązy, szarości oraz beże. Jedyną ekstrawagancją kolorystyczną są fronty szafek kuchennych wykończone lakierem na wysoki połysk w kolorze czerwonej pomarańczy.

Pomarańczowa kuchnia

Ciemny pomarańcz ożywia wnętrze i pięknie kontrastuje ze stonowanym tłem jasnych ścian.

W rozmowie z Maciejem – opowiada architekt – okazało się, że zarówno on, jak i ja w dzieciństwie mieliśmy kuchnię z pomarańczowymi meblami. Wybór tego koloru był więc oczywisty!

Dodatkowo dobrze koresponduje on z ekspresyjną kolorystyką obrazu autorstwa Jana Szczepkowskiego, który jako ważny element wnętrza był inspiracją do zakomponowania głównej ściany salonu. Została ona wykonana w formie fakturowego tynku – przeciągniętego grzebieniem, a następnie pomalowana w dwóch kolorach tak, żeby uzyskać efekt niejednorodności faktury i barw.

Na jej tle doskonale prezentuje się minimalistyczna kanapa, na której można godzinami oglądać telewizor. Sprzyja temu zamontowane w suficie oświetlenie dekoracyjne, w znacznym stopniu łagodzące atmosferę wnętrza.

I choć zarówno ta męska strefa wypoczynkowa, jak i całe mieszkanie zaprojektowane zostało dla singla, to zaproponowana przez arch. Marcina Lewandowicza koncepcja jego aranżacji nie straciła na swej wymowie, gdy właściciel porzucił stan kawalerski. I tak teraz mieszkają tam wygodnie dwie osoby.

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • AndrzejodBłotnika, 2014-01-22 15:49:12

  Zygmunt dobrze prawi.
 • zygmunt, 2014-01-22 15:07:51

  E, no ten mebel na suficie to nie leży mnie w ogóle. Znaczy się, że co? , że stół na zawsze tam musi stać, bo inaczej będzie strefa łupania w czaszkę. Oj, Panie architekcie, ja sie nie piszę i gratuluję inwestorom fantazji .
 • zygmunt, 2014-01-22 15:05:38

  E, no ten mebel na suficie to nie leży mnie w ogóle. Znaczy się, że co? , że stół na zawsze tam musi stać, bo inaczej będzie strefa łupania w czaszkę. Oj, Panie architekcie, ja sie nie piszę i gratuluję inwestorom fantazji .
 • Hampty dampty, 2014-01-22 13:09:07

  Kuchnia ekstra, ale całość trochę smętna, co tak smutno...

POLECAMY W SERWISACH