Otwarta przestrzeń dzienna tworzy jedną, spójną stylistycznie całość. Poszczególne strefy spaja uniwersalna biel – ulubiony 

kolor właścicielki. Mocne, czerwone akcenty przełamują jej monochromatyczność. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Otwarta przestrzeń dzienna tworzy jedną, spójną stylistycznie całość. Poszczególne strefy spaja uniwersalna biel – ulubiony kolor właścicielki. Mocne, czerwone akcenty przełamują jej monochromatyczność. Fot. Bartosz Jarosz.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
15 paź 2013 15:04

Truskawkowy sorbet

To jeden z prostszych deserów, idealnych na gorące dni. Jest pyszny, orzeźwiający i wyśmienicie się prezentuje. A do tego, bez względu na porę roku, można się nim delektować w zaciszu własnego M. Każdego dnia przekonują się o tym mieszkańcy tego wnętrza.

Położony w okolicach Warszawy dom w zabudowie bliźniaczej stał się wymarzonym gniazdkiem dla 4-osobowej rodziny. Jednakże, zanim spełnił on wszystkie oczekiwania i aspiracje inwestorów, musiał przejść znaczącą metamorfozę. W tej przemianie pomogła właścicielom architekt Katarzyna Mikulska-Sękalska. To za jej sprawą dom przybrał obecną postać. Wszystko jednak trzeba było zacząć od podstaw.

Najpierw zmieniony został układ funkcjonalny całego parteru. Pozbyto się tu niepotrzebnych ścianek, ograniczających funkcjonalność parteru oraz przetasowano rozkład poszczególnych pomieszczeń. W zamian powstała duża, spójna przestrzeń strefy dziennej, którą dodatkowo doświetlają ogromne okna wychodzące na ogród. Stąd też kuchnia, jadalnia i salon pozostają otwarte, ale ich granice są wyraźnie wyodrębnione. Klarowność takiego układu funkcjonalnego podkreśla wszechobecna biel – kolor preferowany przez właścicielkę. Wybór ten okazał się bardzo trafny. Biel to barwa o charakterze neutralnym, doskonale komponująca się z całą paletą kolorów.

Tutaj pojawia się nieco niekonwencjonalnie – nie jako kolor ścian, lecz w wybarwieniu właściwie wszystkich mebli. Biała jest nie tylko zabudowa kuchenna, ale stół i krzesła w jadalni oraz kanapa, stolik i szafka RTV w salonie. Jej ciepły charakter wydobywają z jednej strony beże i brązy okładzin ściennych oraz podłoga z naturalnego drewna, z drugiej – ognista czerwień dodatków, której dynamikę, autentyzm i ekspresję podkreślają pamiątkowe figurki przywiezione przez właścicieli z samej Afryki. Egzotycznym akcentem przewijającym się w całym wnętrzu jest też motyw bambusów, wprowadzający do wnętrza pierwiastek zieleni.

Jednakże strefa dzienna to nie tylko lekka, subtelna, acz wyrazista estetyka. To także funkcjonalność, przejawiająca się w zarówno w układzie mebli, ich wzornictwie, jak i doborze wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Obok drewna podłóg, schodów czy stolarki okiennej, pojawia się kamień obudowy kominkowej oraz naturalna skóra obić kanap czy krzeseł jadalnianych.

W podobnej konwencji utrzymana jest również strefa wypoczynkowa znajdująca się na piętrze. Zanim jednak do niej dotrzemy, czeka nas miła niespodzianka – dodatkowy pokój na półpiętrze. Jest on swoistym przerywnikiem między stylistyką przestrzeni piętra i parteru. Podkreśla to przewartościowanie jego kolorystyki na rzecz stonowanych szarości oraz znaczna ekspansja czerwieni. Co motywuje przeznaczenie tego pomieszczenia, jako pokoju rekreacyjnego, w którym śmiało można pooglądać telewizor, poczytać książkę czy poćwiczyć w rytm muzyki. W samej strefie wypoczynkowej powraca układ barw znany z parteru.

Mocne akcenty kolorystyczne – czerwień w głównej sypialni oraz zieleń w łazience, schodzą tu jednak na dalszy plan. Tym samym oba pomieszczenia zachowują swą główną funkcję relaksacyjną, choć nie są wcale nudne ani monochromatyczne. Rolę kluczowych dodatków pełnią tu ciekawe faktury oraz nietypowe formy wyposażenia. Wszystko to w eleganckiej oprawie, dawkowane z umiarem, pełne klasy i wdzięku.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • billyjack, 2013-11-13 14:43:44

  Ja natomiast uważam, że jest tu za mało przestrzeni, Kolory świetne, ale brakuje przestrzeni.
 • edyta, 2013-11-07 16:54:33

  boski domek. jaki to projekt? baaardzo mi się układ pomieszczeń podoba
 • Brabbu, 2013-10-31 18:43:28

  piękne wnętrze!

POLECAMY W SERWISACH