Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Wysokie mieszkanie (4,3 m) od zawsze było marzeniem Ewy i Piotra. Oboje doskonale czują się w otwartym, jasnym salonie i położonej na antresoli sypialni. Choć mieszkanie jest spore, architekt bardzo skrupulatnie wykorzystała jego powierzchnię tak, by jeszcze bardziej otworzyć przestrzeń. Fot. Monika Filipiuk.

Wysokie mieszkanie (4,3 m) od zawsze było marzeniem Ewy i Piotra. Oboje doskonale czują się w otwartym, jasnym salonie i położonej na antresoli sypialni. Choć mieszkanie jest spore, architekt bardzo skrupulatnie wykorzystała jego powierzchnię tak, by jeszcze bardziej otworzyć przestrzeń. Fot. Monika Filipiuk.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 18 wrz 2009 12:43 (aktualizacja: 24 gru 2013 09:53)

Węgierki i mirabelki w jednym rosły sadzie

... a sąsiedztwo im sprzyjało. Żółte śliwki podsycały głębię fioletu tych drugich. Węgierki zaś stanowiły spokojne tło dla energetycznych popisów mirabelek. Ach, cóż to za sad...

Czyżby takie baśnie roiły się w głowie arch. Katarzyny Krochmal-Czyżowskiej, kiedy projektowała smakowite, skąpane w odważnych śliwkowych barwach mieszkanie Ewy i Piotra? Ponieważ mocne zestawienie barw żółtej z fioletową, to wiodący trop aranżacyjny. – „Nigdy wcześniej nie miałam klientów, którzy tak odważnie podeszliby do doboru kolorów – wspomina architekt – Teraz jest na to czas, stwierdzili. Jesteśmy młodzi, studiujemy, mieszkamy we dwoje, możemy więc poszaleć z kolorami i otwartą przestrzenią”. By móc „zaszaleć” z odważnymi kolorami, trzeba było przygotować stonowany grunt.

W przeciwnym razie skończyłoby się szaleństwem zmysłów, męczącym natłokiem barw. Tonizujący charakter mają więc: drewno palisandrowe, które pojawia się na podłodze i pod postacią oklein mebli, oraz ściany w kolorze bieli z kroplą szarości. Mieszkanie Ewy i Piotra ma charakter otwarty. Strefa wypoczynkowa, jadalniana, kuchnia oraz miejsce do pracy łączą się swobodnie. Nawet z sypialni na antresoli można śledzić to, co dzieje się na parterze. Architekt zadbała nie tylko o odpowiednią komunikację stref, ale także o ich odpowiednie doświetlanie, dzięki czemu mieszkanie jest jasne i przestronne.

Okienne dekoracje

Ogromne okna w salonie wpuszczają światło dzienne.Dekoracja okien – sznurkowe, żółte firany nie ograniczają dostępu promieni słonecznych, a wręcz podsycają ciepłe, jasne światło. Firany są niezwykle subtelną barierą przed tym, co dzieje się na zewnątrz. Kiedy więc Ewa i Piotr pragną odgrodzić się od rzeczywistości za oknem, mają do dyspozycji specjalne ekrany w barwie ścian, zainstalowane za firaną. Po rozciągnięciu płaszczyzn, tworzy się intymna atmosfera, którą można podkreślić zapalając rząd oświetlenia nad oknem. Jednak bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o lampy w tym domu, jest niezwykła „Aura”, włoskiego producenta Axo Light.

Oświetlenie przypomina kolorem słońce... a co więcej, imituje kształt jego promieni. Zanim stało się chlubą całego domu (poza „Aurą” nie ma bowiem więcej dekoracyjnych opraw), należało dostosować ją do wysokości: – Każdy promyk lampy zawieszony jest oddzielnie, trzeba więc było przedłużać każdą niteczkę do odpowiednich wymiarów. Ale było warto, dziś lampa jest prawdziwą ozdobą, a jej ciepłe światło rozsiewa wokół siebie przepiękne refleksy – opowiada Ewa. Poza niezwykłą lampą, domownicy cenią sobie jeszcze kilka innych dekoracyjnych elementów. Wśród tych bliskich sercu Ewy jest na pewno szklana figura anioła, którą rodzice przywieźli dla niej z Wilna... i która doskonale współgra z wystrojem, z uwagi na swój mirabelkowy kolor. Ze wspólnej wycieczki Ewy i Piotra na Kubę pochodzi ich ulubiony tryptyk obrazów (kupiony na targu w Hawanie). Totalna abstrakcja malarska, ale jakże współgrająca z paletą barw w mieszkaniu. I jeszcze jedna zdobycz, tym razem z polskiego targu: skóra cielaka, która dodaje ciepła – i tak już rozgrzanej ciepłem barw – strefie wypoczynkowej w salonie.

PROJEKTANT

Katarzyna Krochmal

Galeria Projektu

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA