Fotel  o fenomenalnej formie -  ergonomiczny i wygodny. Cieszy oko i prowokuje, by przysiąść choć na chwilę… Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [23 zdjęć]

Fotel o fenomenalnej formie - ergonomiczny i wygodny. Cieszy oko i prowokuje, by przysiąść choć na chwilę… Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
07 marz 2014 05:52

Cegła na ścianie. Tak się mieszka w starej fabryce!

Od kilku już lat odżywa idea rewitalizacji budownictwa z końca XIX wieku. Takiemu procesowi został poddany fabryczny budynek w okolicach Łodzi. Wyszukał go i przywrócił życiu młody architekt Konrad Grodziński.

  • To sposób na życie – mówi projektant. - Wynajduję stare, zaniedbane obiekty i adaptuję je na cele mieszkalne. Pomysł tchnięcia nowego życia w stare mury to z jednej strony szansa na uratowanie tych obiektów od zniszczenia, a z drugiej – realizacja zawodowych pasji.

Zasada adaptacji była prosta –ocalić wszystkie oryginalne elementy i zachować pierwotny wygląd budynku, którego cechą charakterystyczną są grube mury z czerwonej cegły - niegdyś synonim świetności Łodzi.

Architekt nieco przekornie urządził wnętrze nowoczesnymi sprzętami i meblami zaprojektowanymi przez najlepszych światowych projektantów. Tym sposobem stare mury będące motywem przewodnim wnętrza stworzyły szlachetne otoczenie dla minimalistycznego, nowoczesnego wyposażenia.

Jak sobie radzić z pomieszczeniami przechodnimi?

Większość pomieszczeń jest przechodnia, co zapewne wymusił zastany układ ścian konstrukcyjnych, ale dzięki temu salon jest dostępny zarówno z kuchni, jak i jadalni. Został on zainspirowany wzornictwem lat 60. i 70., z krzykliwymi kolorami, geometrycznymi formami oraz „nagimi” żarówkami.

Tłem dla awangardowych mebli są białe ściany, a niewątpliwie najpiękniejszy akcent salonu to ceglana, chropowata ściana z widocznymi elementami konstrukcyjnymi i zachowane w oryginale dwuskrzydłowe drzwi. Ich surowość i prostota tworzą ciekawe połączenie z nowoczesnymi meblami.

Elegancka biel ścian wydobywa niuanse, które oczarowują i przyciągają wzrok. W jadalni stylowa forma siedzisk została zestawiona z wiekowym, pomalowanym na biało stołem. Rzeźbiarsko frezowane nogi to klasyczne detale, doskonale korespondujące ze stylistyką krzeseł Victoria i Louis Ghost, z których architekt zaskakująco skomponował czarno-biały zestaw.

Całość, w połączeniu z wysokimi oknami i stylizowanymi kaloryferami, tworzy wysmakowany klimat minionych lat. Dopełnieniem wystroju są przeszklone dwuskrzydłowe drzwi, otwierające się na okazały ogród.

Biała kuchnia z drewnianymi blatami

Wyjście z kuchni prowadzi na inną, gościnną część tarasu. To funkcjonalne rozwiązanie w bezpośrednim sąsiedztwie strefy kuchni świetnie się przydaje na letnie przyjęcia. Sama kuchnia dzięki radykalnej metamorfozie zyskała nowoczesną przestrzeń z dużą ilością światła.

Lekko przyciemnione drewno dębu na blatach i podłodze ociepla biel frontów kuchennych, płytek i ścian. Na podłodze całego domu zastosowano nieoszlifowane, dębowe deski. Konserwacja olejem do drewna dodała podłodze lat, co dodatkowo podkreśliło historyczny charakter i klimat wnętrza.

„Węzłem komunikacyjnym” parteru jest okazały hol, w który wkomponowano konstrukcję schodów. Przedpokój, z kultowym bujanym fotelem projektu Rona Arada, stał się miejscem relaksu, odprężenia i wyciszenia.

Sypialnia na poddaszu

Lekkie ażurowe schody prowadzą na poddasze, do prywatnej strefy domu. Sypialnia pod skosami jest niezwykle przestronna, a wpadające światło dzienne potęguje to wrażenie. Podobnie jak reszta domu, została konsekwentnie utrzymana w spokojnych i relaksujących tonacjach bieli, dla których przeciwwagę stanowią ciemne dębowe deski.

Znajdującą się obok łazienkę zaprojektowano tak, aby stworzyła inspirujący kontrast starego z nowym. Minimalistyczne umywalki osadzono na drewnianym blacie wspartym na wiekowych, dekoracyjnie frezowanych nogach. Luksusowym rozwiązaniem jest wbudowany telewizor, który można oglądać podczas relaksacyjnej kąpieli w wannie.

Krystalicznie szklaną kabinę prysznicową usytuowano w rogu - stamtąd również można zerkać na ulubiony film w TV…

Tekst: Agata Jodczyk

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH