Wszystko kręci się wokół... baru. Jego kształt rzutuje na kształt półokrągłej ściany działowej, w jej wnękach wyeksponowano rzeźby z wypalanej ceramiki autorstwa Michała Pruszyńskiego. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Wszystko kręci się wokół... baru. Jego kształt rzutuje na kształt półokrągłej ściany działowej, w jej wnękach wyeksponowano rzeźby z wypalanej ceramiki autorstwa Michała Pruszyńskiego. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
20 cze 2012 13:04

Układ słoneczny

Centralne miejsce w domu zajmuje okrągły bar. Pozostałe pomieszczenia oraz strefy „krążą” wokół niego tworząc wyjątkową konstelację, która rozświetla i wypełnia przestrzeń jasnymi barwami oraz naturalnymi materiałami.

Nowoczesne, niekonwencjonalne, a przy tym pełne ciepłej, rodzinnej atmosfery – tak można najkrócej scharakteryzować to mieszkanie. Projekt wnętrza stanowi wypadkową oryginalnych i śmiałych pomysłów duetu architektów wnętrz – Joanny Zeler i Dominika Respondka oraz oczekiwań inwestorów, którzy pragnęli domu na lata. Domu, którego wystrój nie opatrzy się, za to zachowa aktualny i świeży charakter bez względu na upływ czasu i zmienność trendów.

Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom, autorzy projektu zaproponowali naturalne materiały, wśród których dominuje fornir brzozy oraz jasne barwy (trzy odcienie beżu na ścianach) zestawione z czernią dodatków oraz ogrzane ciepłą barwą drewnianej podłogi. Tak powstało to nietuzinkowe i zaskakujące wnętrze domu rodzinnego. Jednak wszystko zaczęło się od...baru. Pojawił się - trochę przypadkiem - w miejscu gdzie pierwotnie miały znajdować się schody prowadzące na piętro. W efekcie - stał się osią całego projektu.

Przemyślany podział stref

Wokół baru rozmieszczone są poszczególne pomieszczenia: kuchnia, jadalnia, strefa wypoczynkowa oraz - nieco w głębi – sypialnia z łazienką. Obudowanie baru sklejką drewna liściastego oraz wykończenia ścian wokół najciemniejszym odcieniem beżu zdaje się wyznaczać również sposób aranżacji oraz wykorzystania barw i materiałów w pozostałych pomieszczeniach. Domowa praktyka z kolei pokazuje, że wokół baru skupia się także życie towarzyskie. Półokrągła ściana działowa częściowo przesłania bar, a tym samym wyznacza przestrzeń jadalni, którą wypełnia trzymetrowy stół, wykończony naturalnym, jasnym fornirem. Wykonany został na zamówienie z myślą o rodzinnych spotkaniach i uroczystościach.

Formalny charakter tej strefy podkreśla czarny, dekoracyjny ornament na ścianach. Jadalnia sąsiaduje z kuchnią, a dyskretną granicę podziału rysuje barek śniadaniowy (umieszczony po zewnętrznej stronie podwyższonej obudowy blatu roboczego) oraz szafki wiszące z dekoracyjną ściną tylną (podłużne frezowanie w płycie MDF). Za tą granicą rządzą kontrasty: fronty szafek wykonane zostały z jasnego forniru brzozowego, zdobią je wstawki czarnego szkła lakierowanego oraz czarne uchwyty. Przeciwwagę dla gresowej połogi w jasnym odcieniu beżu stanowi czarny granit „Star Galaxy”, z którego wykonano blaty robocze oraz okładzinę ściany.

Wspólna przestrzeń dzienna uwzględnia także strefę wypoczynkową z tradycyjnym kominkiem, ale w nowoczesnej formie – na tle ceramicznej okładziny imitującej cegły. Pojawiające się tu drzwi prowadzą do głównej sypialni z łazienką przeznaczoną wyłącznie dla pani i pana domu. Imponująca – także za sprawą podwyższonego sufitu - przestrzeń sypialni został podzielona na części. Ażurowe przepierzenie z białej, fantazyjnie frezowanej płyty pozwoliło stworzyć tu swoisty azyl - miejsce, gdzie można np. zasiąść w fotelu z książką. Z kolei wykończona płatkami złota ściana za wezgłowiem łóżka przesłania garderobę.

Łazienkę i sypialnię dzielą szklane drzwi; przestrzeń za nimi została starannie zaplanowana i podzielona na strefę kąpielową i sanitarną. Zastosowano tu tę samą, co w pozostałych częściach domu paletę barw, zmieniając nieco proporcje na korzyść czerni. Barwa podkreśla nowoczesny charakter salonu kąpielowego, podczas gdy efektowne dodatki (lustro w ozdobnej ramie, ceramiczne dekory, wisząca lampa) wprowadzają nieco pałacowego szyku.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH