Otwarta kuchnia sprawia, że gotowanie w domu Fiony i Alexa stało się czynnością prawdziwie społeczną. Pozwala też mieć na oku bawiące się dzieci. Prosta, nowoczesna zabudowa z IKEA, choć miała być rozwiązaniem tymczasowym, sprawdza się znakomicie.

Zobacz galerię [19 zdjęć]

Otwarta kuchnia sprawia, że gotowanie w domu Fiony i Alexa stało się czynnością prawdziwie społeczną. Pozwala też mieć na oku bawiące się dzieci. Prosta, nowoczesna zabudowa z IKEA, choć miała być rozwiązaniem tymczasowym, sprawdza się znakomicie.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
03 sty 2012 12:18

Dom dla dużej rodziny

Zobaczcie dom domu pełen szczebiotu dzieci, tupotu ich nóżek, pamiątek z dalekich i bliskich podróży, prezentów od najbliższych i całego rozgardiaszu, jaki niesie ze sobą życie w dużej rodzinie.

Od początku wiadomo było, że priorytetem w nowo wybudowanym domu ma być duża, otwarta i pełna światła przestrzeń. Fiona, dyrektor kreatywny jednej z londyńskich firm wysyłkowych i Alex, menadżer w branży telewizyjnej, jeszcze w Londynie mieszkali w lofcie, który wcześniej służył jako magazyn – z dużą, niczym nieskrępowaną przestrzenią byli więc za pan brat.

Dom dla dzieci

Docenili ją zwłaszcza, kiedy na świecie pojawiła się trójka ich dzieci – czteroletnia dziś Marni, sześcioletni Orlando i dziewięcioletni Gabriel. Po pięcioletniej batalii z urzędnikami, którzy nie chcieli pozwolić na wybudowanie domu w kształcie, na jakim im zależało, dopięli swego i na peryferiach Oxfordshire stanął ich wymarzony dom.

Wnętrze jest eklektyczne, nieco tradycyjne, a jednocześnie zaskakująco nowoczesne. Sami właściciele przyznają, że prawdziwym centrum domu jest otwarta przestrzeń dzienna na parterze.

- Dzieci uwielbiają to, że jest u nas tak wiele miejsca – przyznaje Fiona. - Latem duże drzwi do ogrodu pozostają cały czas otwarte, więc ogród i dom to tak naprawdę jedna ogromna, pełna światła przestrzeń. Gdy jest zimniej, rozpalamy w kominku naszego własnego projektu – wszystko tu sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu.

Zabudowa kuchenna z IKEA

I choć nietypowy projekt domu pochłonął większość ich oszczędności, niezwykła zdolność zamieniania negatywów w pozytywy sprawiła, że skromnie urządzone wnętrze tylko zyskało na charakterze. Tak było w przypadku kuchni. Planowali drogą zabudowę kuchenną, ostatecznie zdecydowali się na tę dostępną w IKEA. Choć początkowo zamierzali pomalować ściany na różne kolory, ostatecznie pozostawili je zaledwie otynkowane.

I oboje twierdzą, że był to strzał w dziesiątkę – surowe ściany w połączeniu z ciepłym drewnem stworzyły interesujący, nieco loftowy i absolutnie niebanalny klimat. Dzięki temu imponująca przestrzeń, która kosztowała właścicieli 5 lat urzędniczych zmagań, nie przytłacza swoim ogromem.

Antyki, starocia, skarby

Dom, mimo swoich rozmiarów, jest ciepły i przytulny. Duża w tym zasługa wyposażenia – są tu antyki, skarby znalezione w sklepach ze starociami, nostalgiczne pamiątki, meble i dekoracje zbierane przez wiele lat - prawdziwa historia rodziny w pigułce.

- Po przeprowadzce nie kupiliśmy tak naprawdę ani jednego mebla – śmieje się Fiona. - Większość przywieźliśmy ze sobą, część przyjechała za nami aż z Nowego Jorku, gdzie mieszkaliśmy przez kilka miesięcy, wiele z nich to prezenty od przyjaciół. Z kolei meble do sypialni kupiliśmy na Bali w czasie naszego miesiąca miodowego. I absolutnie nie przeszkadza nam, że dom do tej pory pozostaje nieskończony, że ściany są niepomalowane, że brakuje jeszcze sporo wyposażenia. Myśl, że cały czas mamy coś do zrobienia, jest naprawdę ekscytująca. To tak, jakbyśmy byli wciąż w trakcie długiej, fascynującej podróży, w czasie której wiele może się jeszcze wydarzyć.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • gość, 2014-02-06 10:25:51

    warto podpatrywać takie aranżacje!
  • Olgierd, 2014-02-06 08:38:38

    Sielsko, biało, drewniano. Każdy przedmiot i mebel z wyraźniejszą formą lub kolorem wówczas odcina się na takim tle. I jedyny klucz to niezobowiązująca swoboda doboru. Jest to jakiś pomysł, czemu nie.

POLECAMY W SERWISACH